W dniach od 1 do 8 sierpnia 2019 r. odbyła się III Polsko-Ukraińska Szkoła Letnia, organizowana przez Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej SIMO we współpracy z polskimi i ukraińskimi uniwersytetami. W ramach tygodniowych warsztatów studenci z obu krajów odwiedzili m.in. Nieżyn oraz Kijów, a honorowy patronat nad wydarzeniem objęła polska ambasada oraz ukraińskie Ministerstwo Sportu i Młodzieży.
W projekcie realizowanym przez olkuskie stowarzyszenie brało udział ponad 30 uczestników z Polski i Ukrainy, w tym także studenci z terenu naszego powiatu. Rok temu baza wypadowa do organizacji zajęć zlokalizowana była w Olkuszu, dzięki czemu goście znad Dniepru mogli poznać bogatą historię Srebrnego Grodu. Tym razem role się odwróciły – to polska delegacja odwiedziła wschodnich sąsiadów.
– Pomysł szkoły letniej narodził się podczas jednej z konferencji naukowych na Uniwersytecie w Nieżynie w 2016 r. Kiedy razem z Julią Kuźmenko – obecną współorganizatorką tego projektu po stronie ukraińskiej – zobaczyliśmy, jak dobrze układają się kontakty pomiędzy młodzieżą z obu krajów, postanowiliśmy stworzyć inicjatywę pogłębiającą te relacje. Tak narodziła się Międzynarodowa Szkoła Letnia, w której uczniowie mogą połączyć zdobywanie cennej wiedzy z odpoczynkiem i rekreacją – mówi Mateusz Kamionka, wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i wiceprzewodniczący stowarzyszenia SIMO.
Tematem przewodnim szkoły była integracja europejska oraz decentralizacja, czyli wprowadzenie reform mających na celu przekazanie znaczących uprawnień i budżetów z organów państwowych władzom lokalnym. Projekt miał także na celu przeciwdziałanie wzajemnym uprzedzeniom i stereotypom. W programie tygodniowego zjazdu znalazły się zarówno wykłady i warsztaty prowadzone przez naukowców z Polski i Ukrainy, jak i wycieczki oraz zajęcia w terenie. Studenci zwiedzili m.in.: Nieżyn, Baturyn, Czernihów i Kijów. – Ideą tegorocznej edycji projektu było pokazanie polskiej młodzieży Ukrainy w całym jej przekroju – od wiosek, poprzez małe i średnie miasta, aż po stolicę – tłumaczy Mateusz Kamionka.
Uczestnicy projektu mieli okazję m.in. spotkać się z przedstawicielami Ministerstwa Sportu i Młodzieży Ukrainy, Ambasady Rzeczpospolitej w Kijowie, deputowanymi Rady Najwyższej Ukrainy i Rady Miasta Nieżyn, pracownikami organów lokalnego samorządu oraz liderami organizacji pozarządowych. W ramach zajęć studenci odwiedzili siedziby ukraińskiego rządu i parlamentu, kijowski magistrat oraz jednostki terenowej i centralnej administracji publicznej. Nie mogło także zabraknąć zwiedzania muzeów, zabytkowych obiektów i malowniczych zakątków Ukrainy oraz wspólnych biesiad i integracji.
III Polsko-Ukraińska Szkoła Letnia uzyskała wsparcie finansowe Ministerstwa Młodzieży i Sportu Ukrainy w ramach ukraińsko-polskiego programu wymiany młodzieży. Przyszłoroczna edycja wydarzenia odbędzie się ponownie w Polsce.