Wielu mieszkańców Olkusza wybiera na cel swoich jesiennych spacerów miejsca, z których można zobaczyć panoramę miasta. Lokalizacja Olkusza między wzniesieniami sprawia, że takich punktów widokowych jest kilka i z każdego rozciąga się piękny widok. Nasz kolejny cykl ma charakter retrospektywny i możecie prześledzić, jak zmieniała się zabudowa naszego miasta na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Najstarsze zdjęcie przedstawiające ogólny widok Olkusza pochodzi z 1916 roku, a więc sprzed niespełna wieku.
Dziękujemy tym samym Tomaszowi Strojnemu, Markowi Piotrowskiemu i Zdzisławowi Karczewskiemu, bo to dzięki nim udało nam się w ostatnim czasie skompletować tak urozmaicony zbiór panoram Olkusza. Przypominamy Czytelnikom i wielbicielom starej fotografii, że każdy może się przyłączyć do naszego projektu przysyłając swoje zdjęcia. Pora roku i długie wieczory sprzyjają przeglądaniu zbiorów, do czego Was zachęcamy. Zdjęcia można przynieść do redakcji „Przeglądu Olkuskiego” lub przysłać drogą elektroniczną na adres redakcja@przeglad.olkuski.pl
Zapraszamy do oglądania zdjęć i wymiany zdań na ich temat!
1. Panorama wschodniej części Olkusza z wieży kościelnej. Fot. Ze zbiorów Marka Piotrowskiego.
2. Wjazd do Olkusza od strony ulicy Krakowskiej (dzisiaj K.K. Wielkiego). Fot. Pocztówka ze zbiorów Marka Piotrowskiego.
3. Widok na centrum Olkusza od strony ulicy Żuradzkiej. Fot. Pocztówka ze zbiorów Marka Piotrowskiego.
4. Panorama Olkusza z Fabryką Westena na pierwszym planie. Fot. Pocztówka ze zbiorów Marka Piotrowskiego.
5. Panorama Olkusza od strony osiedla Skalska. Fot. Ze zbiorów Marka Piotrowskiego.
6. Panorama Olkusza od strony Czarnej Góry. Fot. Ze zbiorów Marka Piotrowskiego.
7. Widok Olkusza od południa, pocz. XX wieku. Na pierwszym planie rozlewisko rzeki Baby. Fot. ze zbiorów Piotra Nogiecia.
8. Panorama Olkusza od strony torów kolejowych. Rok 1916. Fot. Pocztówka ze zbiorów Marka Piotrowskiego.
9. Panorama Olkusza od strony osiedla Młodych. Fot. Ze zbiorów Tomasza Strojnego.
10. Panorama Olkusza od strony południowej. Fot. Pocztówka ze zbiorów Tomasza Strojnego.
11. Panorama z wieży kościelnej w stronę Rynku (na zachód). Rok 1968. Fot. Ze zbiorów Tomasza Strojnego.
12. Panorama z wieży kościelnej w stronę Rynku (na zachód). Rok 1920. Fot. Ze zbiorów Tomasza Strojnego.
13. Panorama z wieży kościelnej w kierunku południowo-wschodnim. Rok 1968. Fot. Ze zbiorów Tomasza Strojnego.
14. Panorama z wieży kościelnej w kierunku północno-zachodnim. Widać blok przy Sławkowskiej i Park Miejski. Rok 1968. Fot. Ze zbiorów Tomasza Strojnego.
15. Panorama z wieży kościelnej na północ. Widać ulicę Kościelną. Rok 1968. Fot. Ze zbiorów Tomasza Strojnego.
16. Pochód do Drzewka Wolności, 1918 rok. Fot. ze zbiorów Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.
17. Panorama Olkusza z wieży kościoła św. Andrzeja. Okres międzywojenny. Fot. Ze zbiorów Mariana Kostulskiego.
18. Panorama Olkusza od Krzyża, rok 1950. Fot. Jan Nosowicz.
19. Widok Olkusza od wschodu. Na dole fragment ówczesnej ulicy 1 Maja, lata 50-te, Fot. Ze zbiorów Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.
20. Widok Olkusza od Krzyża, rok 1968. Fot. Pocztówka ze zbioru Piotra Nogiecia.
21. Widok Olkusza z fabrycznej wieży ciśnień, lata 60-te. Fot. Jan Nosowicz.
22. Widok na OFNE z dachu budowanego hotelu Olkusz, połowa lat 70-tych. Fot. Piotr Nogieć.
23. Nieistniejący dom na Czarnej Górze, widok od południa. Fot. Ze zbiorów Zdzisława Karczewskiego.
24. Widok na drogę z Trzebini w kierunku skrzyżowania z al.1000-lecia. Na horyzoncie kominy Emalierni. Fot. Ze zbiorów Zdzisława Karczewskiego.
25. Panorama Olkusza od strony północnej. Fot. Pocztówka ze zbiorów Marka Piotrowskiego.
26. Widok miasta z drogi na Trzebinię, rok 1950. Fot. Jan Nosowicz.
Na fotografii nr 18 widzimy Pana Jana Nosowicza – olkuskiego fotografa.
Zdjęcie nr 17 – fenomenalne. Kamień węgielny pod budowę tej wieży wmurowany został 5 lipca 1908 roku. Króciutka „korenspondencya” na ten temat przesłana do Gazety Kieleckiej przez anonimowego członka olkuskiej resursy, była treści następującej:
„Dnia 5 b.m. mieliśmy u nas poświęcenie nowobudującej się wieży przy miejscowym parafialnym kościele. Ostatni N⁰ „Gazety Kieleckiej” wraz z innemi pismami został razem z innemi dokumentami zamurowany w kamieniu węgielnym, wobec czego proszę najuprzejmiej nadesłać nam drugi egzemplarz tegoż N⁰ do Resursy, a należność zapisać na nasz rachunek.”
I dopisek redakcji: „Numer Gazety wysyłamy bez pretensyi”.
Ależ ludzie byli wtedy grzeczni!
zdj. nr 6 ktore to m-ce na Cz. Górze wie ktoś? czy to ul Pilsudskiego i Skwer z domem dr. Glanca ?
Zdjęcia 11i12 to widok na wschód.Wieża kościoła stoi po południowo- zachodniej stronie rynku.
[quote name=”bezrobotny”]Powrót do dawnych lat jest milszy, że dzisiejszy Olkusz to smród, bród, ubóstwo i nędza zgotowana przez olkuskie władze![/quote]Za dawnych lat Olkusz dopiero śmierdział, a złodziejska władza komunistyczna była po tysiąckroć gorsza 😀 .
Powrót do dawnych lat jest milszy, że dzisiejszy Olkusz to smród, bród, ubóstwo i nędza zgotowana przez olkuskie władze!
Niektóre fotografie są rzeczywiście źle datowane, o czym informowali już niejednokrotnie czytelnicy, dziękujemy. Na fotografiach z wieży kościelnej 13, 14 i 15 między innymi widać już rozpoczętą budowę wiaduktu, więc to musiały być lata 70-te, na pewno nie rok 1968. Pomyłka w opisie mogła wyniknąć stąd, że wykonano wiele bardzo podobnych panoram z wieży od lat 60-tych, dopiero dokładna analiza pozwala ustalić czas, a nawet autora.
Jeżeli chodzi o fotografię 11. czytelnik ma rację, osiedle Skalskie budowano na początku lat 60-tych i prawdopodobnie z tego okresu pochodzi ta fotografia. Jest na niej widoczny, oprócz autobusu San, także Jelcz 043 (ogórek), którego zaczęto produkować w Polsce na licencji czeskiej dopiero w 1959 roku.
Proszę nam wybaczyć błędy w opisach, które niezamierzone, prowokują jednak do wymiany opinii. Bardzo dziękujemy za poprawki, cieszymy się z wiedzy autorów, na przykład niezwykle cenną jest informacja o dacie uruchomienia szpitala.
13. To już z pewnością nie rok 1968 a lata rzekłbym nawet 80-te. Widać na nim budynek główny szpitala i wszystkie pawilony łącznie z psychiatrycznym. Szpital oddano 15.02.1972 roku, pawilon psychiatryczny i hotel pielęgniarek, obecnie biurowiec, chyba później.
