Władze miasta rozważają możliwość zorganizowania opieki nad dziećmi do trzech lat. Niekoniecznie musi to być żłobek. Nowe przepisy ułatwiają zakładanie i funkcjonowanie miejsc, gdzie najmłodsi będą mieli zapewnioną opiekę. Po naszym ostatnim artykule na temat propozycji uruchomienia żłobka internauci w większości uznali, że taka placówka w mieście jest bardzo potrzebna.
Temat wrócił na ostatniej sesji Rady Miasta. O plany olkuskich włodarzy, w kwestii uruchomienia żłobka, pytał radny Janusz Dudkiewicz, który kilka tygodni temu wystąpił z inicjatywą otwarcia takiej placówki. Ustawa o opiece nad dziećmi do trzech lat wejdzie w życie na początku kwietnia. W nowych przepisach określono różne formy opieki: żłobek, klub dziecięcy, opiekun dzienny czy niania.
W Olkuszu wszystko zależy od określenia dokładnych wymogów dotyczących pomieszczeń oraz możliwości dofinansowania z budżetu państwa. Władze miasta czekają na rozporządzenia, które określi wymagania lokalowe i sanitarne dotyczące żłobków i klubów dziecięcych. – Analizujemy zapisy ustawy dotyczące finansowego wsparcia samorządów. Skierowaliśmy też pytanie do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, czy gminy mogą uzyskać dotacje z budżetu państwa na pokrycie kosztów dotacji, których moglibyśmy udzielać podmiotom prowadzącym żłobki czy kluby dziecięce. Przygotowujemy również procedurę wpisu do rejestru takich placówek – odpowiedział burmistrz Dariusz Rzepka.
Dla prywatnych firm bądź osób, które chciałyby zorganizować opiekę dla maluchów, sporym ułatwieniem byłyby dotacje z budżetu miasta. Nie wiadomo jeszcze, czy w Olkuszu będzie taka możliwość. Decyzja w tej sprawie, określająca również wysokość ewentualnego dofinansowania, należeć będzie do miejskich radnych. Podobnie, jak wysokość opłaty za wpis do rejestru prowadzenia żłobka lub klubu dziecięcego.
Gdyby taką placówkę miała prowadzić gmina, byłby to raczej klub dziecięcy. – W tym przypadku trzeba spełnić mniejsze wymogi, a pełnią podobne funkcje jak żłobki. Niezależnie od formy opieki, na pewno nie będą to dla nas małe wydatki – dodał burmistrz Rzepka. Różnice polegają przede wszystkim na czasie funkcjonowania placówek: w przypadku żłobka to do 10 godzin dziennie, a klubu dziecięcego do 5 godzin dziennie. W żłobku opiekę znajdą dzieci od ukończenia 20 tygodni, natomiast w klubie od jednego roku.
[quote name=”pulka.”]Żłobek musi być w Olkuszu. J.[/quote] No przeciez jest i to nie jeden, a dwa i to nie żłobki, a ŻŁOBY, jeden na rynku, a drugi na Mickiewicza 😀 😀 😀
Żłobek musi być w Olkuszu. Jest wiele rodzin które muszą pracować a nie ma kto im się zająć dzieckiem.
[quote name=”Olkuszaninek”]A może by tak zgodnie z jedynie słuszną linią zakładać masowo ochronki prowadzone przez monotematyczne siostry zakonne lub księży? Niemowlaki to łatwy narybek do łatwego przekonania![/quote]
.
Proponuję każdemu niemowlakowi wytatuować rybę na pośladku i wtedy wielka rodzina rybacka będzie miała spokój na wieki wieków 😀
.
A może by tak zgodnie z jedynie słuszną linią zakładać masowo ochronki prowadzone przez monotematyczne siostry zakonne lub księży? Niemowlaki to łatwy narybek do łatwego przekonania!
[quote name=”czaruś”]Dobrze że radny napisał interpelacje a na forum ludzie krytykowali bo inaczej władza by sprzedała żłobek….sprzedać zaorać….bo to POlska właśnie…![/quote]
Tak wszystko niepotrzebne.
Klub Malucha owszem ale nie na 5 godzin bo rodzice pracuja po 8 plus dotarcie do pracy co daje okolo 9-10 godzin. Rodzice ktorzy moga oddac dziecko na 5 godzin prawdopodobnie nie pracuja, to w takim przypadku gdzie pomoc pracujacym rodzicom??
Zlobek jest potrzebny na juz, a nie w perspektywie lat. Wtedy moje dziecko to juz pojdzie do szkoly.
[quote name=”jusia”]Co z budynkiem po przedszkolu nr 13? Stoi, niszczeje – a można go przystosować na profesjonalny żłobek dla kilkudziesięciu dzieci. Czy ma ten budynek umrzeć śmiercią naturalną? Tacy jesteśmy bogaci?[/quote]
Tak to prawda a dzieci angielskiego uczą się w części jadalni w nowym przedszkolu nr 13, bo nie ma miejsca, tak samo zajęcia ze sztuk walki i rytmika.
Pocieszajace jest to że tematem żłobka zainteresowali się nasi włodarze i jak widać tematem jest mocno zaiteresowana olkuska opinia publiczna. Szkoda że burmistrz „po łatwiźnie” planuje tylko klub malucha. Żłobek pozwoliłby na realizacje opieki nad dziećmi w różnym wymiarze. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozdaje środki w otwartym konkursie w Programie „MALUCH” na wsparcie projektów gmin w zakresie otwarcia żłobków, klubów malucha i opiekunek. Są tez środki do pozyskania z UE na funkcjonowanie żłobków, m.in z POKL i MRPO. Być może trzeba pokazać palcem naszym olkuskim urzędnikom skąd pozyskać środki aby zaspokoić potrzeby olkuskiej społeczności!
a kto przypomni który to burmistrz zlikwidował przedszkole przy OFNE i kto kupił szkołe nr 3 ,w której to od IX bedzie miescilo sie prywatne przedszkole ?
Co z budynkiem po przedszkolu nr 13? Stoi, niszczeje – a można go przystosować na profesjonalny żłobek dla kilkudziesięciu dzieci. Czy ma ten budynek umrzeć śmiercią naturalną? Tacy jesteśmy bogaci?
Dobrze że radny napisał interpelacje a na forum ludzie krytykowali bo inaczej władza by sprzedała żłobek….sprzedać zaorać….bo to POlska właśnie…!
Interpelacja jak każda inna! Temat w ostatnim czasie jest nie tylko lokalnie , ale i za sprawą nowej ustawy, szeroko komentowany.
I żeby od razu brawo bić?! 😮
No bez przesady, w końcu po to mamy radnych żeby pisali interpelacje w interesie mieszkańców. 😉
Brawo dla Dudkiewicza za interpelacje do burmistrza w sprawie żłobka!
Szkoda, że Przegląd pisząc o żłobku w Olkuszu nie wspomniał o inicjatorze tematu. Pewnie bez tych interpelacji, dla miłościwie nam panujących problem by nie istniał.