0.spotkanie westen

Próżno szukać w Olkuszu pomnika, pamiątkowej tablicy czy ulicy imienia Petera Westena, założyciela fabryk w Olkuszu i Wolbromiu. Ten austriacki przemysłowiec, który przyczynił się do gospodarczego i społecznego rozwoju regionu, do dziś nie ma w mieście miejsca pamięci. Grupa osób związana z Muzeum Regionalnym w Olkuszu, opiekunowie Starego Cmentarza oraz byli i aktualni pracownicy fabryk założonych w Olkuszu i Wolbromiu chcą to zmienić. Spotkanie w sprawie upamiętnienia Westena, na które zaproszono wszystkich zainteresowanych mieszkańców, zaowocowało kilkoma pomysłami.

– Gdyby nie te fabryki, nasze miasto wyglądałoby dziś zupełnie inaczej. Pilica czy Żarnowiec nie rozwinęły się tak, jak Olkusz i Wolbrom. Sto lat temu pierwszym impulsem rozwoju regionu była linia kolejowa, a drugim właśnie fabryki. Dlatego ich założycielowi należy się miejsce pamięci w Olkuszu. Dopiero fabryka Westena spowodowała, że zaczęli tu przyjeżdżać ludzie z odległych miejsc, którzy szukali pracy, zakładali rodziny i rozwijali nasze miasto. Chcemy, by w inicjatywę uczczenia pamięci Westena włączyły się samorządy oraz firmy będące spadkobiercami dawnych fabryk. Myśleliśmy o wykonaniu popiersia z płytą informacyjną albo pamiątkowej tablicy w alejce na Starym Cmentarzu, którym opiekuje się Mieczysław Karwiński. Wszystko zależy od tego, czy będzie grupa chętnych ludzi do zrealizowania tej inicjatywy oraz od pieniędzy. Możemy również nawiązać kontakt z potomkami Westena i wspólnie popracować nad naszym pomysłem. Jeśli  nie będziemy pamiętać o historii, to o nas też nikt nie będzie pamiętał – mówił Adam Przewięźlikowski.

Pomysłów na upamiętnienie Westena nie brakowało. – Myślę, że odpowiednie byłyby dwie formy: pomnik i tablica na Starym Cmentarzu. Jesteśmy mocno związani z przemysłem, ale nie ma po tym śladu w Olkuszu, nie ma klimatu nawiązującego do fabryk Westena. Najlepiej byłoby odlać z brązu garnek, zasadzić w nim kwiaty i postawić w centrum miasta, tak, by zaistniał on w świadomości mieszkańców i mogli go oglądać przyjeżdżający do Olkusza. To nie jest kwestia dużych pieniędzy. Teraz miasta ciągle szukają koncepcji na autopromocję, a my możemy zrobić to właśnie w taki sposób. Olkusz garnkiem stał i stoi nadal, a nam gdzieś się ten symbol zagubił – proponowała Anna Brandegger – Miśków.

– Można pomyśleć o zabytkowych maszynach z emalierni, które prędzej czy później wylądują na złomie. Przy ul. Długiej będzie budowany park rekreacyjno – krajobrazowy, gdzie wyeksponowane zostaną stare maszyny górnicze. Te z dawnej fabryki Westena również mogłyby się tam znaleźć – taki pomysł przedstawił Olgerd Dziechciarz.

– Może uda się zebrać pamiątki po Westenie. Kolejnym krokiem mogłoby być okolicznościowe wydawnictwo – zaproponował Andrzej Płowiec. Prezes PTTK Barbara Wróbel zaprezentowała uczestnikom przedmioty, które są zalążkiem kolekcji pamiątek z czasów Westena – miniatury emaliowanych garnków oraz katalogi produktów fabryki.

Wśród uczestników spotkania były osoby, których dzieciństwo upłynęło na fabrycznych placach. Mieczysław Miska przypomniał, że Peter Westen nie tylko rozwinął przemysł w Olkuszu, ale był przede wszystkim dobrym pracodawcą. – Westen budując zakład budował też mieszkania dla pracowników. Na starym i nowym placu mieszkało razem 90 rodzin. Była tam świetlica, magiel, huśtawki, boisko do siatkówki, a zimą lodowisko. Dzieci miały daleko do szkoły, więc powstała również dwuklasowa szkoła. Nawet na Wielkanoc przywożono księdza bryczką, by poświęcił pokarmy. Pracownicy Westena szanowali, a on w robotniczym ubraniu uważnie przyglądał się ich pracy, odwiedzając każdy zakątek w fabryce.. Czy dziś jest tak w jakimkolwiek zakładzie pracy? Westen nie wywoził zysków za granicę, tylko zostawiał je w kraju. Należy mu się pomnik – wspominał dawne czasy Mieczysław Miska.

Niezależnie od formy upamiętnienia założyciela fabryk, potrzebne będą pieniądze. Inicjatorzy akcji sa pełni optymizmu. – Można mieć pieniądze i być dobrym człowiekiem, można je mieć i być zerem. Nie chcemy jałmużny, nie będziemy zbierać pieniędzy do puszki na ulicy. Liczymy na ludzi dobrej woli. Tu nie chodzi tylko o pamięć Westena. Chodzi o to, że przed nami są młode pokolenia i my musimy przekazać im historię naszego miasta – twierdził Eugeniusz Foryś.

Chętne do współpracy są władze miasta i powiatu. – To bardzo cenna inicjatywa, chcemy w niej uczestniczyć. Za wcześnie, by mówić o konkretach, ale na pewno będziemy uczestniczyć w dalszych spotkaniach na ten temat. Zależy nam, by pokazać, że Olkusz ma swoją tożsamość, że może na swojej historii budować przyszłość – deklarował wiceburmistrz Marcin Pietraszewski. Swoje zdanie wyraziły też władze powiatu, w pełni popierając pomysł uczczenia Westena w Olkuszu.

O dalszych działaniach dotyczących upamiętnienia Petera Westena będziemy informować na bieżąco.

fot. Starostwo Powiatowe w Olkuszu

25
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
25 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
Doktor Wiedzącydo Knotahaniaankaczub Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Doktor Wiedzący
Doktor Wiedzący

[quote name=”Realista”]do niedoktora niewidzącegoBędzie w Olkuszu pomnik O. Tadeusza Rydzka, będzie Jana Pawła 2, będzie Westena i Hardego. Na pewno nie będzie ponika żadnego Ateisty i komunisty. Jakżeś taki odważny, to trzeba było być w niedziele na marszu za telewizją Trwam i tam szczekać…[/quote]Pomniki się buduje, pomniki się burzy. My, Ateiści, nie damy sobą poniewierać, nikt nie będzie pluł na nasze podobizny tak jak będzie się pluło na prawie wszystkich wymienionych przez ciebie za wyjątkiem jedynego porządnego Westena. Maszerowanie w różnych celach jest dobrodziejstwem demokracji. W Polsce odbywa się bardzo dużo marszów z różnych powodów, akurat wasz nie był jakimś… Czytaj więcej »

Realista
Realista

do niedoktora niewidzącegoBędzie w Olkuszu pomnik O. Tadeusza Rydzka, będzie Jana Pawła 2, bedzie Westena i Hardego. Na pweno nie bedzie ponika żadnego ateisty i komunisty. Szczekaj, szczekaj dalej psu na budę twoje szczekanie. Jak żeś taki odważny, to trzeba było być w niedziele na marszu za telewizją Trwam i tam szczekać. Tam była Polska a ty jesteś razem z ZOMO. Zorganizuj w Olkusz marsz ateistów, zobaczysz ilu was jest. Bo wedlug mnie 2. Ty jednak tego nie zrobisz bo się boisz prawdy. Najpierw rozliczcie się z tych zbrodni, ktore ddokonaliście na narodzie i nie pisz mi tu o wojnach… Czytaj więcej »

