prl olkusz

W miniony wtorek w klubie „Krecik” na osiedlu Młodych odbył się premierowy pokaz filmu „Olkusz w czasach PRL-u. Jak żyli nasi rodzice?” przygotowanego przez stowarzyszenie SIMO. Film stanowi zbiór wspomnień mieszkańców naszego miasta dotyczących minionej epoki.

 

Lata PRL-u to okres, który pomimo upływu czasu, wciąż wzbudza duże kontrowersje i dyskusje w polskim społeczeństwie. Jedni odnoszą się do niego z niechęcią i pogardą, inni zaś czują względem niego swoistą nostalgię. Abstrahując od historycznych i politycznych ocen, członkowie Stowarzyszenia Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej postanowili odpowiedzieć na pytanie, jak wyglądało wtedy życie szarego mieszkańca Olkusza. W efekcie tych rozważań powstał film, w których olkuscy seniorzy opowiadają o ich codziennych bolączkach i radościach w okresie tzw. „realnego socjalizmu”.

 

– Czas przemija nieubłaganie a historia odchodzi razem z jej świadkami. Chcemy ją uchronić od zapomnienia poprzez cyfrowe utrwalenie wspomnień osób żyjących w okresie Polskiej Republiki Ludowej w Olkuszu. Postanowiliśmy to zrobić, gdyż nie ma zbyt wiele opracowań na ten temat. Młode pokolenie nie wie jak wielkim i dobrze prosperującym zakładem była Olkuska Fabryka Naczyń Emaliowanych. Nie samą pracą człowiek jednak żyje, więc w naszym materiale poruszamy także kwestie rozrywkowe. Dzięki temu młodzi olkuszanie mogą dowiedzieć się m.in. o słynnej na cały powiat kawiarni „Stylowa” oraz kinie „Orzeł” – tłumaczy Mateusz Kamionka, wiceprezes stowarzyszenia SIMO i pomysłodawca całego projektu.

„Olkusz w czasach PRL” to projekt zrealizowany dzięki wsparciu Gminy Olkusz. Jest to czteroodcinkowa seria wywiadów przeprowadzonych z mieszkańcami naszego miasta, w których opowiadają oni o tym, jak wyglądał Srebrny Gród w czasach ich młodości. Z materiału można dowiedzieć się m.in., gdzie w tamtych czasach chodziło się na potańcówki, jak wyglądały zakłady pracy i czego najczęściej brakowało w sklepach. W projekcie jako świadkowie wydarzeń historycznych wzięli m.in. udział seniorzy ze Stowarzyszenia Seniorów „Radość” z osiedla Młodych.

– Cieszę się, że mogłam wziąć udział w takiej inicjatywie. Dla olkuskich emerytów jest to całkowite nowe doświadczenie, gdyż w Olkuszu do tej pory nie organizowano z seniorami tego typu projektów. To była świetna okazja do wspólnych wspomnień – mówi Zofia Patrykiewicz, jedna z osób uwiecznionych na materiale filmowym.

W miniony wtorek, 9 października 2018 roku, w osiedlowym klubie „Krecik” odbył się uroczysty pokaz filmu, w którym wzięło udział kilkunastu mieszkańców naszego miasta. Osoby zainteresowane historią Olkusza miały możliwość spotkać się z bohaterami wywiadów i porozmawiać z nimi na temat minionych czasów. – Wszyscy chętni, którzy chcieliby obejrzeć film a nie mieli okazji przyjść do „Krecika” będą mogli zobaczyć cały materiał na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych takich jak Facebook czy platforma YouTube. Co tydzień będziemy publikować tam kolejne odcinki serii. Dzięki takiej formie promocji filmu, liczymy na szersze zainteresowanie ze strony młodszego pokolenia olkuszan – dodaje Mateusz Kamionka.

Patronat nad wydarzeniem objął m.in. Przegląd Olkuski.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze