Spółka Nowy Szpital w Olkuszu musi zapłacić ponad 2 mln zł do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wszystko dlatego, że w latach 2010 – 2012 nie odprowadzała składek od pensji części pracowników zatrudnionych dodatkowo na podstawie umowy – zlecenia.

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Olkuszu, należności Spółki Nowy Szpital w Olkuszu względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynoszą ponad 2 mln 84 tys. zł. Zaistniała sytuacja jest efektem kontroli ZUS, która miała miejsce w szpitalu w 2014 roku.

Wykazała ona, że Spółka nie odprowadzała składek od wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy – zlecenia. Problem dotyczy pracowników, którzy mieli w olkuskim szpitalu umowy o pracę i byli zatrudniani dodatkowo w szpitalach w Świeciu i w Krośnie Odrzańskim, które także należą do Grupy Nowy Szpital.

Wszystko dlatego, że placówki medyczne muszą stosować się do unijnych norm czasu pracy lekarzy i pielęgniarek. Powoduje to problemy z zapewnieniem obsady dyżurów. Dlatego po wypracowaniu limitu zatrudnienia na etacie pracownicy szpitali często wykonywali swoje obowiązki na umowach cywilnoprawnych.

W ten sposób placówki medyczne omijały przepisy o czasie pracy, co przynosiło im niemałe oszczędności także w zakresie składek na ubezpieczenia społeczne. Wzmożone kontrole ZUS i kary dla szpitali przyczyniły się jednak do ukrócenia takiego procederu.

– Szpital w Olkuszu, podobnie jak wiele innych placówek w Polsce, korzystał z możliwości zatrudniania pracowników na dodatkowe umowy w celu zabezpieczenia dyżurów medycznych. Taki model funkcjonował w jeszcze w SP ZOZ i to rozwiązanie kontynuowaliśmy. Nasze stanowisko opieraliśmy m.in. na rozstrzygnięciu Sądu Najwyższego z 2004 r. Umowy o współpracy między jednostkami medycznymi nie były kwestionowane również przez Starostwo Powiatowe w Olkuszu, które w pełni akceptowało postanowienia takich umów. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami od umów na dyżury medyczne odprowadzone i płacone były składki zdrowotne. Sytuacja dotyczyła lat 2010-2012. Liczba pracowników szpitala w Olkuszu posiadających takie umowy na dyżury medyczne w tym okresie to około 100 osób. Kiedy pojawiły się wątpliwości związane z taką możliwością uzupełniania dyżurów, szpital w Olkuszu, zachowując najdalej posuniętą ostrożność, w 2013 r. zaprzestał współpracy z innymi jednostkami w zakresie podwykonawstwa medycznego – tłumaczy Marta Pióro, rzecznik prasowy Grupy nowy Szpital.

ZUS wydał decyzję o spłacie zaległych składek. Szpital odwoływał się od tej decyzji. Ostatecznie, biorąc przede wszystkim pod uwagę coraz wyraźniejsze w tym zakresie stanowisko Sądu Najwyższego i podzielających go sądów powszechnych, władze placówki zrezygnowały z wejścia na drogę sądową. W wyniku negocjacji udało się rozłożyć zadłużenie na okres 8 lat. Sprawa budzi jednak duży niepokój władz Starostwa Powiatowego w Olkusz. Zarząd Powiatu wystosował w tej sprawie pismo do prezesa Spółki Nowy Szpital, dr Norberta Kubańskiego, z żądaniem wyjaśnień.

– Po uzyskaniu stosownych informacji skonsultujemy się z kancelarią prawną, z którą współpracujemy. Nie wykluczamy wejścia na drogę sądową. Jeżeli okaże się, że miało miejsce celowe działanie na szkodę spółki mamy prawo dochodzić i bronić interesów powiatu olkuskiego i jego mieszkańców – komentuje starosta Paweł Piasny.

– Spółka, w której Powiat ma 30% udziałów musi teraz zapłacić zaległe składki i  ponieść koszty odsetek za zwłokę wynoszące ponad 650 tys. zł. Należy zadać sobie pytanie, dlaczego do tego doszło, zwłaszcza, że Nowy Szpital w Olkuszu płaci miesięcznie ponad 100 tys. zł za usługi doradcze, które powinny uchronić go przed takimi sytuacjami – dodaje wicestarosta Jan Orkisz.

A jakie jest zdanie Czytelników na ten temat? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

10
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
10 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
Milaoperacyjny oficerod 1998 rStary OlkuszokBerni Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Młody
Młody

A ja myślę że lokalne PiSiory uruchomią stosowne instytucje i w końcu poważnie i szczegółowo skontrolują tę umowę dzierżawy szpitala i jej późniejsze konsekwencje podobnie jak zabrali się do Amber Gold i Katastrofy Smoleńskiej …

płacący podatki
płacący podatki

[quote name=”Młody”]A ja myślę że lokalne PiSiory uruchomią stosowne instytucje i w końcu poważnie i szczegółowo skontrolują tę umowę dzierżawy szpitala i jej późniejsze konsekwencje podobnie jak zabrali się do Amber Gold i Katastrofy Smoleńskiej …[/quote]
Myślę że powinna to zrobić Pani poseł Lidia Gadek, lekarz – biznesmen, współwłaściciel 2 przychodni poseł PO (już drugą kadencję), której zawsze tak pełno wszędzie zwłaszcza w roku wyborczym. Odnajdzie się i u księdza i u ateistów. Pani Lidio, niech Pani działa !!! za cos Pani bierze publiczne pieniądze. Nie tylko promować zaprzyjaźnione koncerny medyczne i wciskać pacjentom szczepionki !