Doktor Wiedzący
Doktor Wiedzący

[quote name=”do Knota”]Dzieła Lenina to chyba tylko Ty „Knocie” jeszcze je czytasz, wierząc nadal w komunę, a pomnik poświęcony Ojcu Dyrektorowi dr. Tadeuszowi Rydzykowi, wybitnemu olkuszaninowi i tak kiedyś w Jego rodzinnym mieście powstanie.[/quote]
Imieniem rydzyka i owszem, nazwiemy nowo powstający SZALET!

do Knota
do Knota

Dzieła Lenina to chyba tylko Ty „Knocie” jeszcze je czytasz, wierząc nadal w komunę, a pomnik poświęcony Ojcu Dyrektorowi dr. Tadeuszowi Rydzykowi, wybitnemu olkuszaninowi i tak kiedyś w Jego rodzinnym mieście powstanie.

hania
hania

A chodziło o Westena… Oj rozbujały sie te komentarze, a każdy w inną stronę, odżyły spory, animozje i różnice zdań – „Długie Polaków rozmowy”

Hugo Knote
Hugo Knote

Część druga
To, że chłopi nie dali się z kolektywizować, zawdzięczają oczywiście sami sobie i chwała im za to, lecz mimo wszystko „Moskal” traktował Polskę i Polaków troszkę inaczej niż inne podbite i zniewolone narody. Podobnie było również z drobną wytwórczością. Jak sądzisz gdyby był „ukaz” z Moskwy o bezwarunkowej kolektywizacji i kategoryczny zakaz prywatnej działalności, to czy ktoś by się temu sprzeciwił? Nie nikt powyżej pewnej części ciała nie podskoczy. Jednostka wszędzie niestety jest niczym, nie liczy się. Twój Nick „Realista” nie jest adekwatny do tego jak i co piszesz. Bardziej pasowałby Ci „utopista”.

Hugo Knote
Hugo Knote

Do „Realisty”
Część pierwsza
Nie rozśmieszaj mnie pajacu, bo mi zajady popękają. Co powiesz o krucjatach, lub działalności „Kawalerów Mieczowych”, konkwistadorach w Ameryce Południowej, no i oczywiście o „naszych” Krzyżakach? (Dla przypomnienia Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie). Wszystkie te eskapady dzielnych pachołków Watykanu były organizowane w imię Pana i na zlecenie Watykanu. Jesteś ślepy i w amoku. Natomiast, jeśli twierdzisz, że Watykan nie zabrał nam nawet złotówki to jesteś w wielkim błędzie. Watykan doił i nadal doi swoje wierne owieczki.

Realista
Realista

Do hugo knoteWy komuniści potraficie tylko ubliżać, klamać. znieważać. Zadnej merytorycznej dyskusji. Ja nigdzie nie pisalem o systemie politycznym tylko o ludziach,czlonkach PZPR, którzy sami nazywali się komunistami. Jęzeli już chcesz ubliżać , to ci napiszę, iż w Polsce nie było socjalizmu z tego powodu, że większość ziemi uprawnej byla w ręku prywatnym o drobnych wytworcach już nie wspomnę. Również ubliżanie katolikom od wasalów Watykanu jest kłamstwem. Prawdą jest natomiast , że PZPR to płatni zdrajcy, pachołki Moskwy i szkoda że nie wiesz ile majatku polska zapłaciła Moskwie po 1945 r. Watykan nie zabrał nam ani jednej złotówki. Watykan tu… Czytaj więcej »

Hugo Knote
Hugo Knote

Do „tak sobie”

Najlepiej na rynku w centralnym miejscu, postaw ten pomnik..! Następnie organizuj marsze pretorianów z pochodniami. Pal dzieła Lenina i jemu podobnych. Zapewne uszczęśliwisz wielu mieszkańców konającego miasta. Może zbawca rydzyk cos z tym zrobi.

