W wieku 58 lat, po dzielnej walce z ciężką chorobą, zmarł Edward Wilk, wieloletni komendant olkuskiej policji. Był człowiekiem legendą nie tylko w środowisku policjantów. Darzony zaufaniem społecznym, ceniony za wiedzę i doświadczenie. To dzięki jego determinacji i zaangażowaniu nowe pokolenie policjantów pracuje w nowej siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.

Edward Wilk był absolwentem Wydziału Prawa i Administracji  Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Służbę mundurową rozpoczął w 1977 roku. Początek jego kariery zawodowej to praca w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach. W latach 1987-1990 był komendantem Komisariatu Policji w Bukownie, a następnie awansował do funkcji komendanta rejonowego policji w Olkuszu, którą pełnił do 1998 roku. W latach 1999-2005 był komendantem powiatowym olkuskiej policji. Odszedł ze służby w lutym 2005 roku, jako pierwszy w historii szef olkuskiej policji w stopniu inspektora (pułkownika). Wspólnie ze starostami: Leszkiem Konarskim i Jerzym Górnickim zainicjował budowę nowej siedziby KPP w Olkuszu.

Olkuscy policjanci będą go pamiętać jako szefa z twardymi zasadami, ale jednocześnie przyjacielskiego i zawsze gotowego pomóc. Dzielił się swoim bogatym doświadczeniem z młodymi policjantami. Znajomi wspominają go jako osobę o niezwykłym poczuciu humoru, przyjacielską i niezwykle inteligentną. Lokalni samorządowcy cenili w nim to, że pomimo zawieruchy systemowej i zmian układów politycznych w mieście, zawsze trwał przy swoim. Zajmując przez 15 lat najwyższe stanowisko w olkuskiej policji, współpracował z różnymi środowiskami, a w każdym z nich pozostawił po sobie ciepłe wspomnienie. Był pierwszym olkuskim komendantem, który musiał być nie tylko szefem, ale również menadżerem. Szczególnie na początku lat 90., kiedy w policji brakowało pieniędzy na podstawowe potrzeby. Nigdy się nie poddawał, a jego upór naśladowali nie tylko koledzy z pracy, ale również bliscy znajomi. Ostatniej walki nie udało mu się wygrać. Zmarł w Dzień Zaduszny, nad ranem 2 listopada 2010 roku.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze