wozek sklepowy

Od 1 marca wchodzi w życie ustawa dotycząca zakazu handlu w niedziele. To ważna informacja zwłaszcza dla tych, którzy zmuszeni są robić zakupy w dni wolne od pracy lub lubią spędzać czas w sklepach. W tym roku zakaz handlu będzie obowiązywał w 23 niedziele.

Stopniowe wprowadzanie ograniczeń

Pierwsza z nich przypadnie już 11 marca. Premierowy rok obowiązywania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i tak będzie najmniej restrykcyjny, bowiem zakaz handlu nie będzie obowiązywał w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, a także w te poprzedzające święta Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia. W przyszłym roku zakupy w dużych sklepach będzie można zrobić jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca, a jeżeli w którąś z nich przypadnie święto, to i ona przepadnie.

W 2020 roku zapowiada się już całkowity zakaz handlu w niedziele. Będzie jedynie kilka wyjątków od reguły – w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, jak również w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkanocy.

Przyjęta niedawno przez Sejm ustawa zakłada ponadto, że handel w Wielką Sobotę oraz Wigilię Bożego Narodzenia będzie dozwolony tylko do godz. 14:00. Jeśli 24 grudnia przypadnie w niedzielę, wtedy to postanowienie również będzie obowiązywało. Za złamanie zakazu handlu grozi grzywna o 1 do nawet 100 tysięcy złotych. Właściciele sklepów uporczywie łamiący wprowadzony przez ustawę zakaz, mogą nawet dostać karę w postaci ograniczenia wolności.

Zakaz nie dla wszystkich

Nowy podział na niedziele handlowe i te z zakazem handlu nie będzie jednak obowiązywał wszystkich rodzajów sklepów. Zakupy nadal będzie można zrobić na tych samych zasadach na stacjach benzynowych, w cukierniach, piekarniach, aptekach, sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, czy pamiątkami. Dodatkowo żadnych sankcji karnych nie będą musieli się obawiać się ci właściciele sklepów, którzy sami w niedzielę z zakazem handlu staną za ladą. Podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawa ma więc w głównej mierze wyeliminować handel w największych galeriach i sklepach sieciowych, którym pozostanie jedynie sprzedaż internetowa.

Polska nie zaczyna wyznaczać trendów. One już funkcjonują w innych europejskich krajach, szczególnie tych niemieckojęzycznych, czyli Austrii, Szwajcarii i samych Niemczech. Nie istnieją żadne unijne przepisy regulujące handel w niedziele. To rządy konkretnych państw decydują o warunkach handlowych na swoim terytorium.

Decyzją polskiego rządu pierwsza niedziela z zakazem handlu przypada na 11 marca, a kolejna tydzień później. Istotne zmiany zajdą wszędzie, także i na terenie całego powiatu olkuskiego. Poniżej zamieszczamy daty wszystkich niedziel w 2018 roku, które obejmuje zakaz prowadzenia stacjonarnej działalności handlowej.

Niedziele z zakazem handlu:
11 marca, 18 marca, 1 kwietnia (Wielkanoc), 8 kwietnia, 15 kwietnia, 22 kwietnia, 13 maja, 20 maja (Zielone Świątki), 10 czerwca, 17 czerwca, 8 lipca, 15 lipca, 22 lipca, 12 sierpnia, 19 sierpnia, 9 września, 16 września, 23 września, 14 października, 21 października, 11 listopada (Święto Niepodległości), 18 listopada, 9 grudnia.

Fot. Pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ciekawy
ciekawy
6 lat temu

a co z 24 czerwca sklepy otwarte?

PSEUDO CHORZY do
PSEUDO CHORZY do
6 lat temu

sklepu w niedziele na zakupy LUB przeczyścić Klamki w osrodkach na dyzur do LEKARZA,CO TEŻ DOKTOR powie etc.etc.