Hugo Knote
Hugo Knote

[quote name=”tak sobie …”][quote name=”Hugo Knote”]Do „Romantyka”

„Knocie” opamiętaj się i zastanów się, co napisałeś. Komuna Cię tak otumaniła, że jeszcze dzisiaj nie przejrzałeś na oczy i nie potrafisz obiektywnie pisać o Ojcu dyrektorze dr. Tadeuszu Rydzyku, którego pomnik za Jego zasługi w przyszłości stanie w Olkuszu.[/quote
]Najlepiej na rynku postaw ten pomnik..! Następnie organizuj marsze pretorianów z pochodniami. Pal dzieła Lenina i jemu podobnych.

tak sobie ...
tak sobie ...

[quote name=”Hugo Knote”]Do „Romantyka”

„Knocie” opamiętaj się i zastanów się, co napisałeś. Komuna Cię tak otumaniła, że jeszcze dzisiaj nie przejrzałeś na oczy i nie potrafisz obiektywnie pisać o Ojcu dyrektorze dr. Tadeuszu Rydzyku, którego pomnik za Jego zasługi w przyszłości stanie w Olkuszu.

anka
anka

Słowa z artykułu, cyt. :”Zależy nam, by pokazać, że Olkusz ma swoją tożsamość, że może na swojej historii budować przyszłość”, brzmią bardzo ładnie, brzmią! Ale na tym koniec.

czub
czub

I ta inicjatywa mi się podoba,ulica, tablica upamiętniająca, czy też nawet pomnik, chętnie się dołoże, ulica im. P. Westena – jak najbardziej.
Jakieś maszyny z dawnej fabryki Westena jeszcze zostały? Czy może wszystkie są w krakowskiej „Fabryce Schindlera”?

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał

„Olkusz garnkiem stał i stoi” – dobry dowcip… 😥 Żałosne szczątki tego co kiedyś było dumą Olkusza pod dwukolorową szmatą na maszcie przy bramie wjazdowej (wejście do marketu), która kiedyś była białoczerwoną flagą. Flagą, którą ma rzekomo chronić ustawa.

Renoma garnków Westena była tak duża, że nawet teraz, gdy produkcja zanika, a zakład znika powyzsze stwierdzenie tylko niepoprawni optymiści mogą jeszcze uznać za prawdziwe.

Pomnik dla Westena widzę ogromny, jak olbrzymi był jego wkład dla Olkusza.

Hugo Knote
Hugo Knote

Do „Romantyka”Ty mi nie wyjeżdżaj z cudotwórcą rydzykiem (celowa pisownia) i jego dobrym bezinteresownym serduszku. Zapytaj go (rydzyka), co zrobił w sprawie młodszego brata Zygmunta (po wylewie). Odpowiem Ci, nic, zero, nul. Znam osobiście wszystkich Rydzyków, z racji wieku oczywiście bliższy był mi Zygmunt. Wychowali się(Rydzyki) na „Placu fabrycznym” a potem na Skalskiej. Sam wychowałem się na „Czarnej Górze” a moja babcia mieszkała na „Starym placu”. Nie masz pojęcia przybłędo, o czym piszesz jesteś zacietrzewionym, zaplutym skarlonym żołnierzem Watykanu a rydzyk jest jego wysłannikiem do podtrzymania zniewolenia oczadziałego narodu. Obaj z „Realistą” jesteście po tych samych „pieniądzach”. Jesteście kontynuatorami „Ciemnogrodu”.… Czytaj więcej »

Hugo Knote
Hugo Knote

Do „Romantyka” i „Realisty”Obaj posiadacie ogromną wiedzę o tym ukochanym lecz nieszczęśliwym mieście. Jeden to „Skalan” a drugi pewnie sołtys z Zedermana. Rozmodlene i nawiedzene chordy nigdy i nigdzie nie przynieśłi pokoju, miłości i dobrobytu. Jedynie gwałt, spustoszenie i wyzysk podbitym narodom oraz społeczeństwom. Powiedz mi „Romantyku”, kto wybrał tych jak to określasz „Komunistów”? Odpowiem Ci, mieszkańcy i chwała im za to. Tak na marginesie, W naszej Ojczyźnie nigdy nie było komunizmu, jedynie pseudo socjalizm, nieuku. Przynajmniej na krótko, ale jednak „komuniści” powstrzymali chordy grabieżców dóbr przez „kieckowych i ich du… włazów. Niestety, „co się odwlecze, to nie uciecze” i… Czytaj więcej »

Rym własny
Rym własny

[quote name=”Rym pożyczony.”]Zmądrzenie
Na Stadionie woda pluska.
Z mózgów jest czcicieli Tuska.[/quote]

Klaun na murawie wygłosił bis:
Jestem Rymem z partii PIS.

Realista
Realista

Do Wiolka
Masz racje, tak jak przewodnia siła narodu. Jeszcze tylko zapisz , to w konstytucji i wszycy ci uwierzą.

Rym pożyczony.
Rym pożyczony.

Zmądrzenie
Na Stadionie woda pluska.
Z mózgów jest czcicieli Tuska.

Wiolka
Wiolka

[quote name=”Romantyk”]jesteście marginesem społecznym, antypolakami, antypatriotami, antykatolikami, itd. Niech wam ziemia lekką będzie, po chrzecijańsku wam wybaczam, albowiem nie wiecie co czynicie.[/quote]
😀
W typowym stylu Realisty, tfu przepraszam Romantyka. Naprawdę z coraz większą radością czytam twoje wypowiedzi, a śmiechu mam przy tym co nie miara.

Odpowiedź na pytanie kto rządził Olkuszem po 1989 r.: Najdłużej prawica spod znaku Ryszki (najpierw w jakimś solidarnościowym komitecie, później w AWS, a teraz w PO), a później Rzepki (sympatyk LPR, później w jakimś dziwnym komitecie z Konarskim, a teraz w PO).

Romantyk
Romantyk

do hugo knoteW Olkuszu po 1989 roku w większości rządzili, komuniści spod znaku SDPR a potem SLD, albo ludzie z tworzonych na potrzeby wyborów komitetów wyborczych, nie związanych z żadną partią. Nie mający nic wspólnego z Rydzykiem, więc piszmy prawdę a nie obelgi pod adresem innych, które nie znajdują potwierdzenia. Jest tu kilku na tym forum, ateistów i komunistów, i niedouczonych, co myslą, że jak bedą powtarzać slogany z telewizji, to bedą oryginalni i mądrzy a są śmieszni. Ksidz Rydzyk budzi własnie taką nienawiśc, bo zrobił dużo dobrego. to jednak przyszkadza tym, co uprawiają propagande nienawiści, kłamstwa i oszczerstwa. Historia… Czytaj więcej »

Hugo Knote
Hugo Knote

Do „tak sobie”

Olkusz po 1945 roku niestety nie miał szczęścia do włodarzy. Większość to obywatele „granatem oderwani od pługa” po „czerwonej maturze” lub nie. Natomiast po 1989 roku to „styropianowcy”, pieniacze i rydzykowi.

tak sobie ...
tak sobie ...

dzieło Petera Westena zniszczyli współcześni olkuszanie poprzez nieprzemyślaną prywatyzację

Paweł Goc
Paweł Goc

Słuszna inicjatywa i z całego serca popieram. Peter Westen nie naraził się nikomu i gdyby ponownie miało się coś zmienić w naszej Ojczyźnie, to nazwa ulicy jego imieniem nikomu nie zawadzi. Gdyby jednak nazwa ulicy przeważyła szalę, to nie umieszczajcie jej proszę gdzieś na „zadupiu”, lecz w godnym reprezentacyjnym miejscu, ponieważ był to ważny człowiek dla tej Ziemi.

Citizen
Citizen

.
I bardzo słusznie… tylko z tym „zerem” pan Foryś ciutkę przesadził :).