Budynek po przedszkolu nr 13 na olkuskim osiedlu Słowiki już nie będzie stał pusty. Radni zgodzili się na wynajem obiektu Ogólnopolskiemu Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Członkowie olkuskiego koła Stowarzyszenia mają szerokie plany – chcą tam stworzyć m. in. ośrodek rehabilitacji edukacyjno – wychowawczej.

 

Kierownictwo koła już kilka miesięcy temu zwróciło się do olkuskich władz o przekazanie im za przysłowiową złotówkę lub wydzierżawienie budynku. W piśmie skierowanym do burmistrza i radnych podnosili, że chcą zorganizować w budynku po przedszkolu całodobowy dom dla osób z upośledzeniem umysłowym oraz inne placówki, m. in. ośrodek wczesnej rehabilitacji, ośrodek rehabilitacji edukacyjno – wychowawczej, środowiskowy dom samopomocy czy zakład aktywizacji zawodowej. Wszystko w miarę możliwości. – W tym momencie najważniejsze jest utworzenie OREW – u. W przyszłości chcemy też stworzyć inne placówki służące osobom niepełnosprawnym i potrzebującym – twierdzi przewodnicząca zarządu olkuskiego koła Anna Kostulska.

Gmina pięciokrotnie próbowała sprzedać nieruchomość. Budynku po przedszkolu nie udało się również wynająć. Rynkowa wartość obiektu to 1 mln 535 tys. złotych. Dwukondygnacyjny budynek jest w części podpiwniczony, a jego powierzchnia użytkowa wynosi 1781 mkw. – Stowarzyszenie analizując nakłady, jakie niezbędne są do otwarcia ośrodka deklaruje, że w miarę pozyskiwania środków finansowych na działalność Ośrodka sukcesywnie przeznaczać będzie środki na budynek. Zakres niezbędnych prac oraz ich podział na etapy zostanie opisany w umowie najmu nieruchomości – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Członkowie Stowarzyszenia, dzialającego od 20 lat, nie mają własnej siedziby, dlatego zabiegali o udostepnienie byłej siedziby przedszkola. – Obiekt wymaga znacznych nakładów finansowych, z tym Stowarzyszenie będzie musiało się uporać. Ryzyko, które my podejmujemy jest relatywnie mniejsze od tego, jakie podejmuje Stowarzyszenie. Utworzenie OREW – u to trudne i bardzo poważne zadanie. Nasze dzieci korzystają z wolbromskiego OREW – u, a jak wynika z ostatnich wiadomości, nie dla wszystkich znajdzie się miejsce. Stowarzyszenie zwróciło się do nas o nieodpłatne użyczenie budynku, ale nie możemy tego zrobić. Zaproponowaliśmy stawkę 5 tys. złotych miesięcznie za wynajem, to kwota adekwatna do wielkości i przeznaczenia obiektu. Na wniosek komisji rozwoju stawka została obniżona do 10 groszy za 1 mkw. powierzchni użytkowej miesięcznie – mówił burmistrz Dariusz Rzepka. Radni jednomyślnie zgodzili się na wynajem.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Janina
Janina
9 lat temu

i po co OREW w Olkuszu? przecież jest taki ośrodek w Wolbromiu i prężnie działa. Już miechowski OREW ledwo przedzie… Lepiej było pomyśleć o domu całodobowym dla tych dzieci, których rodzice nie mają już siły, kończą obowiązek szkolny i co dalej… kolejna placówka bez przyszłości.

Młoda
Młoda
11 lat temu

Myślę, ze trzeba zlikwidować mozliwość dodawania komentarzy bo nic madrego z nich nie wynika, jakaś dziwna publika siedzi za kompami i szkoda czasu na czytanie tego co piszą. Moze gdy nie dostaną takiej mozliwosci pójda lepiej na grzyby i będzie jakis z tego pozytek bo tak to tylko smród czuje.

demostenes
demostenes
11 lat temu

Składam podziękowania Radzie Miejskiej w Olkuszu za podjęcie bardzo dobrej i mądrej decyzji. W szczególności podziękowania dla Komisji Rozwoju , która obniżyła stawkę najmu. Zaproponowana przez Burmistrza stawka w wysokości 5 tys. zł miesięcznie była dla takiego celu zdecydowanie za wysoka i mogłaby zniweczyć plany Stowarzyszenia. To jest mądra decyzja , bo wydaje mi się , że właśnie pomoc udzielana osobom tego potrzebującym,osobom niepełnosprawnym stanowi o wielkości każdej społeczności.Wspaniałym osobom ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym życzę szybkiego zrealizowania swojego dzieła.Taki ośrodek dla osób z upośledzeniem umysłowym może być ważny dla całego miasta. Z fantastycznej wrażliwości i odmiennego postrzegania świata tych osób wszyscy możemy się wzbogacać. Proszę Stowarzyszenie o podanie konta na które będą zbierane środki na ten cel, a z przyjemnością wpłacę datek.

kopernik
kopernik
11 lat temu

A co spowodowało taką decyzje,przecież jako budynek nie nadawał się do wykorzystania -komu klapki opadły?komu podziękować?.

kopernik
kopernik
11 lat temu

[quote name=”citizen”]A czy zgodnie z tradycją tego ciemnogrodu du(mod)pny krzyż już przywalono?! :lol:[/quote]
nawet nad tobą nie ,zawsze masz szanse powrotu do,zadawania normalnie brzmiących pytań

citizen
citizen
11 lat temu

A czy zgodnie z tradycją tego ciemnogrodu du(mod)pny krzyż już przywalono?! 😆