Od dziesięciu już lat osoby niepełnosprawne intelektualnie z terenu powiatu olkuskiego znajdują wsparcie i drugi dom na Warsztatach Terapii Zajęciowej, które przy ul. Gęsiej w Olkuszu prowadzi Stowarzyszenie Otwartych Serc Aktywnych Kobiet. Przez dekadę dziesiątki podopiecznych miały szansę na rozwój i twórcze spędzanie czasu, co w przypadku schorzeń psychicznych przynosi niepodważalne efekty. Wsparcie, jakie dają podopiecznym ich opiekunowie, to ważny element terapii. Dlatego 10-lecie WTZ jest świętem nie tylko z pomocy, ale również tych, którzy podjęli się tego nie zawsze łatwego wyzwania.

 

W olkuskim Domu Kultury wspólnie z placówką – jubilatką świętowali zaproszeni goście – przedstawiciele instytucji kulturalnych i oświatowych z powiatu olkuskiego, władze samorządowe i wszyscy ci, którym los uczestników warsztatów nie jest obojętny. Jako formę podziękowań trzydziestu obecnych podopiecznych zaprezentowało inscenizację współczesnej wersji „Kopciuszka”, do której wystawienia przygotowywali się osiem miesięcy. Trud został doceniony gromkimi brawami. Podczas jubileuszu nie mogło zabraknąć prezentów i tortu, a także ciepłych słów z życzeniami od gości.

Pierwsi podopieczni z powiatu olkuskiego rozpoczęli zajęcia w formie warsztatów właśnie 10 lat temu. Utworzenie takiej formy terapii było możliwe dzięki Stowarzyszeniu Otwartych Serc Aktywnych Kobiet, do których z prośbą o pomoc w utworzeniu takiej placówki zwrócili się rodzice niepełnosprawnych dzieci, czekający na tego typu placówkę od kilku lat. Dzięki zaangażowaniu i zrozumieniu wielu osób, udało się i niepełnosprawni znaleźli wreszcie otwarte na ich potrzeby miejsce, w którym trenerzy rozumieją ich problemy i potrafią intensywnie wykorzystać każdy moment, żeby ich życie nabrało kolorów.  

Tworzeniu warsztatów towarzyszyła atmosfera życzliwości i zaangażowania. W 2002 roku zajęcia były prowadzone w pięciu pracowniach terapeutycznych, dla  25 osób z niepełnosprawnością intelektualną z powiatu olkuskiego. W 2003 roku rozpoczął swoją działalność przy Warsztatach  Klub Sportowy „Tajfuny”, który jest naszą sekcją sportową olimpiad specjalnych.
Kilka lat później Stowarzyszenie otworzyło Świetlicę Socjoterapeutyczną. Objęliśmy opieką  dzieci z trudnych środowisk wychowawczych i materialnych. W zadaniu tym uczestniczyło również 10  uczestników z niepełnosprawnością intelektualną. W 2009 roku wzbogaciliśmy się o nową pracownię komputerowo-poligraficzną, dzięki czemu mogliśmy przyjąć kolejnych pięciu uczestników, już od dawna oczekujących na miejsce. Dzisiaj zajęcia prowadzone są dla 30 podopiecznych w sześciu pracowniach: artystyczno-fotograficznej, rękodzieła, krawiecko-dziewiarskiej, zaradności życiowej, gospodarstwa domowego i komputerowo-poligraficznej – opowiada Krystyna Poreda, kierowniczka WTZ w Olkuszu. Warsztaty finansowane są w 90% ze środków PFRON, a w pozostałej części z budżetu powiatu olkuskiego, gminy Olkusz, Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie i 1% przekazywanego od podatników.

Jak uważa Krystyna Poreda, uczestnictwo w warsztatach to dla osób niepełnosprawnych możliwość wyrażania siebie poprzez różne formy aktywności: śpiew, taniec, rysunek, rękodzieło, grafikę, prace ręczne, kulinarne i wiele innych, w których czują się dobrze, swobodnie, bezpiecznie i twórczo. Podopieczni biorą udział w życiu społecznym i kulturalnym miasta, aktywnie włączając się w różne inicjatywy. Wyjeżdżają na wycieczki i spotkania integracyjne. – Spotkania te pokazały, jak istotną rolę pełnią wspólne zajęcia w procesie terapeutycznym. Poprzez  zabawę, integrację tworzą  atmosferę życzliwości i troski o drugą osobę – podkreśla kierowniczka Warsztatów Terapii Zajęciowej. Zajęcia w ramach WTZ dają wymierne efekty, czego najlepszym dowodem jest fakt, że wspólna praca z nimi zaowocowała podjęciem pracy zawodowej. – Zatrudnienie wiąże się nie tylko z lepszą sytuacją finansową, ale daje też możliwość bycia bardziej niezależnym, bycia częścią społeczeństwa. Niektórzy wychowankowie rokują nadzieję na podjęcie pracy, a niektórym to się już udało – zauważa Krystyna Poreda. – Przy okazji jubileuszu składam gorące podziękowania tym wszystkim, którzy nam pomagają na co dzień, wspierają finansowo nasze przedsięwzięcia i uczestniczą razem z nami w działaniach na rzecz osób niepełnosprawnych – dodaje.

Relacja filmowa:

wtz 10lecie

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze