Olkusz

Po pandemicznej przerwie w minioną sobotę, 2 kwietnia 2022 roku, na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu rozdane zostały Olkuskie Nagrody Artystyczne. Statuetki wręczono trzem laureatom: Maciejowi Semli, Annie Brandegger – Miśków oraz Jonaszowi Jochemczykowi.

Olkuska Nagroda Artystyczna to wyróżnienie, które od początku swojego istnienia trafia do osób zaangażowanych w krzewienie i popularyzację szeroko pojętej sztuki i kultury. ONA jest wyrazem uznania władz miasta dla twórczej pracy olkuszan. – Zwłaszcza w ostatnich tygodniach uświadamiamy sobie, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa sztuka. Dzieła sztuki pozwalają nam przetrwać ciężkie chwile. Przypominają nam o tym, że w końcu nastanie czas, gdy zło przeminie, a prawda i dobro zatriumfują. Dają nadzieję i siłę do tego, by pokonywać trudności – mówił w trakcie uroczystości burmistrz Roman Piaśnik, gratulując laureatom otrzymanej nagrody.

Uchwałę Kapituły ONA zaprezentował przewodniczący Kapituły, wiceburmistrz Łukasz Rychlewski. Pierwsza nagroda „Za całokształt twórczości” zgodnie ze swoim tytułem przyznawana jest postaciom, które ze sztuką lub sceną związane są od długich lat. Tym razem wybór padł na Macieja Semlę – organistę liturgicznego i dyrygenta chóralnego. Jest on absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył z wyróżnieniem. Od 15 lat pełni funkcję organisty w Bazylice św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Jest również opiekunem XVII-wiecznych organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego. Maciej Semla regularnie bierze udział w koncertach i wydarzeniach, takich jak Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej, czy Letnim Festiwalu Organowym. Współpracuje z olkuskim MOK-iem oraz lokalnymi stowarzyszeniami. Jako kustosz olkuskich organów popularyzuje wiedzę na temat zabytkowego instrumentu zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Drugą kategorią, w której Kapituła Nagrody przyznaje wyróżnienie, jest „Animator Kultury”. W tym przypadku nagradzani są zwykle pasjonaci, którzy swój talent chcą i potrafią przekazać młodszym pokoleniom. Tutaj wygrała Anna Brandegger-Miśków. To absolwentka germanistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, która swoją pracą zawodową związała się z I Liceum Ogólnokształcącym w Olkuszu. Tutaj nauczała, a także organizowała wymiany uczniów, obchody jubileuszowe, czy spotkania opłatkowe. Realizowała liczne tłumaczenia i szkolenia krajowe oraz zagraniczne. Jest współzałożycielką Stowarzyszenia „Złota Arka”, gdzie współtworzyła Zeszyty Historyczne Olkusza, włączała się w liczne inicjatywy olkuskiego oddziału PTTK, Stowarzyszenia Miast Partnerskich, Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, olkuskich parafii, Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego, czy Centrum Kultury Polskiej na Litwie.

Trzecią z nagród zatytułowaną „Młody Twórca” przyznano Jonaszowi Jochemczykowi. Artysta ten rozpoczął naukę gry na fortepianie w Szkole Muzycznej I stopnia w Olkuszu rozpoczął w wieku 7 lat. Obecnie swoją muzyczną edukację kontynuuje w Krakowie. Z zaangażowaniem bierze on udział w lokalnych inicjatywach i koncertach, np. z okazji jubileuszu PSM I st. w Olkuszu, czy w czasie Święta Srebra – Dni Olkusza i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jego artystyczny talent podkreślają kolejni wybitni pedagodzy. W swojej dotychczasowej karierze  został doceniony m.in. nagrodą w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Wiedniu, czy w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Singapurze. Swoją bogatą wiedzą muzyczną dzieli się z innymi, prowadząc warsztaty pianistyczne w olkuskim Ognisku Artystycznym Żaczek.

Po oficjalnej części wydarzenia przyszedł czas na koncert w wykonaniu zespołu Bartek Szu i Te Fajne Dziewczyny. Tradycją gali ONA stała się także wizyta uznanego w świecie rysownika i grafika Jacka Majcherkiewicza, który w trakcie gali narysował wspólny portret uwieczniający tegorocznych laureatów ONA.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze