grunty sikoraARTYKUŁ SPONSOROWANY
1 maja 2016 roku wchodzą w życie przepisy, które w znaczący sposób zmienią sposób obrotu ziemią. Wszyscy, którzy chcą sprzedać ziemie na starych zasad właśnie teraz mają na to ostatnią szansę.

Po 1 maja 2016 r. wchodzą w życie nowe przepisy, które sprawią, że nabywcą ziemi rolnej będzie mógł być tylko rolnik indywidualny. Rolnikiem według nowej ustawy jest zaś osoba, która nie tylko prowadzi gospodarstwo i ma odpowiednie kwalifikacje, ale i mieszka na terenie danej gminy co najmniej pięć lat. Duży problem będą mieli więc ci, którzy będą chcieli powiększyć swoje gospodarstwo o grunty nie położone w ich gminie.

Z powodu nowych regulacji swoboda w obrocie ziemią zostanie mocno ograniczona. Rolnik nie będzie mógł już sprzedawać ziemi dowolnej osobie, tak jak to miało miejsce dotychczas. Prawo pierwokupu dostanie nie tylko, tak jak obecnie, dzierżawca gruntu, ale i sąsiad.
Nawet jeśli rolnik będzie chciał kupić ziemię od rolnika, to nie będzie mógł jej później sprzedać przez 10 lat. Jeżeli od rolnika będzie chciała kupić ziemię osoba nie będąca rolnikiem, to na taką transakcję będzie musiała zostać wydana zgoda prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych.

Regulacje te sprawią, że proces sprzedaży ziemi będzie wiązał się z długą drogą prawną i większymi kosztami niż dotychczas.
Jeśli nieruchomość będzie sąsiadować z kilkoma gospodarstwami, obowiązek poinformowania o prawie pierwokupu będzie miał notariusz. Jeśli nie będzie dzierżawcy ani zainteresowanego kupnem sąsiada, prawo pierwokupu przypadnie Skarbowi Państwa, czyli Agencji Nieruchomości Rolnych. Jeżeli również Agencja Nieruchomości Rolnych nie wyrazi chęci zakupu nieruchomości, dopiero wtedy będzie mogła dokonać tego osoba trzecia.

Wątpliwości pojawiają się, gdy trzeba będzie ustalić krąg wszystkich uprawnionych sąsiadów. Może się to wiązać z wieloma niedogodnościami, gdyż nie każda nieruchomość ma uregulowany stan prawny. Istnieje też możliwość blokowania sprzedaży gruntów przez skonfliktowanych sąsiadów. W skrajnych przypadkach sprzedaż ziemi może okazać się nawet niemożliwa!
Dlatego, jeżeli nosisz się z zamiarem sprzedaży ziemi, to jest to ostatni moment, aby zrobić to w szybki i prosty sposób. Nie czekaj więc, aż nowe prawo zablokuje ci możliwość sprzedaży TWOJEJ WŁASNOŚCI!

Alan Sikora
Tel. 513 644 611

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
szach mat
szach mat
7 lat temu

czyli sedno sprawy takie, że teraz to skarb państwa będzie dyktował cenę.Odkupi jako rolę,odrolni i sprzeda jako działki budowlane.

Adrian Jochymczyk
Adrian Jochymczyk
7 lat temu

Ustawa niestety nie precyzuje jasno jak będzie wyglądać sprzedaż takich działek. Do czasu jednak pojawienia się owej ustawy nic nie jest do końca pewne.

Romuald
Romuald
8 lat temu

A jak będzie wyglądać sprzedaż działek: częściowo budowlanych i częściowo rolnych; np działka o powierzchni 1500 m2, z czego budowlanej jest-700 m2 a pozostała część rolnej?