seniorzy1 1

Olkuski Dom Senior+ mieszczący się przy ul. Żuradzkiej oficjalnie rozpoczął swoją działalność. W miniony czwartek obiekt przeznaczony dla trzydziestu seniorów powyżej 60. roku życia poświęcił ks. biskup Grzegorz Kaszak.

Nowo powstała placówka Caritas Diecezji Sosnowieckiej została wyposażona dzięki współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Olkusz. Nieocenione w kwestii pozyskania środków było także przystąpienie do ministerialnego programu Senior+. Całość inwestycji wycenia się na 600 tysięcy złotych, a ośrodek powstał nad istniejącą już jadłodajnią.

– Niezmiernie się cieszę, że nasze wspólne starania zaowocowały powstaniem tego niezwykłego ośrodka. Olkuscy seniorzy i ich rodziny otrzymają wsparcie na wysokim poziomie. Z całego serca dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt, który jeszcze raz pragnę podkreślić, że ma wielu ojców – mówił podczas oficjalnego otwarcia Domu Senior+ burmistrz Roman Piaśnik.

seniorzy1 5

Mieszkańcy domu, czyli seniorzy 60+, będą mogli skorzystać z wielu udogodnień. Ośrodek dzienny dysponuje bowiem 30 miejscami, odpowiednio przygotowanymi i dostosowanymi do potrzeb osób w podeszłym wieku, często borykającymi się z problemami zdrowotnymi. Placówka oferuje fachową opiekę w dni powszednie w godzinach 8:00 – 16:00. Obiekt w swoim założeniu ma zagwarantować seniorom godne warunki do spędzania czasu w życzliwej atmosferze i przy udziale wykwalifikowanej kadry. Dom Senior+ ma być nie tylko oazą spokoju, ale także ma zachęcać do aktywizacji fizycznej i intelektualnej. Wszystko dzięki zróżnicowanym warsztatom manualnym i technicznym oraz zajęciom rehabilitacyjnym prowadzonym na  licencjonowanym sprzęcie. Do tego ośrodek zapewnia swoim podopiecznym codzienny obiad, spotkania przy kawie i przede wszystkim możliwość przebywania we własnym gronie.

seniorzy1 15

Nabór do placówki wciąż trwa, a za jego prowadzenie odpowiedzialny jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Olkuszu. To właśnie tam seniorzy mogą udać się po skierowanie do Domu Senior+. Warunkiem przyjęcia do projektu jest jednak taki stopień niepełnosprawności, który umożliwia seniorom samodzielne wykonywanie podstawowych czynności. Kierownikiem placówki jest Martyna Wojdyła.

Ośrodek gwarantuje seniorom nie tylko opiekę stacjonarną, ale też zapewni swoim podopiecznym wyjazdy integracyjne, do Pieskowej Skały i innych zakątków południowej Polski.

– Tworzenie takich miejsc jest działaniem dla dobra wspólnego na teraz i na przyszłość, bo przecież kiedyś i my, dzisiaj ludzie pracujący, zestarzejemy się. Niech ta placówka przynosi wiele satysfakcji, dobrych spotkań i inicjatyw, a wiem, że seniorzy są niesłychanie kreatywni i specjalizują się w wielu dziedzinach – zaznaczył Piotr Ćwik, wojewoda małopolski.

seniorzy1 14

– Widzimy co się dzieje w naszym społeczeństwie. Przybywa nam seniorów, w których często drzemie ogromny potencjał. Takie miejsca jak to, mają służyć ku temu, aby ten okres życia spędzić w miłej i pogodnej atmosferze, u boku ekspertów, którzy będą potrafili spożytkować siły i doświadczenie swoich podopiecznych – dodał biskup Grzegorz Kaszak, który w obecności pozostałych gości poświęcił rozpoczynający działalność dzienny dom pobytu dla seniorów.

Przy okazji otwarcia pierwszego takiego obiektu w Olkuszu, z ust dyrektora Caritas Polska ks. Marcina Iżyckiego padło zapewnienie o planach stworzenia bliźniaczej placówki po drugiej stronie miasta, konkretnie przy parafii pw. Dobrego Pasterza na osiedlu Słowiki. Budynek przy plebani jest do zagospodarowania, potrzeba jedynie środków finansowych.

seniorzy1 8

seniorzy1 9

seniorzy1 7

seniorzy1 6

seniorzy1 10

seniorzy1 12

seniorzy1 2

seniorzy1 3

seniorzy1 4

seniorzy1 17

seniorzy1 13

seniorzy1 16

seniorzy1 18

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
  Subskrybuj  
Powiadom o