Olkusz

Samorządy podejmują wiele działań, które pomagają w walce ze smogiem. Nie inaczej jest w naszym powiecie. Wprowadzony  w ubiegłym roku w Olkuszu program dotyczący zwolnień z podatku od nieruchomości, jeśli ogrzewa się dom ekologicznie, spotkał się z zainteresowaniem naszych Czytelników. Do naszej redakcji trafiło kilka pytań dotyczących szczegółów akcji.

W kwietniu ubiegłego roku Rada Miejska w Olkuszu przyjęła uchwałę, zgodnie z którą mieszkańcy gminy mogą uzyskać zwolnienie z podatku od nieruchomości, jeśli wymienią stary kocioł na ekologiczny. Pomysłodawcami byli radni Klubu Odnowa: Małgorzata Postołek, Artur Królewicz oraz Sebastian Tomsia.

Zgodnie z uchwałą, zwolnieniom z podatku od nieruchomości podlegają budynki mieszkalne lub ich części, w których: na 1 stycznia 2020 r. do celów grzewczych stosowane są ekologiczne źródła ciepła, po 1 stycznia 2020 r. dokona się wymiany dotychczasowego nieekologicznego źródła ciepła na ekologiczne źródło ciepła oraz których budowa została zakończona po 1 stycznia 2020 r. i zastosowano w nich ekologiczne źródło ciepła.

Terminy do złożenia wniosków o skorzystanie ze zwolnienia z podatku od nieruchomości w roku 2021 upłynęły z dniem 30.11.2020 roku oraz z dniem 15.01.2021 roku (w przypadku zmiany właściciela nieruchomości od 01.12.2020 r.). W terminach tych wpłynęło 271 wniosków. -Ich analiza wykazała, że wiele z nich było niekompletnych, a zatem nie mogło przejść pozytywnie weryfikacji. W tych przypadkach skontaktowaliśmy się z wnioskodawcami celem uzupełnienia wniosków. Tam, gdzie zostaną one uzupełnione o wymagane dokumenty, będzie można mówić o zwolnieniu. Dziś trudno oszacować ostatecznie liczbę pozytywnie rozpatrzonych wniosków, gdyż kontakt z mieszkańcami w tej sprawie trwa – odpowiada rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Michał Latos.

Nasi Czytelnicy, którzy zainteresowali się programem, dopytują o szczegóły. Głównie chodzi o wymagane do złożenia dokumenty, których – zdaniem niektórych – jest za dużo. Otrzymaliśmy też pytania, czy założenia akcji na ten rok są takie same, jak poprzednio.

Wyjaśniamy: nadal możliwe jest złożenie wniosku o zwolnienie z podatku od nieruchomości na rok 2022, gdyż uchwała obowiązuje do 31 grudnia 2022 r. Zainteresowani muszą złożyć: stosowne oświadczenie (wzory są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu); informacje w sprawie podatku od nieruchomości oraz danych o zwolnieniach podatkowych w podatku od nieruchomości, których ma dotyczyć zwolnienie (formularze IN-1, ZIN-1,ZIN-2 dostępne na stronie internetowej urzędu) oraz dokument potwierdzający, jakiego rodzaju źródło ciepła zostało zainstalowane w budynku.

-Zwolnienie dotyczy tylko budynków mieszkalnych lub ich części, w których po 1 stycznia 2020 r. dokona się wymiany dotychczasowego nieekologicznego źródła ciepła na ekologiczne źródło ciepła oraz budynków mieszkalnych lub ich części, których budowa została zakończona po 1 stycznia 2020 r. w których zastosowano ekologiczne źródło ciepła). W praktyce oznacza to , że ostatecznym dniem do złożenia dokumentów uprawniających do skorzystania z ulgi w podatku od nieruchomości na rok 2022 będzie dzień 17 stycznia 2022 roku – wyjaśnia Michał Latos.

Program potrwa do końca 2022 roku. Data ta pokrywa się bowiem z ostatecznym terminem konieczności wymiany źródeł ciepła, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Termin wynika z uchwały antysmogowej obowiązującej na terenie Małopolski.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments