Jedną z bożonarodzeniowych tradycji jest obdarowywanie się prezentami. W tych świątecznych dniach wyrazem pamięci i wdzięczności młodszych pokoleń dla osób walczących o niepodległość była akcja „Paczka dla Kombatanta”. Upominki pod choinkę otrzymało kilkunastu weteranów z ziemi olkuskiej.

– Zainspirowaliśmy się ogólnopolską „Paczką dla Bohatera” i postanowiliśmy zorganizować podobne wydarzenie u nas w szkole. Młodzież zaangażowała się w akcję, również rodzice przynosili dary i przygotowali poczęstunki. – wyjaśnia Lidia Poczesny, koordynatorka akcji z ramienia Liceum Mundurowego w Olkuszu.

Zbierane były produkty o długim terminie przydatności do spożycia (kawa, herbata, słodycze, mąka, kasza, itp.), artykuły chemiczne i środki higieny. Udało się przygotować szesnaście paczek, którymi obdarowani zostali sędziwi weterani podziemia niepodległościowego z okresu II wojny światowej. Część z nich upominki otrzymała podczas spotkania wigilijnego w olkuskim Liceum Mundurowym, pozostałym zostały one dowiezione do domów.

– Bardzo mi przyjemnie, że młodzież przyjechała mnie odwiedzić. Mam już sto lat. Cieszę się, że młodzi pamiętają o Armii Krajowej.  – mówił najstarszy z obdarowanych, Mieczysław Rosół, były partyzant AK. W tym roku TVP Kielce zrealizowała o nim film dokumentalny „Sto lat dla Polski”.

Nie tylko wsparcie materialne

Niezwykle ważną częścią świątecznych paczek były kartki z życzeniami. Najwięcej (ponad trzydzieści egzemplarzy) dostarczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Olkuszu. Wszystkie kartki przygotowano niezwykle finezyjnie.

– Nie było problemu, żeby zaangażować dzieci w tę akcję. Jestem dumna z uczniów, zwłaszcza, że część z nich poświęciła swój wolny czas i pracowała w domu lub na świetlicy. – zaznacza Justyna Brzezińska, nauczycielka historii w SP nr 1.

– Nie działamy tylko „od święta”. Paczki dla najuboższych rodzin, które również przygotowywaliśmy, były robione już od września. Opiekujemy się także psami ze schroniska w Bolesławiu. Cały czas jesteśmy aktywni, pomagamy sukcesywnie. – podkreśla Lidia Poczesny.

Prócz olkuskiej „Mundurówki” i SP nr 1 w akcję zaangażowani byli Związek Strzelecki „Strzelec” i Klub Żołnierzy Rezerwy przy LOK w Bukownie, wiceprzewodniczący olkuskiej Rady Miejskiej Henryk Gamrat oraz koło Światowego Związku Żołnierzy AK w Olkuszu. Każdą z paczek olkuski magistrat uzupełnił zestawem kalendarzy z motywem „Srebrnego Szlaku Gwarków Olkuskich”.

Ostatni świadkowie

Na terenie powiatu olkuskiego działa kilka organizacji kombatanckich. Najliczniejszy jest Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, następca popularnego ZBoWiDu (działającego w PRL Związku Bojowników o Wolność i Demokrację). W Olkuszu i Kluczach swoje siedziby mają koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W Wolbromiu istnieje oddział Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Do niedawna w Olkuszu działały także struktury Związku Inwalidów Wojennych oraz Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Z roku na rok odchodzą na wieczną wartę kolejni weterani, a ostatni spośród żyjących są niepowtarzalnymi świadkami historii, zwłaszcza dla młodego pokolenia.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze