Spółka Nowy Szpital w Olkuszu musi zapłacić ponad 2 mln zł do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wszystko dlatego, że w latach 2010 – 2012 nie odprowadzała składek od pensji części pracowników zatrudnionych dodatkowo na podstawie umowy – zlecenia.

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Olkuszu, należności Spółki Nowy Szpital w Olkuszu względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynoszą ponad 2 mln 84 tys. zł. Zaistniała sytuacja jest efektem kontroli ZUS, która miała miejsce w szpitalu w 2014 roku.

Wykazała ona, że Spółka nie odprowadzała składek od wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy – zlecenia. Problem dotyczy pracowników, którzy mieli w olkuskim szpitalu umowy o pracę i byli zatrudniani dodatkowo w szpitalach w Świeciu i w Krośnie Odrzańskim, które także należą do Grupy Nowy Szpital.

Wszystko dlatego, że placówki medyczne muszą stosować się do unijnych norm czasu pracy lekarzy i pielęgniarek. Powoduje to problemy z zapewnieniem obsady dyżurów. Dlatego po wypracowaniu limitu zatrudnienia na etacie pracownicy szpitali często wykonywali swoje obowiązki na umowach cywilnoprawnych.

W ten sposób placówki medyczne omijały przepisy o czasie pracy, co przynosiło im niemałe oszczędności także w zakresie składek na ubezpieczenia społeczne. Wzmożone kontrole ZUS i kary dla szpitali przyczyniły się jednak do ukrócenia takiego procederu.

– Szpital w Olkuszu, podobnie jak wiele innych placówek w Polsce, korzystał z możliwości zatrudniania pracowników na dodatkowe umowy w celu zabezpieczenia dyżurów medycznych. Taki model funkcjonował w jeszcze w SP ZOZ i to rozwiązanie kontynuowaliśmy. Nasze stanowisko opieraliśmy m.in. na rozstrzygnięciu Sądu Najwyższego z 2004 r. Umowy o współpracy między jednostkami medycznymi nie były kwestionowane również przez Starostwo Powiatowe w Olkuszu, które w pełni akceptowało postanowienia takich umów. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami od umów na dyżury medyczne odprowadzone i płacone były składki zdrowotne. Sytuacja dotyczyła lat 2010-2012. Liczba pracowników szpitala w Olkuszu posiadających takie umowy na dyżury medyczne w tym okresie to około 100 osób. Kiedy pojawiły się wątpliwości związane z taką możliwością uzupełniania dyżurów, szpital w Olkuszu, zachowując najdalej posuniętą ostrożność, w 2013 r. zaprzestał współpracy z innymi jednostkami w zakresie podwykonawstwa medycznego – tłumaczy Marta Pióro, rzecznik prasowy Grupy nowy Szpital.

ZUS wydał decyzję o spłacie zaległych składek. Szpital odwoływał się od tej decyzji. Ostatecznie, biorąc przede wszystkim pod uwagę coraz wyraźniejsze w tym zakresie stanowisko Sądu Najwyższego i podzielających go sądów powszechnych, władze placówki zrezygnowały z wejścia na drogę sądową. W wyniku negocjacji udało się rozłożyć zadłużenie na okres 8 lat. Sprawa budzi jednak duży niepokój władz Starostwa Powiatowego w Olkusz. Zarząd Powiatu wystosował w tej sprawie pismo do prezesa Spółki Nowy Szpital, dr Norberta Kubańskiego, z żądaniem wyjaśnień.

– Po uzyskaniu stosownych informacji skonsultujemy się z kancelarią prawną, z którą współpracujemy. Nie wykluczamy wejścia na drogę sądową. Jeżeli okaże się, że miało miejsce celowe działanie na szkodę spółki mamy prawo dochodzić i bronić interesów powiatu olkuskiego i jego mieszkańców – komentuje starosta Paweł Piasny.

– Spółka, w której Powiat ma 30% udziałów musi teraz zapłacić zaległe składki i  ponieść koszty odsetek za zwłokę wynoszące ponad 650 tys. zł. Należy zadać sobie pytanie, dlaczego do tego doszło, zwłaszcza, że Nowy Szpital w Olkuszu płaci miesięcznie ponad 100 tys. zł za usługi doradcze, które powinny uchronić go przed takimi sytuacjami – dodaje wicestarosta Jan Orkisz.

A jakie jest zdanie Czytelników na ten temat? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Mila
Mila
7 lat temu

Trzeba było po przejęciu szpitala od razu wszystkich zwolnić i kazać pracować na kontrakcie ,wtedy pracownicy wszystkie składki zapłaciliby sami.Przecież to jest cel,który ma osiągnąć GRUPA NOWY SZPITAL . Nie dali pielęgniarkom to dadzą ZUS- OWI ha! ha! ha!.

operacyjny oficer
operacyjny oficer
7 lat temu

[quote name=”od 1998 r”]”fakt”]Wicestarosta Jan Orkisz na swoim facebooku zamieścił ciekawy tekst . Cyt.” Już w 2009 r. Sąd Najwyższy nie miał wątpliwości, gdy umowa cywilnoprawna zawierana jest z zupełnie innym podmiotem niż pracodawca, ale jest wykonywana na jego rzecz. Sąd Najwyższy w uchwale z 2 września 2009 r. (II UZP 6/09, OSNP 2010/3-4/46) uznał, że płatnikiem składek w stosunku do osób wykonujących umowy cywilnoprawne jest w takiej sytuacji pracodawca. Nie opłaca ich zatem osoba trzecia, z którą zawarto umowę zlecenia czy o dzieło ale podmiot, na rzecz którego praca jest faktycznie świadczona. Podpisujący taką umowę musi mieć świadomość tego, że nie będzie ubezpieczony jak „zwykły” zleceniobiorca ale jak pracownik.” Czy olkuski szpital nie znał treści tego wyroku?
Art.8.1.Ust. o syst. ub. społ.” Za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a.

Jasiu,a teraz POwiedz jako były ”towarzysz PZPR” ile lat żyłeś wraz z wiesz kogo mam na myśli na garnuszku obfitym ze szpitala w Olkuszu.

od 1998 r
od 1998 r
7 lat temu

„fakt”]Wicestarosta Jan Orkisz na swoim facebooku zamieścił ciekawy tekst . Cyt.” Już w 2009 r. Sąd Najwyższy nie miał wątpliwości, gdy umowa cywilnoprawna zawierana jest z zupełnie innym podmiotem niż pracodawca, ale jest wykonywana na jego rzecz. Sąd Najwyższy w uchwale z 2 września 2009 r. (II UZP 6/09, OSNP 2010/3-4/46) uznał, że płatnikiem składek w stosunku do osób wykonujących umowy cywilnoprawne jest w takiej sytuacji pracodawca. Nie opłaca ich zatem osoba trzecia, z którą zawarto umowę zlecenia czy o dzieło ale podmiot, na rzecz którego praca jest faktycznie świadczona. Podpisujący taką umowę musi mieć świadomość tego, że nie będzie ubezpieczony jak „zwykły” zleceniobiorca ale jak pracownik.” Czy olkuski szpital nie znał treści tego wyroku?
Art.8.1.Ust. o syst. ub. społ.” Za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a.
2a. Za pracownika, w rozumieniu ustawy, uważa się także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Stary Olkuszok
Stary Olkuszok
7 lat temu

No to Powiat dołoży ,bo zrobił oszczędności. Jest przecież współudziałowcem w Spółce. A czy szpitalne związki zawodowe o tym wcześniej nie wiedziały. A tak , to strach się dostać do tego szpitala ,bo oszczędności będą takie, że brakować będzie na wszystko.

Młody
Młody
7 lat temu

Lidia Gądek to teraz tyle może co co Jacek Osuch przez całe 8 lat gdy rządziła Platforma Obywatelska, chociaż zapewne właśnie teraz interpelować będzie aby pokazać jak to na regionie i jego mieszkańcach jej zależy …. ją należy teraz tylko podsumować i rozliczyć za te 8 lat co zrobiła …

Oczekiwania obecne i przyszłościowe powinniśmy kierować do wszechrządzących PiS-iorów i wszechmogącego będącego w partii rządzącej Posła Jacka Osucha, niech zacznie od realizacji swoich poprzednich interpelacji oraz obiecanek przedwyborczych, ale niech nie mówi o 500+, obniżce wieku emerytalnego i innych ogólnopolskich pomysłach z którymi nie ma nic wspólnego …

Berni
Berni
7 lat temu

[quote name=”płacący podatki”][quote name=”Młody”]A ja myślę że lokalne PiSiory uruchomią stosowne instytucje i w końcu poważnie i szczegółowo skontrolują tę umowę dzierżawy szpitala i jej późniejsze konsekwencje podobnie jak zabrali się do Amber Gold i Katastrofy Smoleńskiej …[/quote]
Myślę że powinna to zrobić Pani poseł Lidia Gadek, lekarz – biznesmen, współwłaściciel 2 przychodni poseł PO (już drugą kadencję), której zawsze tak pełno wszędzie zwłaszcza w roku wyborczym. Odnajdzie się i u księdza i u ateistów. Pani Lidio, niech Pani działa !!! za cos Pani bierze publiczne pieniądze. Nie tylko promować zaprzyjaźnione koncerny medyczne i wciskać pacjentom szczepionki ![/quote]
o to to, podpisuję się obiema rękami

fakt
fakt
7 lat temu

Wicestarosta Jan Orkisz na swoim facebooku zamieścił ciekawy tekst . Cyt.” Już w 2009 r. Sąd Najwyższy nie miał wątpliwości, gdy umowa cywilnoprawna zawierana jest z zupełnie innym podmiotem niż pracodawca, ale jest wykonywana na jego rzecz. Sąd Najwyższy w uchwale z 2 września 2009 r. (II UZP 6/09, OSNP 2010/3-4/46) uznał, że płatnikiem składek w stosunku do osób wykonujących umowy cywilnoprawne jest w takiej sytuacji pracodawca. Nie opłaca ich zatem osoba trzecia, z którą zawarto umowę zlecenia czy o dzieło ale podmiot, na rzecz którego praca jest faktycznie świadczona. Podpisujący taką umowę musi mieć świadomość tego, że nie będzie ubezpieczony jak „zwykły” zleceniobiorca ale jak pracownik.” Czy olkuski szpital nie znał treści tego wyroku?

Theon
Theon
7 lat temu

,, Należy zadać sobie pytanie, dlaczego do tego doszło, ” – niech się pan wice spyta szpitalnych działaczy związkowych, może oni wiedzą ? 😆

płacący podatki
płacący podatki
7 lat temu

[quote name=”Młody”]A ja myślę że lokalne PiSiory uruchomią stosowne instytucje i w końcu poważnie i szczegółowo skontrolują tę umowę dzierżawy szpitala i jej późniejsze konsekwencje podobnie jak zabrali się do Amber Gold i Katastrofy Smoleńskiej …[/quote]
Myślę że powinna to zrobić Pani poseł Lidia Gadek, lekarz – biznesmen, współwłaściciel 2 przychodni poseł PO (już drugą kadencję), której zawsze tak pełno wszędzie zwłaszcza w roku wyborczym. Odnajdzie się i u księdza i u ateistów. Pani Lidio, niech Pani działa !!! za cos Pani bierze publiczne pieniądze. Nie tylko promować zaprzyjaźnione koncerny medyczne i wciskać pacjentom szczepionki !

Młody
Młody
7 lat temu

A ja myślę że lokalne PiSiory uruchomią stosowne instytucje i w końcu poważnie i szczegółowo skontrolują tę umowę dzierżawy szpitala i jej późniejsze konsekwencje podobnie jak zabrali się do Amber Gold i Katastrofy Smoleńskiej …