Wielki znak zapytania zawisł nad działalnością Rady Powiatu Olkuskiego. Do wojewody małopolskiego wpłynęło pismo informujące o tym, że dwóm radnym powiatowym z Wolbromia – Zdzisławowi Skoczyniowi i Jerzemu Sośnierzowi wygasł mandat, a oni dalej zasiadają w radzie powiatu. Jako powód autor wniosku podaje łączenie funkcji radnego z działalnością gospodarczą, w której dysponowano pieniędzmi powiatowymi, na co prawo nie pozwala. Jeśli podejrzenia potwierdzą się, będzie to oznaczało, że decyzje podejmowane przez radę od prawie dwóch lat nie miały mocy prawnej, bo głosowały dwie osoby, których mandat wygasł. Sprawa nie jest oczywista, bo jak już nie raz się przekonaliśmy, jeden paragraf może mieć wiele rozstrzygnięć. Autor wniosku uważa, że sami nie jesteśmy w stanie rozwiązać tego problemu, dlatego konieczna jest interwencja wojewody. Tak czy inaczej problem jest i to całkiem spory, a nad jego rozwiązaniem będą się teraz głowić prawnicy powiatowi i wojewódzcy. Póki co, więcej jest pytań niż odpowiedzi. Chociaż na konkrety będzie trzeba poczekać, to w środowisku zawrzało.

Mandaty wygasły?

Pod koniec lutego do wojewody małopolskiego Jerzego Millera wpłynął wniosek, pod którym podpisał się Edward Czesław Szymaniak. W dopracowanym merytorycznie piśmie zwraca on uwagę na dwóch radnych z Wolbromia, którym, jego zdaniem, wygasł mandat i nie powinni oni być radnymi. Zdaniem Szymaniaka, Jerzy Sośnierz łączy bezprawnie funkcję radnego powiatowego z członkiem zarządu Stowarzyszenia Klub Sportowy „Przebój” w Wolbromiu. Zdaniem autora wniosku, nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że stowarzyszenie to prowadzi działalność gospodarczą, w tym sprzedaż biletów i wynajem powierzchni reklamowej. W tym również nie byłoby nic niedozwolonego, ale trzeba zwrócić uwagę na to, że rokrocznie powiat olkuski dotuje klub kwotą 20 tys. zł, a w zamian na stadionie zawieszony jest baner reklamowy Starostwa. – Na dodatek Powiat Olkuski w osobie starosty niejednokrotnie przeznaczał środki powiatu na nagrody wręczane działaczom, zawodnikom i władzom klubu – zaznacza autor wniosku. Taka sytuacja może być interpretowana tak, że radny zarządza niejako pieniędzmi z jednostki samorządowej, w której jest radnym. Autor wniosku przytacza precedensy z polskiego orzecznictwa, w których podobne konflikty interesów sądy administracyjne rozstrzygały na niekorzyść radnego.

Jeśli przyjąć, że rzeczywiście z punktu widzenia prawa konflikt jest, to Jerzy Sośnierz powinien był zrzec się jednej z funkcji w czasie do trzech miesięcy od momentu przyjęcia mandatu. Jeśli tego nie zrobił, zdaniem wnioskującego, mandat wygasł sam na początku 2011 roku. Rada Powiatu powinna była w tej sytuacji podjąć uchwałę o wygaśnięciu mandatu w czerwcu 2011 roku, ale tego nie zrobiła.

W sytuacji Zdzisława Skoczynia, który jest radnym powiatowym i jednocześnie prezesem Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wolbromiu, pod wątpliwość brane są inne okoliczności. W 2011 roku został przeprowadzony remont krytej pływalni w Wolbromiu, który został dofinansowany kwotą 100 tys. zł z budżetu powiatu właśnie. Wykonawcą tego przedsięwzięcia był Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Wolbromiu (zakład budżetowy gminy Wolbrom), który zlecenie wykonał bez przetargu. O ile akurat ten fakt jest prawnie dozwolony, tak znak zapytania pojawia się nad tym, czy Skoczyń jako prezes gospodarował w tamtym momencie pieniędzmi powiatowymi. Zdaniem autora wniosku jest to oczywiste, dlatego również powinien się był zrzec mandatu. Ponieważ tego nie zrobił, mandat wygasł sam. Podobnie jak w przypadku Sośnierza, rada też nie podjęła stosownej uchwały o wygaśnięciu mandatu.

O tym, że sprawa jest poważna wątpliwości nie ma osoba podpisana pod wnioskiem do wojewody. Jeśli powyższe okoliczności zostałyby rozstrzygnięte tak, jak zasugerowano to we wniosku, wszystkie podjęte uchwały od połowy 2011 roku mogłyby zostać uznane za nieważne. Trudno sobie nawet wyobrazić, jakie niosłoby to za sobą konsekwencje. Niejasności powinny zostać rozstrzygnięte jak najszybciej, bo już wkrótce będą podejmowane merytorycznie ważne uchwały, w tym głosowanie nad wnioskiem o odwołanie starosty. Najlepszym, zdaniem wnioskodawcy, rozwiązaniem tego problemu byłoby dobrowolne złożenie mandatów przez dwójkę radnych lub podjęcie przez Radę Powiatu uchwały o wygaśnięciu mandatów i zaprzysiężenie dwójki innych radnych na ich miejsce.

Kto jest autorem wniosku?

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że zdaniem wielu osób, autorem wniosku wcale nie jest podpisany pod nim Edward Czesław Szymaniak, a ktoś inny, kto sporządził pismo w sposób wysoce profesjonalny, powołując się bardzo precyzyjnie na paragrafy i orzecznictwo sądowe, ale nie chciał, żeby jego nazwisko zostało pod wnioskiem umieszczone. Podejrzenia olkuskich polityków padają na kogoś, kto jest zaangażowany w życie polityczne Wolbromia oraz powiatu. Zamiast stania na straży przestrzegania prawa, zarzuca się mu również konkretne interesy polityczne. Kto jest tą osobą, na razie oficjalnie nie wiadomo i trudno oczekiwać, że zainteresowany ujawni swoją tożsamość.  

Co na to wojewoda?

Jak udało nam się dowiedzieć w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, rozstrzygnięcie tej sprawy nie nastąpi tak szybko, jakby się można tego spodziewać. – Wydział Prawny i Nadzoru dnia 7 marca 2013 roku wystąpił, zgodnie z obowiązującą procedurą, do przewodniczącego Rady Powiatu w Olkuszu o zajęcie stanowiska w sprawie i wyjaśnienia – poinformowała „Przegląd Olkuski” Monika Frenkiel, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego Jerzego Millera.

Rada ma problem

Wniosek do wojewody na temat podjęcia kroków w sprawie wygaśnięcia mandatów olkuskich radnych otrzymał również przewodniczący Rady Powiatu, Krzysztof Dąbrowski. Właściwie to on będzie musiał teraz sprawę wyjaśnić. O tym, że problemu nie sposób w jednoznaczny sposób rozstrzygnąć, świadczy również fakt, że myślą teraz nad jego rozwiązaniem powiatowi prawnicy, którzy będą musieli dokładnie przeanalizować wszystkie okoliczności i zweryfikować je z obowiązującym prawem. – Zwróciłem się do prawników ze starostwa z prośbą o opinię prawną. Dopiero po jej analizie będę mógł podjąć decyzję. Dwójkę radnych, których problem dotyczy, poprosiłem o stosowne wyjaśnienia – mówi Krzysztof Dąbrowski, przewodniczący Rady Powiatu w Olkuszu. Jak udało nam się dowiedzieć, jest problem z kategorycznym rozsądzeniem obydwu sytuacji. Tym bardziej, że zainteresowani bronią swojego stanowiska.

Radni uważają, że cała sprawa ma wydźwięk wyłącznie polityczny, a oni nie zrobili nic, co mogłoby zakwestionować permanentność ich działalności w radzie. Zdzisław Skoczyń jest zdania, że zarówno przedmiot skargi, jak również forma jej złożenia, są dla niego krzywdzące. Radny uważa, że nigdy nie prowadził działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia powiatu, bo remontowany basen należy do gminy Wolbrom. Ta zleciła mu termomodernizację budynku basenu i to gmina mu zapłaciła. Fakt, że połowa pieniędzy pochodziła z dotacji powiatu, z prawnego punktu widzenia nie oznaczałby, że radny zarządza mieniem powiatu. Skoczyń, podobnie jak wiele innych osób uważa, że to nie Szymaniak jest rzeczywistym autorem wniosku, a ktoś go wykorzystał do swoich celów. – Próbę odsunięcia mnie od sprawowania z woli moich wyborców mandatu radnego powiatowego uznaję za wyjątkowo bezczelne i podłe – podsumowuje radny.

Jerzy Sośnierz w swoich wyjaśnieniach tłumaczy, że członkiem zarządu klubu jest od ośmiu lat i pełni tę funkcję całkowicie społecznie. Faktem jest, że klub zarabia na biletach, ale dochód z ich sprzedaży, jak również dotacja z powiatu w wysokości 15 tys. zł, przeznaczane są na jego cele statutowe.  Radny zauważa, że „Przebój” prowadzi działalność sportową na mieniu gminy Wolbrom, a nie powiatu olkuskiego. – Z tytułu pełnienia funkcji w Klubie Sportowym „Przebój” Wolbrom nigdy nie uzyskałem żadnych korzyści finansowych. W związku z powyższym uważam zarzuty we wniosku pana Edwarda Czesława Szymaniaka za całkowicie nieuzasadnione. Znając perypetie zdrowotne pana Szymaniaka śmiem twierdzić, iż to nie on jest autorem owego pisma i mam nadzieję, że w najbliższym czasie poznamy prawdziwego autora tego szkalującego moje imię pisma – tłumaczy Jerzy Sośnierz.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
33 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pies gończy
pies gończy
9 lat temu

[quote name=”POwiec”][quote name=”antek-policmajster”]
Pani Redaktor Emilio.
To jest dopiero temat na dziennikarskie śledztwo !
Czekamy.[/quote]

To jest temat na PISkówkę a nie na śledztwo 😆 😆 :lol:[/quote]
NO popatrz. a prokurator rejonowy uważa inaczej 🙂 http://www.wiadomosciwolbromskie.pl/component/content/article/1-aktualnosci/591–ledztwo-w-sprawie-umig-w-wolbromiu-nabiera-rozmachu i powołuje zespół biegłych m inn do zamówień publicznych 🙂

POwiec
POwiec
9 lat temu

[quote name=”antek-policmajster”]
Pani Redaktor Emilio.
To jest dopiero temat na dziennikarskie śledztwo !
Czekamy.[/quote]

To jest temat na PISkówkę a nie na śledztwo 😆 😆 😆

antek-policmajster
antek-policmajster
9 lat temu

[quote name=”szwagierkolaksa”]Ot i całe szwagry. Szwagry przegłosowaly dotację. Potem jeden ze szwagrów dostał robotę bez przetargu. Nastepnie kupił na tę robotę materiały budowlane u drugiego szwagra, a na koniec rozliczył i skontrolował robotę jako przewodniczący komisj rewizyjnej w powiecie. Czyli szwagry sami sobie sa sterem i okretem. A tak w ogóle to ktos sie przyjżał tej inwestycji? Bo skoro to co tam jest zrobione kosztowłao 200 tys. to ja dziękuję za takie „inwestycje”.[/quote]

Pani Redaktor Emilio.

To jest dopiero temat na dziennikarskie śledztwo !

Czekamy.

tyz_śwagier
tyz_śwagier
9 lat temu

[quote name=”szwagierkolaksa”]Ot i całe szwagry. Szwagry przegłosowaly dotację. Potem jeden ze szwagrów dostał robotę bez przetargu. Nastepnie kupił na tę robotę materiały budowlane u drugiego szwagra, a na koniec rozliczył i skontrolował robotę jako przewodniczący komisj rewizyjnej w powiecie. Czyli szwagry sami sobie sa sterem i okretem. A tak w ogóle to ktos sie przyjżał tej inwestycji? Bo skoro to co tam jest zrobione kosztowłao 200 tys. to ja dziękuję za takie „inwestycje”.[/quote]

To się nazywa „gospodarność po wolbromsku”.

k
k
9 lat temu

30 III Sesja Powiatu godz. 15,00

szwagierkolaksa
szwagierkolaksa
9 lat temu

Ot i całe szwagry. Szwagry przegłosowaly dotację. Potem jeden ze szwagrów dostał robotę bez przetargu. Nastepnie kupił na tę robotę materiały budowlane u drugiego szwagra, a na koniec rozliczył i skontrolował robotę jako przewodniczący komisj rewizyjnej w powiecie. Czyli szwagry sami sobie sa sterem i okretem. A tak w ogóle to ktos sie przyjżał tej inwestycji? Bo skoro to co tam jest zrobione kosztowłao 200 tys. to ja dziękuję za takie „inwestycje”.

