pytajnik2

Zamiast użytkowania wieczystego – własność. Takie przepisy dotyczące gruntów, na których znajdują się budynki jedno- i wielorodzinne obowiązują od 1 stycznia tego roku. Ci, którzy zdecydują się na wpłacenie jednorazowej opłaty przekształceniowej, otrzymają bonifikaty. Wysokość zniżki dotyczącej gminnych gruntów nie jest jeszcze znana.

Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów dotyczy: właścicieli domów jednorodzinnych położonych na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste; właścicieli domów wielorodzinnych położonych na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne; właścicieli lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, którym przysługuje udział w użytkowaniu wieczystym gruntu; właścicieli lokali użytkowych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, którym przysługuje udział w użytkowaniu wieczystym gruntu.

Zgodnie z nowymi przepisami, w miejsce opłat za użytkowanie wieczyste wprowadzono 20 rocznych opłat przekształceniowych. Jeśli właściciel zdecyduje się je uiścić jednorazowo w 2019 roku, wówczas może liczyć na bonifikatę. W przypadku gruntów należących do Skarbu Państwa ustawowy upust wynosi 60 proc. (w kolejnych 5 latach wysokość bonifikaty będzie malała o 10 pkt procentowych z każdym rokiem). Obniżka dotycząca gruntów samorządowych zależy od lokalnych władz.

Niektóre samorządy już podjęły stosowne uchwały. Warszawa czy Gdańsk ustanowiły maksymalną bonifikatę na poziomie 98 procent. Z kolei w Krakowie czy Łodzi to 60 procent.

Nasi Czytelnicy dopytują o wysokość bonifikaty. – Jak to jest możliwe, że taka bogata Warszawa, gdzie pensje są niebotycznie wyższe niż w Srebrnym Grodzie, daje ponad 90-procentową bonifikatę przy jednorazowym przekształceniu użytkowania wieczystego we własność, a nasi rajcy miejscy nie postanowili dać ulgi swoim wyborcom? W czym jesteśmy gorsi od warszawiaków? W ciągu dwóch dni zwołano dodatkową sesję Rady Warszawy, to i chyba olkuscy radni są w stanie w metropolii olkuskiej dostać się do magistratu i podjąć stosowne działania.

– Warszawa, Kraków czy Chrzanów już dawno mają sprawę rozwiązaną a Olkusz nie. Telefony w UMiG urywają się w związku z tym tematem, ale konkretnej odpowiedzi nie ma. Czy wzorem stolicy będzie to 98 proc. upustu przy jednorazowej wpłacie? – piszą do nas Czytelnicy.

Olkuszanie muszą uzbroić się w cierpliwość. – Burmistrz zlecił Wydziałowi Geodezji przygotowanie symulacji z kilkoma wariantami dotyczącymi wysokości bonifikaty. W najbliższym czasie stosowny projekt uchwały zostanie przedłożony Radzie Miejskiej, do której należy decyzja w tej sprawie – odpowiada rzecznik prasowy olkuskiego magistratu Michał Latos.

O pracach nad uchwałą będziemy na bieżąco informować na naszych łamach.

Fot. fotolia.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze