bezdomni klucze

Zbliża się okres zimowy. Z dnia na dzień spada temperatura, zwłaszcza nocą, dlatego policjanci apelują, by zwracać uwagę na osoby znajdujące się w trudnej sytuacji mieszkaniowej.

– Każdego roku odnotowujemy przypadki zgonów z powodu wychłodzenia organizmu. W minionym roku w Małopolsce miało miejsce kilkanaście takich przypadków. Dwa lata wcześniej było ich 42. Te liczby byłyby jeszcze bardziej tragiczne gdyby nie informacje od mieszkańców dotyczące ludzi zagrożonych wychłodzeniem – podkreśla nadkomisarz Agnieszka Fryben, rzecznik prasowy olkuskiej policji.

Policjanci apelują, by nie pozostawać obojętnym wobec osób, które znalazły się w sytuacji zagrażającej ich życiu. Na ryzyko wychłodzenia najczęściej narażone są osoby bezdomne, czy znajdujące się pod wpływem alkoholu. Ale także ludzie starsi i samotni, którzy mają trudność z radzeniem sobie w codziennych czynnościach.

Do okresu zimowego przygotowuje się również Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne z Klucz zajmujące się osobami bezdomnymi. – Na tą chwilę przebywa u nas 70 osób. W samych Kluczach nie mamy zbyt wielu wolnych miejsc, ale w razie potrzeby będziemy umieszczać potrzebujących w innych naszych placówkach. Na pewno nikt nie pozostanie bez wsparcia – podkreśla prezes organizacji, pastor Daniel Wołkiewicz.
– Gdy widzimy człowieka, któremu grozi zamarznięcie, reagujmy. Wystarczy telefon pod numer alarmowy 112 (lub policyjny 997) – dodaje nadkomisarz Fryben.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
koniu
koniu
9 lat temu

a to nie można tego gostka przewieźć z całym tym majdanem do Bogucina? może by został pilnować dobytku, a nawet jakby wrócił do Olkusza to bez tej hałdy zojtków.

bob48
bob48
9 lat temu
Odpowiedz do  koniu

Mam nadzieję, że za kilkanaście dni, gdy zawita zima, to albo ten człowiek zmądrzeje, wróci do tego Bogucina lub do noclegowni, bo chyba ma jakiś instynkt samozachowawczy, albo już po wyborach któryś z urzędników podejmie decyzję ratującą życie temu człowiekowi. Jeżeli on odmówi to znaczy, że takie życie mu się podoba i w zasadzie ma do tego prawo. Urzędnicy muszą tylko dopilnować, i nie pozwolić aby na jednej z głównych ulic miasta istniało niekontrolowane śmietnisko zagrażające epidemią i gryzoniami, zwłaszcza w okresie letnich upałów. To jest ich obowiązek, bo nie może jeden człowiek „terroryzować” swoim zachowaniem innych. Myślę że w tym wypadku znajdzie się rozsądne rozwiązanie. Niedawno w telewizji był program o bezdomnym, który w lesie urządził sobie domek i tam egzystował. Przynajmniej nikomu to nie przeszkadzało. Jeżeli on nie chce mieszkać po ludzku, to może ten las. Tylko tam ludzie by go nie dokarmiali tak jak tu w centrum miasta. On nie jest głupi.

bob48
bob48
9 lat temu

Zgadzam się z wypowiedziami poprzedników w temacie „bezdomnego’ .Ten człowiek chce tak egzystować i jest mu z tym dobrze. Przecież mógłby uporządkować ten dom w Bogucinie i spokojnie żyć za rentę którą co miesiąc otrzymuje. Podobnie jest z bezdomną kobietą, która ostatnio przebywała na osiedlu Słowiki. Nie wiem, czy nadal tam przebywa, bo często jest widywana przy śmietnikach na osiedlu Skalska. Ta Pani miała mieszkanie w bloku oraz dość wysoką emeryturę po mężu, ale pieniążki szły na alkohol, dlatego została eksmitowana za niepłacenie czynszu. Stać ją na wynajęcie mieszkania, ale woli tak egzystować. Różne instytucje chciały jej pomóc, ale stanowczo odmówiła, a z noclegowni uciekała. Na siłę nikomu nie da się pomóc, a niektórzy na tę pomoc nie zasługują. Należy pomagać naprawdę potrzebującym i doceniającym tą pomoc. nic na siłę.

zosia
zosia
9 lat temu
Odpowiedz do  bob48

ale czy nie ma innego miejsca na koczowanie jak centrum miasta?? dlaczego nikt tym sie nie zajmie? policja goni młodziesz z parku za zasmiecanie ,a czy widzicie co robi pan M. przy glownej ulicy Olkusza? wstyd!

Młody
Młody
9 lat temu

Władza, która z lenistwa, ignorancji czy też własnej gamoniowatości nie chce lub nie potrafi poradzić sobie z jednym przygłupem musi zostać zmieniona w całości teraz przy urnach wyborczych …

poinformowany
poinformowany
9 lat temu

okoliczni mieszkancy hojnie go dokarmiają, dlatego tam stacjonuje.

NIKita
NIKita
9 lat temu

Całkowicie sie zgadzam , z autorem artykułu obojętność może kosztować czyjeś życie. Wiekszość mieszkańców Olkusza zauważyła że na skrzyżowanie ulic Kościuszki i Augustaińskiej
mieszka bezdomnny otoczony licznymi pakunkami. Mino ostatnio minusowej temperatury nikt nie zainteresował się tym człowiekiem, może zblizające sie wybory pokażą nan troskę o dobro drugiego człowieka. Kandydaci na start, kto zajmnie się tym bezdomnym.

obs
obs
9 lat temu
Odpowiedz do  NIKita

Ten człowiek ma pól piętrowego domu w Bogucinie duzym oraz rentę???

ja
ja
9 lat temu
Odpowiedz do  obs

Tylko to pół domu jest tak zagracone, że już się tam nie mieści. Więc teraz zagraca główną ulicę Olkusza.

klara
klara
9 lat temu
Odpowiedz do  NIKita

bezdomny?? on ma pietrowy dom w bogucinie duzym! rente ma….