złamany wiatrak
złamany wiatrak
9 lat temu

[quote name=”bolek”]
Piasny ma jakąś listę? Nie było testamentu…[/quote]
Trzymajcie Piasnego z dala od wszelkiej władzy bo to (moderacja) 🙂

bolek
bolek
9 lat temu

[quote name=”G….t”][quote name=”ciekawy”]Ciekaw jestem dlaczego wnioskodawca czekał tyle czasu z ujawnieniem swoich rewelacji? Myślał tak długo, czy chciał rozwalić z hukiem Radę Powiatu, żeby zyskać „światową” sławę?[/quote]

Bardzo by chciał zapracować na miejscówkę na liście Piasnego – wybaczcie mu, dopiero się uczy.[/quote]

Piasny ma jakąś listę? Nie było testamentu…

kasia t
kasia t
9 lat temu

Działa na szkodę mieszkańców. Rozgonić na cztery wiatry tych szkodników . Największy błąd to wybranie takiego skandalicznie słabego zarządu działającego na szkodę powiatu.

ania
ania
9 lat temu

Ale jaja. To czy tam cokolwiek robione jest zgodnie z prawem.
Cz w tej radzie i w tym zarządzie jest chociaż jedna osoba kompetentna. Ponoć Czesław jest tylko kompetentny, ale ponoć bardzo strachliwy.

herman
herman
9 lat temu

Rada Powiatu powinna być rozwiązana natychmiast.To najlepszy okres. Władzę do najbliższych wyborów sprawował by komisarz. To jedyny sposób na dokonanie czystki w tej stajni Augiasza.

nika
nika
9 lat temu

nie znam sie na przepisach praw samorządowych, ale i tak sądzę, że rada powiatu działa … czesto poza prawem: liczy się polityka, pieniadze, układy (panowie z zarządu najlepiej to wiedzą: tego córce załatwiliśmy pracę więc… jeśli starosta, to i my, itd.)

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał
9 lat temu

[quote name=”omg”]Czyli wolbromskie piekiełko doszło już do Olkusza.[/quote]

„Wolbromskie piekiełko” pozwoliło Konarskiemu zostać starostą i „zarządzać” powiatem przez dwie kadencje. To wtedy w starostwie olkuskim wraz z Górnickim pojawiło się się kilkunastu „superspecjalistów” m.in. z Samoobrony, którzy do dziś wiodą nasz powiat ku świetlanej przyszłości. Pierwszym efektem ich obecności był stwierdzony niezwłocznie „przerost zatrudnienia ” bardzo merytorycznie uzasadniony przez panią sekretarz dziełem o charakterze prawie naukowym, które po wywaleniu z pracy nieswojaków zostało całkowicie olane. Przerost zatrudnienia jaki obserwujemy dzisiaj w tym urzędzie powiatowym już pani sekretarz nie przeszkadza. Wolbromskie „swojaczki zagnieździły się na dobre.

mediator
mediator
9 lat temu

[quote name=”bojownik olkuski”]Dziwne, że jeszcze Orkisz się nie zainteresowal tematem. Przecież ma niepowtarzalna okazaję „utrącić” wszystkie niewygodne uchwały odnośnie szpitala podejmowane w tej kadencji.[/quote]
Orkisz już węszy widziałem go jak snuł się skrycie pod oknami starostwa.

laik
laik
9 lat temu

[quote name=”mędrzec”][quote name=”laik”] merytoryczne [/quote]
Bardzo prosze nie posługiwac się wyrazami ze słwonika wyrazów obcych …… dla władzy. :D[/quote]

Bardzo proszę komentować treść artykułu bez zbędnego wymądrzania się 😛

bojownik olkuski
bojownik olkuski
9 lat temu

Dziwne, że jeszcze Orkisz się nie zainteresowal tematem. Przecież ma niepowtarzalna okazaję „utrącić” wszystkie niewygodne uchwały odnośnie szpitala podejmowane w tej kadencji.

G....t
G....t
9 lat temu

[quote name=”Miki”]późno ….może ,a myśli ktoś ,że tak łatwo się dowiedzieć o takich smaczkach szczególnie w miejscu gdzie rządzi mocno zakorzeniony układ ![/quote]

Chłopak się spocił od tego szukania i nie na darmo tak się napracował. Za dwa lata będzie nowy układ wolbromski i nowy olkusko-bukowieński. Nowy układ bedzie gasił pożar benzyną. Świetna perspektywa dla księcia adama na wolbromiu.

