60764570 612930899184749 706733565726949376 n

W poniedziałek, 20 maja 2019 w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego odbyły się szkolne prawybory. Miały one za zadanie zachęcić młodych olkuszan do głosowania w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Niespodziewanie okazało się, że największą popularnością wśród uczniów IV LO cieszy się partia Wiosna.

Symulacja wyborów do Parlamentu Europejskiego zorganizowana została w ramach akcji „Młodzi Głosują”, która towarzyszy wszystkim wyborom i referendom państwowym, organizowanym w naszym kraju od 1995 roku. Dotychczas we wszystkich edycjach tego wydarzenia uczestniczyło niemal 3 miliony uczniów z terenu całej Polski. Tylko w 2015 roku w młodzieżowych wyborach parlamentarnych wzięło udział 1400 szkół i ponad 200 tys. młodych wyborców.

Celem ogólnopolskiego projektu skierowanego do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych jest przekonanie młodych, że warto brać udział w życiu społecznym. Dlatego uczniowie przygotowują i przeprowadzają w swych szkołach działania edukacyjne na temat zasad i znaczenia udziału obywateli w wyborach.

– W ramach projektu uczniowie organizują też młodzieżowe prawybory na podobnych zasadach, na jakich przeprowadzane są wybory powszechne. W szkołach organizowane są lokale wyborcze, nadzorowane przez młodzieżowe komisje. Przed odebraniem karty do głosowania, uczniowie pokazują komisji legitymacje szkolne lub szkolne identyfikatory. Tak jak podczas prawdziwych wyborów, w lokalu jest miejsce, gdzie w warunkach tajności młodzi ludzie mogą złożyć znak na karcie, która następnie trafia do urny – tłumaczy Karol Szotek, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w IV LO w Olkuszu.

Liderem popularności wśród licealistów okazała się partia Wiosna Roberta Biedronia, która zdobyła 93 głosy (32,18%). Na drugim miejscu – z 62 głosami (21,45%) – znalazło się Prawo i Sprawiedliwość. Komitet Kukiz’15 uplasował się na trzeciej pozycji. Swój głos na to ugrupowanie zdecydowało się oddać 36 uczniów (12,46%). Koalicję Europejską PO SLD PSL N. ZIELONI poparło 31 osób (10,73%). O jeden głos mniej uzyskała Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy (10,39%). Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica Razem, na który składa się Partia Razem, Unia Pracy oraz Ruch Sprawiedliwości Społecznej, cieszy się zaufaniem 13 licealistów (4,50%). Polska Fair Play Roberta Gwiazdowskiego dostała 11 głosów (3,81%) a Polexit – 9 głosów (3,11%).

Podczas poniedziałkowych prawyborów oddano łącznie 289 głosów, z czego 4 były nieważne. Duże zdziwienie może wywołać wynik ugrupowania Roberta Biedronia, które zdobyło ponad 32% głosów. Jest to dokładnie tyle samo, co PiS i Koalicja Europejska razem wzięte. Radosław Marzęcki, olkuszanin zajmujący się badaniami naukowymi nad zachowaniami politycznyi młodych Polaków nie widzi w tym jednak nic nadzwyczajnego.

– Młodzi ludzie nieco inaczej postrzegają politykę, a przez to ich wybory mogą na pierwszy rzut oka zaskakiwać. Z badań nad młodzieżą w Polsce wiemy, że młody elektorat głosuje zwykle na nowe formacje, na partie radykalne oraz na siły dystansujące się od polityki głównego nurtu. W tej grupie wiekowej nie doszło więc do dużej zmiany w stosunku do ubiegłych lat – tłumaczy dr hab. Robert Marzęcki, wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

A jakie jest zdanie naszych czytelników na ten temat? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

fot.: IV LO

6
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
6 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
4 Autorzy komentarzy
tm.brngrTomek.WlulekPXT Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
PXT
PXT

Wiosna Roberta, jest realizacją słomianego zapału, wywodzącego się z młodzieńczej naiwności. Robert z pełną świadomością wykorzystuje falę młodzieżowego entuzjazmu pochodzenia „imprezowej euforii” do swojego politycznego surfingu. Na razie skutecznie, ale nie ma się co czarować. Młodość nie trwa zbyt długo. Pory roku się nieubłaganie zmieniają.

lulek
lulek

[quote name=”Autor tekstu”] Duże zdziwienie może wywołać wynik ugrupowania Roberta Biedronia, które zdobyło ponad 32%.[/quote]
[b]Szanowny Panie Autorze,
u kogo to budzi zdziwienie?[/b]
Chyba tylko u osób nie bardzo zorientowanych w sytuacji na polskim rynku głosujących.
Ta młodzież to Europa,nowoczesność ,otwarcie na świat.
Ludzie wykształceni,z językami.
Ludzie ,którzy potrafią odpowiadać na pytania zadawane w języku angielskim,na przykład :-*

Tomek.W
Tomek.W

Nie znam nikogo kto chce głosować na Wiosnę. Chyba że się nie przyznaje.Ciekawe czym im imponują?Fantazją bo fantazję Pan Robert ma. Marzyciel. To jest nierealne.Polska bez węgla. Ciekawe skąd prąd. Z atomowych elektrowni? Niemcy od tego chcą odejść. Zresztą czy w ciągu kilkunastu lat nie wybudujemy elektrowni i to nie jednej bo jedna nie starczy.Huty tez zamknie? A jak wytopi stal, miedź i inne metale.Gaz za drogi. A Niemcy udaja ekologów a wycieli setki hektarów lasu po budowę kopalni węgla brunatnego. Śluby homo – chce tym zdobyć głosy mniejszości a Konstytucja tego zabrania. No ale to jeszcze może być, ale… Czytaj więcej »

PXT
PXT

[quote name=”lulek”]Ta młodzież to Europa,nowoczesność ,otwarcie na świat.Ludzie wykształceni,z językami. Ludzie ,którzy potrafią odpowiadać na pytania zadawane w języku angielskim,na przykład :-*[/quote]Nie neguję znajomości języków zwłaszcza angielskiego w szczególności. Wykształcenie jednak nie ogranicza się do umiejętności odpowiadania na angielskie pytania, byle tylko odpowiadać co ślina na język przyniesie, bo że to takie trendy na topie i modne, żeby inni podziwiali jaki tom światowiec, ale odpowiadanie z głębszym sensem. Jeśli się nie złapie ducha danego języka mimo technicznej znajomości to już lepiej milczeć, albo bez wstydu używać swojego. Co do otwarcia na świat to byłbym ostrożny co nie znaczy, że nie… Czytaj więcej »

tm.brngr
tm.brngr

Już jesteśmy w d*pie, a nasza kochana młodzież dodatkowo pomoże nam się w niej urządzić! Ręce opadają!

PXT
PXT

[quote name=”tm.brngr”]Już jesteśmy w d*pie…[/quote]
Chciało by się powiedzieć… niczym plemniki Roberta, które krzyczą jedne do drugich: „Panowie zdrada jesteśmy w d…e!”
Nie jestem przesądny ale żywię nadzieję że może nie będzie aż tak źle jeśli tegoroczna [b]wiosna[/b] 2019 przestanie nas podtapiać i wykręcać niszczycielskie tornada. Jak widzimy za oknami, wiosna może być inna, nie zawsze oznacza słoneczko, śpiewające ptaszki i kolorowe motylki na kwitnących łąkach.
Może to jakiś znak przed wyborami? Ale coś mi się obiło że Pan obiecał Noemu, że już potopu nie będzie.