285 tys. złotych zapisano w tegorocznym budżecie Olkusza na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami. Co obejmuje „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganie bezdomności zwierząt w roku 2016”?
Do najważniejszych zadań uchwalonego programu zaliczono: odławianie i zapewnienie opieki w schronisku bezdomnym zwierzętom z naszego terenu, sprawowanie opieki nad kotami wolno żyjącymi (dokarmianie, kastracja, sterylizacja, szczepienie i odrobaczanie), poszukiwanie nowych właścicieli dla bezdomnych zwierząt, zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt, ograniczanie populacji bezdomnych psów i kotów przez kastrację i sterylizację, usypianie ślepych miotów, edukację mieszkańców w zakresie właściwej opieki nad zwierzętami oraz elektroniczne znakowanie zwierząt domowych należących do mieszkańców miasta i gminy Olkusz.
W programie zawarto też informacje, które firmy uczestniczą w jego realizacji. Odławianiem zwierząt zajmuje się Jan Michalski, prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą „Plama” w Racławicach. Czworonogi trafiają do schroniska w Bolesławiu, które prowadzi firma JUKO z Zawiercia. Z kolei całodobową opiekę weterynaryjną w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt zapewnia Przychodnia Weterynaryjna MediVet z siedzibą w Zedermanie. Koordynacją powyżej opisanych działań zajmuje się Wydział Administracyjny i Zamówień Publicznych olkuskiego magistratu. Wydział ten odpowiada również za zakup i wydawanie raz w miesiącu w wyznaczone dni karmy społecznym opiekunom kotów wolno żyjących; sterylizację, kastrację, szczepienie i odrobaczanie wolno żyjących kotów; a także elektroniczne znakowanie w systemie Safe Animals zwierząt domowych należących do mieszkańców gminy Olkusz.
Istotnym elementem programu jest opieka nad kotami. „Koty wolno żyjące, bytujące głównie w piwnicach budynków mieszkalnych, są elementem ekosystemu miejskiego, a ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni (myszy i szczurów). Koty te nie są zwierzętami bezdomnymi, dlatego nie należy ich odławiać ani wywozić, lecz stwarzać warunki bytowania w miejscach ich dotychczasowego schronienia” – czytamy w programie.
Każdy społeczny opiekun kotów powinien zgłosić się do Wydziału Administracyjnego i Zamówień Publicznych olkuskiego magistratu. Tam, po wypełnieniu deklaracji (należy podać swoje dane osobowe, orientacyjną liczbę kotów i miejsce ich dokarmiania), uzyska szczegółowe informacje na temat odbioru karmy dla kotów, zakupionej przez gminę. Społeczny opiekun zobowiązany jest dostarczyć do weterynarza dokarmiane czworonogi, w celu wykonania zabiegu sterylizacji lub kastracji, na koszt gminy. Zabiegi te prowadzone są w olkuskim Centrum Leczenia Zwierząt przy ul. Jana Kantego 4.
Gmina w dalszym ciągu prowadzi też nieodpłatnie znakowanie psów poprzez wszczepienie pod skórę psa elektronicznego mikroprocesora w systemie Safe Animals. To międzynarodowa baza danych o zaczipowanych zwierzętach. Rejestrując tam swojego czworonoga, zwiększamy szansę na jego odnalezienie, gdy zaginie. Aby oznakować psa, musi on być zaszczepiony przeciw wściekliźnie.
A czy nikt nie bierze pod uwagę, że koty w piwnicy bloku mogą przeszkadzać mieszkańcom?
W którym gabinecie można bezpłatne wszczepić czip?
Miau :3