Olkusz

„Na placu budowy jest co najwyżej kilku robotników, a czasem nie ma ich wcale. Trochę się pokręcą, coś tam porobią, wypiją przy tym trzy kawy i wypalą paczkę papierosów. Potem fajrant i tak przez cały tydzień” – poinformował nas starszy pan mieszkający przy ul. Biema w Olkuszu. Powiatowy Zarząd Drogowy w Olkuszu odpowiada jednak, że wszystko idzie zgodnie z planem, a na palcu budowy, oprócz wykonawcy, swoje prace prowadzą również Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu oraz Polska Spółka Gazownictwa.

Jakiś czas temu otrzymaliśmy telefon od mieszkańca ulicy Biema w Olkuszu, który postanowił podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi przebudowy drogi powiatowej nr 1076K. Jego zdaniem, prowadzone tam prace toczą się bowiem w żółwim tempie: „Jestem emerytem i nie mam zbyt wielu rzeczy do roboty, wiec lubię sobie czasem postać przy oknie i poobserwować co tam się dzieje, a raczej co się nie dzieje. Na placu budowy jest co najwyżej kilku robotników, a czasem nie ma ich wcale. Trochę się pokręcą, coś tam porobią, wypiją przy tym trzy kawy i wypalą paczkę papierosów. Potem fajrant i tak przez cały tydzień. Czemu droga jest rozwalona na całej długości? Nie można było najpierw zrobić „od A do Z” nawierzchni od Witeradowa do kościoła, a później dopiero brać się za resztę?” – pyta nasz Czytelnik.

W związku z zaistniałą sytuacją zwróciliśmy się do Starostwa Powiatowego w Olkuszu z prośbą o komentarz: zapytaliśmy m.in. o to, na kiedy przewidziany jest termin zakończenia robót, czy samorząd prowadzi nadzór nad prowadzonym remontem i czy prace prowadzone są według ustalonego wcześniej harmonogramu, a jeśli tak, to na jakim są teraz etapie. Nasze pytania przekazane zostały do Zarządu Drogowego w Olkuszu, który poinformował, że termin zakończenia realizacji robót na dwukilometrowym odcinku obejmujący ulice Dworską, Biema i Ks. Kanonika Stanisława Gajewskiego został określony w umowie z wykonawcą na dzień 10 sierpnia bieżącego roku. Za realizację inwestycji odpowiedzialna jest firma TRANZIT Sp. z o.o., a nad prowadzonymi pracami sprawowany jest nadzór przez pracowników Zarządu Drogowego w Olkuszu oraz dodatkowo świadczona jest usługa pełnienia nadzoru inwestorskiego wykonywana przez podmiot zewnętrzny.

„Prace są prowadzone zgodnie z zapisami specyfikacji warunków zamówienia. Wykonawca zobowiązany został do rozpoczęcia prac w pierwszej kolejności na odcinku od km 0+955,55 do km 1+834,71 (ul. Biema oraz ul. Ks. Kanonika Stanisława Gajewskiego). Natomiast roboty budowlane w zakresie ul. Dworskiej w km od 0+000 do 0+903,87 planowane są do wykonania w całości w 2023 r. Do chwili obecnej główne prace były wykonywane na odcinku od km 0+955,55 do km 1+834,71 (ul. Biema oraz ul. Ks. Kanonika Stanisława Gajewskiego). Zgodnie z zapisami SWZ, równocześnie na przebudowywanym odcinku drogi powiatowej nr 1076K wykonywane są roboty związane z przebudową kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami do sieci wodociągowej prowadzone przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Olkuszu. Ponadto w ciągu ww. drogi powiatowej swoje roboty prowadzi również Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o., które są związane z wykonywaniem prac awaryjnych na gazociągu. Firma TRANZIT Sp. z o.o. na odcinku ul. Dworskiej wykonywała prace związane z budową kanalizacji deszczowej tylko na odcinku ok. 175 metrów, natomiast w głównej mierze prace wykonywane były i są przez PWiK Sp. z o.o. w Olkuszu i PSG.” – wylicza dyrektor Zarządu Drogowego w Olkuszu Paweł Pacuń.


0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze