Artykuł sponsorowany

Coraz częściej mówi się, że olej MCT może wspomagać odchudzanie. Ten składnik podobno jest ważnym elementem diety sportowców. To prawda, czy plotki, którym nie należy wierzyć? Zobacz, z czego składa się ten tajemniczy preparat i przekonaj się, czy jego suplementacja rzeczywiście niesie za sobą pozytywne skutki zdrowotne.

Czym jest olej MCT i gdzie go znajdziemy?

Chociaż nazwa tego produktu może brzmieć nieco enigmatycznie, to w rzeczywistości olej MCT jest po prostu tłuszczem pozyskiwanym z kokosa. Jego egzotyczne pochodzenie nie powinno nas dziwić – cechą charakterystyczną wspomnianej substancji jest za to bardzo wysoka zawartość średnio-łańcuchowych kwasów tłuszczowych, dzięki której olej MCT staje się remedium na wiele dolegliwości. Gdzie znajdziemy największe dawki drogocennego związku? Oczywistym źródłem kwasów tłuszczowych wydaje się wyizolowany olej MCT, jednak co jakiś czas możemy sięgać także po olej z kokosa lub palmy.

Dlaczego warto przyjmować olej MCT?

Okazuje się, że olej MCT ma wiele właściwości, które mogą wpływać na poprawę komfortu naszego życia. Ten kwas tłuszczowy jest trawiony w inny sposób niż pozostałe substancje o podobnej charakterystyce. MCT wchłania się w przewodzie pokarmowym, a do jego spalenia potrzeba dwa razy mniej tlenu. Regularne spożywane dobroczynnego oleju przyniesie nam wiele korzyści, w tym na przykład:

Wzmocnienie termogenezy organizmu, co przekłada się na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej.

Poprawę wydolności fizycznej, wynikającą z szybszego czerpania energii mięśniowej.

Rzadsze infekcje – olej MCT wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Ograniczenie problemów z przewodem pokarmowym, które są efektem chorób i stanów zapalnych.

Jeśli chcesz dostarczyć sobie odpowiednią dawkę dobroczynnych kwasów tłuszczowych, to sięgnij po olej MCT w postaci suplementu diety – uznanym producentem takich preparatów jest marka BeKeto.

Olej MCT – czy na pewno jest bezpieczny?

Wielu z nas może się zastanawiać, czy olej MCT jest całkowicie bezpieczny dla organizmu człowieka. Badania naukowe nie wykazały żadnych szkodliwych efektów przyjmowania zbilansowanych dawek tej substancji. Drobne problemy zaczynają się w momencie, gdy przedawkujemy olej – w takim przypadku prawdopodobnie będziemy zmagać się z biegunką tłuszczową, która powinna przejść samoczynnie. Olej MCT najlepiej spożywać na zimno, ponieważ dłuższa obróbka termiczna pozbawi go cennych składników, które umożliwiają łatwe wchłanianie substancji.

Olej MCT a dieta ketogeniczna

Osoby przestrzegające diety ketogenicznej doskonale znają cenne właściwości oleju MCT. Ta substancja wykazuje działanie antykataboliczne, co oznacza, że zapobiega procesom rozpadu mięśni. Związki zawarte w tłuszczu pobudzają produkcję ciał ketonowych, które wpływają na mniejsze zużycie aminokwasów w trakcie przemiany energii. Okazuje się, że olej MCT ma wszechstronnie zastosowanie – możemy sięgać po niego w momencie, kiedy zależy nam na wsparciu procesu odchudzania, poprawie sportowych wyników lub wzmocnieniu odporności.