G....t
G....t
9 lat temu

[quote name=”ciekawy”]Ciekaw jestem dlaczego wnioskodawca czekał tyle czasu z ujawnieniem swoich rewelacji? Myślał tak długo, czy chciał rozwalić z hukiem Radę Powiatu, żeby zyskać „światową” sławę?[/quote]

Bardzo by chciał zapracować na miejscówkę na liście Piasnego – wybaczcie mu, dopiero się uczy.

mędrzec
mędrzec
9 lat temu

[quote name=”laik”] merytoryczne [/quote]
Bardzo prosze nie posługiwac się wyrazami ze słwonika wyrazów obcych …… dla władzy. 😀

tornado
tornado
9 lat temu

[quote name=”ciekawy”] Myślał tak długo, czy chciał rozwalić z hukiem Radę Powiatu, żeby zyskać „światową” sławę?[/quote]
A rozgonic to towarzystwo na cztery wiatry

wielki mały człwoiek
wielki mały człwoiek
9 lat temu

jak wiele wielkich słów w ustach malego człowieka.

spóźnialski
spóźnialski
9 lat temu

Lepiej późno, niz wcale

Miki
Miki
9 lat temu

późno ….może ,a myśli ktoś ,że tak łatwo się dowiedzieć o takich smaczkach szczególnie w miejscu gdzie rządzi mocno zakorzeniony układ !

ciekawy
ciekawy
9 lat temu

Ciekaw jestem dlaczego wnioskodawca czekał tyle czasu z ujawnieniem swoich rewelacji? Myślał tak długo, czy chciał rozwalić z hukiem Radę Powiatu, żeby zyskać „światową” sławę?

omg
omg
9 lat temu

Czyli wolbromskie piekiełko doszło już do Olkusza.

mana mana
mana mana
9 lat temu

Nieźle. To już zwykli ludzie muszą robić porządki, bo radne ślepe i głuche.

G....t
G....t
9 lat temu

Mamy do czynienia jedynie z przymiarką ” prawdopodobnego autora pisma ” do odzyskania schedy utraconych samorządowych włości. Był wysoki standard i luksusy teraz jest bida tak jak u Piasnego i Cockiewicza. Co począć jak się młodzi chłopcy do zbójnickiego fachu przyuczyli i nikt im nie chce pozwolić na pierwszy raz.
Raz się udało Adamowi rąbnąć jabłko z drzewa może uda się po raz drugi tylko dlaczego znowu na cudzy koszt ? Młody Rumcajs idzie w ślady … a pawełki mu klaskają – fajna ta polityka, tylko czemu służy .

mysliciel
mysliciel
9 lat temu

zgadzam sie w pelni co do tego, ze jest to sprawa trudna do rozsadzenia i wszystko bedzie zalezalo od tego, kto bedzie paragrafy interpretowal. jak znam zycie, wszystko zostanie po staremu. rada sama sobie krzywdy nie zrobi, a wojewoda nawet jesli uzna argumenty za sluszne, nie bedzie chcial robic balaganu. wyobrazacie sobie co by to bylo jesli wszystkie glosowania bylyby niewazne? abrakadabra normalnie

laik
laik
9 lat temu

Polityka polityką, paragrafy paragrafami, konkurencja konkurencją ale o merytoryczne odniesienie się do sytuacji nikt się nie pokusił… Szkoda 🙁

Pawełek
Pawełek
9 lat temu

[quote name=”profesor”][quote name=”Widzimisie”]Coś kiepsko poinformowany jest Przegląd Olkuski. W konkurencyjnym portalu pojawiła się już informacja kto jest autorem wniosku ;)[/quote]
Przegląd nie ma KONKURENCJI! :-)[/quote]

Monopolista na lokalnym rynku? 😀

profesor
profesor
9 lat temu

[quote name=”Widzimisie”]Coś kiepsko poinformowany jest Przegląd Olkuski. W konkurencyjnym portalu pojawiła się już informacja kto jest autorem wniosku ;)[/quote]
Przegląd nie ma KONKURENCJI! 🙂

Bezradny
Bezradny
9 lat temu

[quote name=”Widzimisie”]Coś kiepsko poinformowany jest Przegląd Olkuski. W konkurencyjnym portalu pojawiła się już informacja kto jest autorem wniosku ;)[/quote]
A jest jakiś dowód na to czy to tylko plotka?

Widzimisie
Widzimisie
9 lat temu

Coś kiepsko poinformowany jest Przegląd Olkuski. W konkurencyjnym portalu pojawiła się już informacja kto jest autorem wniosku 😉