Olkuska Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna jest najlepszą w Małopolsce – tak wynika z rankingu, jaki opublikowała „Rzeczpospolita”. Pierwsze miejsce w województwie i 13. miejsce w Polsce to nie małe osiągnięcie. Świadczy o maksymalnym wykorzystaniu potencjału przez tę instytucję, ale również o tym, że olkuszanie czytają książki. Statystycznie co trzeci mieszkaniec korzysta z księgozbioru publicznej biblioteki. Sukces rodzimej książnicy jest podwójny, bo okazuje się, że olkuszanie mają możliwości zgłębiania wiedzy i chętnie z niej korzystają.
Ranking Bibliotek przygotowali Instytut Książki i „Rzeczpospolita”, a jego celem było wyłonienie najlepiej prowadzonych bibliotek w mniejszych samorządach w Polsce. Pod uwagę wzięto ankiety wypełnione przez 763 biblioteki w kraju. Jakie czynniki sprawiły, że olkuska biblioteka należy do czołówki? Na tysiąc mieszkańców 221 wypożycza książki. W 2012 r. ze zbiorów biblioteki wraz z filiami skorzystało dokładnie 17 039 użytkowników. Na przeciętnego czytelnika przypadają 24 egzemplarze. Olkuszanie mogą korzystać z niespełna 180 tysięcy woluminów w bibliotece głównej i filiach, z czego ponad 32% zostało kupionych w ostatniej dekadzie, zatem na brak nowości nie można narzekać. Oprócz książek można czytać gazety, a osoby słabowidzące mają do dyspozycji specjalne publikacje pisane dużą czcionką oraz książki mówione.
W sumie w bibliotece głównej oraz w filiach pracuje 26 osób, które regularnie podnoszą swoje kwalifikacje. W minionym roku personel 122 razy brał udział w szkoleniach. Nie bez znaczenia jest również fakt, że Biblioteka jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. PiMBP ma swoją stronę internetową, regularnie aktualizowaną, a czytelnicy mogą skorzystać z katalogu on-line z każdego miejsca na świecie. Pracownicy PiMBP chętnie nawiązują współpracę z organizacjami pozarządowymi i wolontariuszami. Warto wspomnieć, że pierwsze miejsce w tegorocznej edycji małopolskich „Barw wolontariatu” zajął Bartosz Popiel, wolontariusz olkuskiej biblioteki.
Działalność książnicy od wielu lat znacznie wykracza poza jest standardową i podstawową funkcję, czyli korzystanie z księgozbioru. W „Mediatece” i filiach dostępnych jest 45 stanowisk komputerowych z dostępem do internetu. Z siecią można się połączyć również przez własne urządzenie mobilne, bo w bibliotece jest wi-fi.
Wyróżniona w rankingu biblioteka olkuska stała się miejscem, gdzie mieszkańcy spotykają się na różnego rodzaju warsztatach czy kołach zainteresowań, które rozwijają ich pasje. Łącznie do wyboru jest 15 takich tematycznych grup. Nie sposób zliczyć, ile imprez, wystaw, szkoleń, konkursów i innych form podnoszenia kompetencji mieszkańców w każdym wieku odbywa się w niej każdego roku. Jej działalność finansowana jest z budżetu miasta (w 2013 roku 1,7 mln zł), ale biblioteka korzysta też z różnych form zewnętrznego dofinansowania (ponad 9% budżetu).
Nie tylko ranking, statystki i zdobyte nagrody świadczą o tym, że jest u nas w mieście instytucja, która maksymalnie wykorzystuje środki, jakie dostaje, a korzystający z jej usług mieszkańcy tak chętnie do niej wracają. – To jest instytucja, z której inne powinny brać przykład. Mam dużo wolnego czasu, więc często tutaj zaglądam, nie tylko po książki. Zawsze jest jakaś interesująca wystawa, spotkanie z ciekawym pisarzem. A poza tym nauczyłam się obsługiwać komputer – śmieje się pani Jadwiga, emerytka z Olkusza. – Regularnie chodzą tutaj moje wnuki. Uczestniczą w warsztatach i uczą się angielskiego. Dla każdego rodzica cenne jest, że jego dzieci zupełnie za darmo mogą spędzić czas inaczej niż przed telewizorem – dodaje.
Tegoroczny sukces potwierdza, że nagrodzona instytucja nie spoczęła na laurach. W ubiegłorocznej edycji rankingu zajęła 2. miejsce w Małopolsce i 12. w Polsce. – Nie ukrywam, że taki sukces bardzo motywuje wszystkich do pracy i do ciągłego dostosowywania oferty do potrzeb naszych gości. Z jednej strony cieszy fakt, że mamy co zaoferować mieszkańcom, ale z drugiej strony najważniejsze jest to, iż chcą z tej propozycji korzystać – zarówno jeśli chodzi o wypożyczanie książek, jak również o uczestnictwo w konkretnych imprezach, konkursach czy warsztatach. Mam tutaj na myśli nie tylko osoby prywatne, ale też instytucje z terenu powiatu – szkoły, stowarzyszenia – mówi Jolanta Zięba, dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu.
Bibliotece gratulujemy sukcesu, a mieszkańców, którzy mieli przerwę w czytaniu książek, zachęcamy do wizyty w niej.
{jcomments on}
[quote name=”zainteresowany”]Przecież Pani Zięba była również bardzo dobrym Dyrektorem Samorządowego Zespołu Edukacji. Dlaczego musiała odejść?[/quote]
Rozdanie polityczne, pod akiskileF.. A karty rozdawała Lewica.
Pani dyrektor, my dalej panią pamiętamy z jak najlepszej strony. Gratulujemy, i byc może wróci pani jeszcze do gminy.
Pani Dyrektor serdecznie gratuluję i życzę jak najwięcej sukcesów. Niech te sympatyczne i prawdziwe wpisy dadzą władzy do myślenia. Może taki potencjał wykorzystać na jeszcze ważniejszym stanowisku, dla dobra Miasta i Gminy Olkusz.
Gratuluje Pani Dyrektor Jolancie Ziębie.Życzę dalszych osiągnięć .Wiemy wszyscy jakim jest człowiekiem i gdziekolwiek będzie pracowała osiągnie sukces.
Żaden dyrektor od szkół i przedszkoli nie sprawdzi się pod nieudolnymi rządami. Ani Pani ani Pan dyrektor. Za to do biblioteki nikt się na szczęście specjalnie nie wtrąca, poza wepchnięciem od czasu do czasu kogoś z jakiejś ważnej dla układu rodziny. W bibliotece ktoś ambitny i kreatywny może rozwinąć skrzydła. I oto efekty. Gratulacje!
[quote name=”gmerk olkuski”]Rzepka odpowiada za próby likwidacji szkół. Dobrze, że radni powstrzymali tego typa. Kalarepka = likwidator.
Kalarepka odpowiada za obwodnice. MUSI ODEJŚĆ!
A news z dziś jest taki. Katecheta dogadał się już z Januszem. Ciekawe kiedy PG Komuna. kupi wodociagi. Woda będzie wtedy po 10 zł. Dudi i Romcio będzie dążył do sprzedaży PWiK.[/quote]
Łukasz przestań pisać bzdury bo się ośmieszasz.
Rzepka odpowiada za próby likwidacji szkół. Dobrze, że radni powstrzymali tego typa. Kalarepka = likwidator.
Kalarepka odpowiada za obwodnice. MUSI ODEJŚĆ!
A news z dziś jest taki. Katecheta dogadał się już z Januszem. Ciekawe kiedy PG Komuna. kupi wodociagi. Woda będzie wtedy po 10 zł. Dudi i Romcio będzie dążył do sprzedaży PWiK.
Po wyborach wyleci obecny dyrektor a wróci pani Zięba i poprawi stan oświaty w gminie.
Dlaczego Pan Rzepka do tej pory nie naprawił błędu poprzedników?
Mam nadzieję, że w innym rozdaniu wróci na poprzednie stanowisko i naprawi to wszystko, co zostało spieprzone. Tylko p. dyrektor moze sobie z tym poradzic. Jezeli p. Rzepka wygra wybory to naprawi błąd poprzedników. Takich pracowitych ludzi jak p. Zięba Olkusz potrzebuje.
Przecież Pani Zięba była również bardzo dobrym Dyrektorem Samorządowego Zespołu Edukacji. Dlaczego musiała odejść?
Tylko tacy ludzie, jak Pani Jolanta Zięba mogą osiągnąc sukces i rozwój placóki, którą kierują. W przeszłości była dyrektorem Wydziału Edukacji w Gminie Olkusz i bardzo dobrze zarządzała i to świadczy , że jest kompetentna na każdym stanowisku. Pani Dyrektor, życzę dalszych sukcesów i gratuluję.