Theon
Theon

,, Należy zadać sobie pytanie, dlaczego do tego doszło, ” – niech się pan wice spyta szpitalnych działaczy związkowych, może oni wiedzą ? 😆

fakt
fakt

Wicestarosta Jan Orkisz na swoim facebooku zamieścił ciekawy tekst . Cyt.” Już w 2009 r. Sąd Najwyższy nie miał wątpliwości, gdy umowa cywilnoprawna zawierana jest z zupełnie innym podmiotem niż pracodawca, ale jest wykonywana na jego rzecz. Sąd Najwyższy w uchwale z 2 września 2009 r. (II UZP 6/09, OSNP 2010/3-4/46) uznał, że płatnikiem składek w stosunku do osób wykonujących umowy cywilnoprawne jest w takiej sytuacji pracodawca. Nie opłaca ich zatem osoba trzecia, z którą zawarto umowę zlecenia czy o dzieło ale podmiot, na rzecz którego praca jest faktycznie świadczona. Podpisujący taką umowę musi mieć świadomość tego, że nie będzie… Czytaj więcej »

Berni
Berni

[quote name=”płacący podatki”][quote name=”Młody”]A ja myślę że lokalne PiSiory uruchomią stosowne instytucje i w końcu poważnie i szczegółowo skontrolują tę umowę dzierżawy szpitala i jej późniejsze konsekwencje podobnie jak zabrali się do Amber Gold i Katastrofy Smoleńskiej …[/quote]Myślę że powinna to zrobić Pani poseł Lidia Gadek, lekarz – biznesmen, współwłaściciel 2 przychodni poseł PO (już drugą kadencję), której zawsze tak pełno wszędzie zwłaszcza w roku wyborczym. Odnajdzie się i u księdza i u ateistów. Pani Lidio, niech Pani działa !!! za cos Pani bierze publiczne pieniądze. Nie tylko promować zaprzyjaźnione koncerny medyczne i wciskać pacjentom szczepionki ![/quote]o to to, podpisuję… Czytaj więcej »

Młody
Młody

Lidia Gądek to teraz tyle może co co Jacek Osuch przez całe 8 lat gdy rządziła Platforma Obywatelska, chociaż zapewne właśnie teraz interpelować będzie aby pokazać jak to na regionie i jego mieszkańcach jej zależy …. ją należy teraz tylko podsumować i rozliczyć za te 8 lat co zrobiła …

Oczekiwania obecne i przyszłościowe powinniśmy kierować do wszechrządzących PiS-iorów i wszechmogącego będącego w partii rządzącej Posła Jacka Osucha, niech zacznie od realizacji swoich poprzednich interpelacji oraz obiecanek przedwyborczych, ale niech nie mówi o 500+, obniżce wieku emerytalnego i innych ogólnopolskich pomysłach z którymi nie ma nic wspólnego …

Stary Olkuszok
Stary Olkuszok

No to Powiat dołoży ,bo zrobił oszczędności. Jest przecież współudziałowcem w Spółce. A czy szpitalne związki zawodowe o tym wcześniej nie wiedziały. A tak , to strach się dostać do tego szpitala ,bo oszczędności będą takie, że brakować będzie na wszystko.

od 1998 r
od 1998 r

„fakt”]Wicestarosta Jan Orkisz na swoim facebooku zamieścił ciekawy tekst . Cyt.” Już w 2009 r. Sąd Najwyższy nie miał wątpliwości, gdy umowa cywilnoprawna zawierana jest z zupełnie innym podmiotem niż pracodawca, ale jest wykonywana na jego rzecz. Sąd Najwyższy w uchwale z 2 września 2009 r. (II UZP 6/09, OSNP 2010/3-4/46) uznał, że płatnikiem składek w stosunku do osób wykonujących umowy cywilnoprawne jest w takiej sytuacji pracodawca. Nie opłaca ich zatem osoba trzecia, z którą zawarto umowę zlecenia czy o dzieło ale podmiot, na rzecz którego praca jest faktycznie świadczona. Podpisujący taką umowę musi mieć świadomość tego, że nie będzie… Czytaj więcej »

operacyjny oficer
operacyjny oficer

[quote name=”od 1998 r”]”fakt”]Wicestarosta Jan Orkisz na swoim facebooku zamieścił ciekawy tekst . Cyt.” Już w 2009 r. Sąd Najwyższy nie miał wątpliwości, gdy umowa cywilnoprawna zawierana jest z zupełnie innym podmiotem niż pracodawca, ale jest wykonywana na jego rzecz. Sąd Najwyższy w uchwale z 2 września 2009 r. (II UZP 6/09, OSNP 2010/3-4/46) uznał, że płatnikiem składek w stosunku do osób wykonujących umowy cywilnoprawne jest w takiej sytuacji pracodawca. Nie opłaca ich zatem osoba trzecia, z którą zawarto umowę zlecenia czy o dzieło ale podmiot, na rzecz którego praca jest faktycznie świadczona. Podpisujący taką umowę musi mieć świadomość tego,… Czytaj więcej »

Mila
Mila

Trzeba było po przejęciu szpitala od razu wszystkich zwolnić i kazać pracować na kontrakcie ,wtedy pracownicy wszystkie składki zapłaciliby sami.Przecież to jest cel,który ma osiągnąć GRUPA NOWY SZPITAL . Nie dali pielęgniarkom to dadzą ZUS- OWI ha! ha! ha!.