15 mln złotych – unijną dotację w takiej wysokości otrzymał Olkusz na rewitalizację starówki. To maksymalna kwota, jaka mogła zostać przyznana na realizację tego typu projektu. To także największa dotacja, jaką miasto pozyskało w ostatnich latach z unijnej kasy. Cała inwestycja kosztować będzie prawie 23,5 mln złotych, a termin jej zakończenia to koniec listopada 2011 roku.
Dofinansowanie pochodzi  z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. „Lokalny Program Rewitalizacji Olkusza – obszar Centrum na lata 2008-2016”, złożony do Województwa Małopolskiego, znalazł się na 11. miejscu listy rankingowej.

Spośród 45 miast, które złożyły projekty, zarząd Województwa Małopolskiego wybrał 37, gdzie przy współudziale unijnych pieniędzy odnowione zostaną centra miast i starówki.  Olkusz, obok Krakowa i Dobczyc, otrzymał największe dofinansowanie. 13 mln złotych przypadło Trzebini, ponad 12 mln złotych Mszanie Dolnej oraz Nowemu Targowi, a 9 mln złotych  Krzeszowicom.  
Prace rozpoczęły się już z końcem ubiegłego roku. Wówczas wykonano oświetlenie bazyliki za 146 tys. złotych. Rozpoczynają się już prace modernizacyjne Pasażu Warszawskiego i ul. Kościelnej, współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. – Program rewitalizacji ma szerszy kontekst, wpisuje się także w strategię miasta i gminy Olkusz, a nie dotyczy jedynie starej części miasta, czyli rynku i przylegających uliczek. Poza tym to także program realizowany od kilku lat, a obejmujący ulice: Mickiewicza, Szpitalną, Bylicy, osiedle na  Skalskiej, Krakowskie Przedmieście. Wpisuje się w zakres tych działań, które nie tylko mają poprawić estetykę miasta, ale i podnieść jego atrakcyjność dla mieszkańców, potencjalnych inwestorów i turystów – mówi olkuski burmistrz Dariusz Rzepka.
Jak będzie wyglądało centrum miasta? W ramach rewitalizacji w obrębie rynku zostaną przeprowadzone badania archeologiczne oraz prace podziemne, jak budowa wodociągu oraz kanalizacji sanitarnej i deszczowej – to dotyczy także przyległych ulic: Augustiańskiej, Bóżniczej, Floriańskiej, Żuradzkiej i Basztowej. Przebudowie ulegnie sieć gazowa i elektryczna. Nowe nawierzchnie z kostki granitowej i bazaltowej zyskają drogi i chodniki. Według wstępnego projektu płyta rynku zostanie przebudowana, po wykonaniu prac archeologicznych obrys murów ratusza zostanie obudowany szklanym pawilonem. Na rynku pojawi się także fontanna, słup milowy naprzeciw wylotu ul. Floriańskiej oraz elementy małej architektury.  Całości dopełni stylizowane oświetlenie uliczne. W zakresie prac mieści się również renowacja elewacji budynku PTTK oraz montaż monitoringu. – Ta wizualizacja nie jest ostateczną wersją projektu, są jeszcze możliwości dokonania zmian. Zdajemy sobie sprawę z większości uwag, jakie mieli mieszkańcy do tego projektu, jednakże na jego ostateczny kształt będą miały wpływ m.in. badania archeologiczne. Dopiero po ich przeprowadzeniu będzie ostatecznie wiadomo, które z reliktów dawnej zabudowy będą możliwe do wyeksponowania i w jaki sposób. Chcemy, żeby ostateczny wygląd rynku był kompromisem pomiędzy wymogami konserwatorskimi, architektonicznymi oraz oczekiwaniami mieszkańców  – podkreśla rzecznik olkuskiego magistratu Jarosław Medyński.
Niewątpliwie największym mankamentem odnowy starówki będzie likwidacja parkingu na rynku. Z miejscami postojowymi jest coraz większy problem, a projekt nie przewiduje możliwości ich pozostawienia. -Ten projekt zakłada likwidację  parkingu na rynku, takie były sugestie projektantów oraz opinia wojewódzkiego konserwatora zabytków. Aby złagodzić skutki usunięcia go, zakładamy możliwość, ujął ją także w opracowaniu projektant, aby tak w uliczkach dolotowych, jak i niektórych pierzejach – idzie głównie o pierzeję zachodnią i południową. Szacujemy, że w tym obszarze, po likwidacji parkingu na płycie rynku, będzie o niespełna 20 proc. miejsc parkingowych mniej. Jednocześnie rozeznajemy możliwości lokowania parkingów w pobliżu rynku, ale nie w samym centrum zabytkowej zabudowy. Wydaje mi się, że najbliższym czasie nie unikniemy konieczności poszukiwania inwestorów, tak sprawdzały to już z powodzeniem niektóre miasta, jak choćby Kraków, w oparciu o koncesje na roboty budowlane. Myślę, że nie unikniemy także pomysłu na realizację parkingów wielopoziomowych. To są drogie inwestycje, ale dające naprawdę wielokrotność zwykłej powierzchni przy parkingach sytuowanych tylko na poziomie gruntów. Mamy wstępnie wskazane dwie lokalizacje, mamy nadzieję, że potwierdzi się możliwość lokowania tam co najmniej dwupoziomowych parkingów – wyjaśnia burmistrz Rzepka.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ADA
ADA
12 lat temu

a co bedzie z kioskami ruchu z lotto i zdrewnianym

ADA
ADA
12 lat temu

A CO Z KIOSKAMI NA RYNKU NIBY MAJA ZNIKNAC CZY TO PRAWDA

wojtek
wojtek
12 lat temu

no ja rozumiem ze wyglad tego co na rynku, to rzecz gustu i podobno nie jest to ostateczne, ale skoro maja zrobic pod ziemia kanalizacje i wode, gaz, i te masakryczne chodniki i drogi na rynku i augustianskiej i wszystkich w poblizu, to szacuneczek, tyle lat serce miasta bylo olewane, ze juz starczy

czub
czub
12 lat temu

zapowiada się ciekawa inwestycja, szkoda tylko, że bardziej efektowna niz efektywna. Rozumiem, że ,,spacerniak” w kazdym miescie jest potrzebny, ale moze wystarczylo porzadnie zrobic kilka alejek w pobliskich lasach, tak, zeby mozna bylo korzystac nietylko urokow kaminiczek, ale i srodowiska:) Panie Pawle od dawna wiadomo, ze nieswoje pieniadze latwiej sie wydaje…. i chyba dlugo nikt nie zmieni tej polskiej przypadlosci.

hermenegilda
hermenegilda
12 lat temu

ewa – no cóz, masz rację Kunedunda też, PP -nie znam się aż na tak dużych cyfrach – ale widać, że projekt zmian na Rynku pachnie baaardzo brzydko

Kunegunda
Kunegunda
12 lat temu

Kiedyś w Olkuszu był ładny Rynek. W pierwszej połowie lat siedemdziesiątych został zniszczony ( rewitalizowany) i zrobiono z niego wielki plac, żeby 1-go maja miały się gdzie zbierać tłumy i słuchać przemówień Gierka. Teraz, jak widać z wizualizacji komputerowych Miasto chce pogłębić ten błąd i zrobić z naszego rynku betonową pustynię z szklaną stodołą i tandetną fontanną pośrodku. Z fontanny tej nigdy nie będzie lecieć woda. I to ma być rewitalizacja. Rynek już nie żyje. Nawet w Boże ciało zapełnia się tylko w 1/4., a co dopiero jak się powiększy powierzchnię placu. Na rynku powinny być stragany i powinno się organizować kiermasze. Powinno być więcej zieleni, drzew, klombów, w lecie letnie kawiarnie, pod parasolami. Byłby wtedy jakiś urok. Fontanna owszem ale nie taka jak na tych wizualizacjach. Rynek powinien mieć bardziej charakter retro, dostosowany do wieku miasta, a nie powinien być pustkowiem. Na otwarcie podziemi rynku i tak nie ma co liczyć, jak to w Olkuszu.

PP
PP
12 lat temu

Ewa – podoba mi się Twoja argumentacja 😉 , Ale już tak na poważnie. Gmina w tym roku niedomknie budżetu na conajmniej 15 000 000 złotych (niektórzy powiedzą, że to nie deficyt, tylko zwiększenie zadłużenia budżetu – jak zwał, tak zwał, jest dziura budżetowa, że hoho). Gdyba nasz obecny Burmistrz „słuchał rynku”, to nie wnioskowałby tak optymistycznego budżetu na 2009 rok. Tymczasem oprócz tych 15 mln zł Burmistrz będzie musiał pożyczyć kolejnych niemal 10 000 000 zł na rewitalizację rynku. Czyli tylko niespełna w ciągu roku wskaźnik zadłużenia Gminy wzrośnie o ok 25 000 000 zł. A ile jeszcze Burmistrz zamierza pożyczyć w przyszłym roku? Owszem, pieniądze z funduszy strukturalnych są ważne i należy je brać, ale przy tym należy prowadzić rozważną politykę budżetową! Bo to, że Burmistrz Rzepka ma do dyspozycji kilkadziesiąt milionów rocznie naszych pieniędzy nie upoważnia go do podejmowania nierozsądnych kroków i łatanie budżetu kredytami i obligacjami. Czyżby Deja Vu?

ewa
ewa
12 lat temu

Wojtek, nie przesadzaj, wiadomo że jak kasę dają trzeba brać – ale jakoś rozsądnie wydawać – przepraszam za rozsądnie – dla każdego rozsądnie jest inaczej – burmistrz wydał rozsądnie – chce iśc na kolejną kadencję.
Proponuję porównać, ile pieniędzy unijnych wywalczył Olkusz w porównaniu do innych gmin.
No ale tutaj Pan Rzepka już się nie wypowie – chyba że zrobi z tego tramwaj

wojtek
wojtek
12 lat temu

znaczy mieli tej kasy nie brać i nie robić syfiastego rynku, koszmarnej augustiańskiej itd.? albo to janek i paweł a nie adas i ewa, albo ja już ludzi w olkuszu nigdy nie zrozumiem

ewa
ewa
12 lat temu

Adaś, przecież Parkową wyborcy nie idą do kościoła… co Ty

adas0507
adas0507
12 lat temu

świetnie . nie ma to jak wydac 23 mln . zlotych na nowe latarnie i fontanne , a po ulicach : Parkowej , Tysiąclecia czy Jana Pawłą dalej bedziemy jezdzic jak w rajdzie terenowy. Tragedia…….