Takie pomyłki w datowaniu się zdarzają, szczególnie kiedy chodzi o fotografie czarno- białe, które były popularne jeszcze nawet w latach 90-tych. Po prostu pomyłka ich autora lub posiadacza przy katalogowaniu zbiorów tematycznych, co zdarza się bardzo często, ale chyba nie o to chodzi. ważne, że młodzi mogą zobaczyć, jak Olkusz wyglądał kiedyś za czasów młodości ich dziadków i rodziców. A i tym, którzy wtedy żyli tez jest miło powspominać Olkusz lat minionych.
Kolejne wspaniałe zdjęcia, choć niektóre z nich błędnie wg mnie datowane i tak:
11. Pochodzi raczej z okresu wcześniejszego niż 1968, gdyż nie ma na nim oś.Skalska,choć już wtedy istniało,
14.Pochodzi nie z 1968 ale z lat 70-tych,gdyż blok w którym mieściła się przychodnia dziecięca powstał właśnie w tych latach. W 1968 były jeszcze stare domy na tym pięknym placyku obok kamienicy Stachurskich,
15.Też nie pochodzi z 1968 roku a z lat 70-tych lub nawet 80-tych . W 1968 były jeszcze kamienice na tym pięknym placyku obok kamienicy Stachurskich. Ponadto na tym zdjęciu widać fiaciki 126 p, których być nie mogło w 1968 roku, ani w takiej ilości nawet na początku lat 70-tych.
21. Tu jestem mniej pewny, ale to zdjęcie chyba też z początku lat 70-tych, niedługo przed pociągnięciem przez Olkusz linii LHS. Moje wątpliwości budzą bloki przy obecnej targowicy. W tym przypadku mogę się mylić.
Co na to niezawodny Piotr Nogieć i ci mniej sklerotyczni ode mnie?
[quote name=”ina”][quote name=”ekolica”]Żal serce ściska jak porównać dzisiejsze śmierdzące olkuskie bagno z dawnym spokojnym miastem![/quote]
To wyjedź z niego, będzie czyściej[/quote]
Ina, dziękuję za wsparcie, już brakuje słów na tych maruderów, do tego piszących neprawdę :-* .
[quote name=”ekolica”]Żal serce ściska jak porównać dzisiejsze śmierdzące olkuskie bagno z dawnym spokojnym miastem![/quote]
To wyjedź z niego, będzie czyściej
[quote name=”ekolica”]Żal serce ściska jak porównać dzisiejsze śmierdzące olkuskie bagno z dawnym spokojnym miastem![/quote]
Dawnej Olkusz dopiero cuchnął, a dawne olkuske kryminogenne rozdzinne gangi dbały o porządek, a jakże. Komusza złośliwość? Czy może już wapnem obrastasz?
Żal serce ściska jak porównać dzisiejsze śmierdzące olkuskie bagno z dawnym spokojnym miastem!
zd 13 również z późniejszego okresu (jest szpital i pierwsze bloki na os. Młodych)
[quote name=”sławkowska”]Zdjęcie nr 14 – to na pewno nie jest 1968 rok. Ten nowoczesny blok na pierwszym planie budowano pod koniec lat 70-tych.[/quote]
Popieram – podobnie zdjęcie nr 15 (tam widać Fiaty 125)
Pod krzyżem na Czarnej Górze to była nasza góra. Zimą było to najwspanialsze miejsce do szusów na nartach a gdy śnieg był już mocno ubity idealne miejsce na sannę. Z wierzchołka góry zjeżdżało się aż do torów kolejowych. Niektórzy z moich kolegów mieli jeszcze w swoich domowych zapasach buty drewniaki i na nich właśnie uprawiali ślizgi ze zbocza tej góry. Na tej właśnie górze paliliśmy również cudowne sobótki, które widać było znad odleglejszych zakątków Olkusza. Z surowcem na te ogniska nie było żadnego problemu, ponieważ leśniczy zezwolił nam na ich pozyskanie z lasów Witeradowskich byleby tylko były to suszki. Długie ślizgi i sanna skończyła się dla nas, gdy górę przecięła Aleja 1000-lecia. Z wielką estymą wspominam tamten odległy czas bezpiecznej i radosnej beztroski.
Najstarsza panorama to ta z nr. 2. Kościół jest jeszcze bez wieży, więc ta pocztówka musi być sprzed 1913 r.
Wspaniałe!
Zdjęcie nr 14 – to na pewno nie jest 1968 rok. Ten nowoczesny blok na pierwszym planie budowano pod koniec lat 70-tych.