Powiat

Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” zrealizowało kolejną historyczna inicjatywę. Tym razem jest to książka i filmy, opowiadające o górniczej tradycji miejscowości położonych na terenie dawnej Małopolski. Projekt powstał m.in. dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego.

Skąd wzięła się górnicza kopaczka w herbie naszego miasta? Ile w średniowieczu kosztowała budowa górniczych sztolni? Jak wyglądało górnictwo w rejonie Bolesławia i skąd wzięła się nazwa rzeki Sztoła, płynącej przez Bukowno? – Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znaleźć możemy w najnowszym opracowaniu autorstwa Jacka Sypienia, który razem ze stowarzyszeniem „Zamek Rabsztyn” przygotował projekt opowiadający o historii górnictwa odzwierciedlonej w herbach okolicznych miejscowości.

– Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że obszar historycznej ziemi krakowskiej jest kolebką polskiego górnictwa. Tu w średniowieczu rodziło się górnictwo soli w Wieliczce i Bochni, srebra i ołowiu w Olkuszu i Sławkowie, a w XVIII i XIX wieku także węgla kamiennego i ropy naftowej. Tradycje górnicze są widoczne w herbach miast i gmin, gdzie umieszczano narzędzia pracy lub inne symbole górnicze. W Małopolsce jest kilkanaście miast i gmin, które w swoich herbach mają lub miały takie elementy. Historia górnictwa w Małopolsce powoli dobiega końca, a zawód górnika i związane z tym tradycje odchodzą do przeszłości. Dlatego chcieliśmy przybliżyć historię górnictwa i związanych z nim herbów miejskich. – mówi Jacek Sypień, prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn” w Olkuszu.

W ramach projektu zostały zrealizowane dwa filmy dokumentalne pod wspólnym tytułem „Górnicze tradycje Małopolski zachodniej w heraldyce”. Pierwszy z nich, zatytułowany „Srebrne Miasta” , dotyczy historii wydobycia rud ołowiu, srebra i cynku w rejonie olkusko – bolesławskim. Możemy z niego dowiedzieć się bardzo wiele na temat dziejów: Olkusza, Bolesławia i Bukowna. Drugi film, zatytułowany „Miasta na węglu”, przybliża historię górnictwa węglowego w Zagłębiu Krakowskim. Opowiada on o tradycjach górniczych m.in.  na terenie Sławkowa i Trzebini.

W obu produkcjach zostały zaprezentowane „górnicze” herby wybranych miast i gmin, zbiory lokalnych muzeów, a także archiwalne fotografie i mapy. Filmy można obejrzeć na kanale Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn” na portalu YouTube, pod adresem: https://youtu.be/PPj3ahF-POs  oraz https://youtu.be/Bmpd47yujBA

To jednak nie wszystko. Stowarzyszenie przygotowało  również książkę „Górnicze tradycje Małopolski w heraldyce”, w której przedstawiono historię herbów prawie dwudziestu górniczych miast i gmin historycznej ziemi krakowskiej. W publikacji znajduje się także krótki rys historyczny górnictwa na tym terenie, a także przykłady współczesnego wykorzystania symboli górniczych oraz prezentacja tradycji górniczych w zbiorach lokalnych muzeów. Jeszcze przed świętami książka trafi do bibliotek publicznych w miejscowościach, których herby zostały opisane w publikacji. Książka w formie pliku PDF będzie także dostępna za darmo w Internecie.

Projekt „Górnicze tradycje Małopolski” realizowany został przez Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Mecenat Małopolski”. Sponsorem projektu jest firma Boltech sp. z o.o., a patronami medialnymi: Przegląd Olkuski, portal Historykon.pl oraz Gazeta Jurajska.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze