„W dniu 31.VIII.1940 roku, zwanym odtąd Krwawą Środą, na tym placu jednym z kilku wówczas miejsc, hitlerowcy dokonali masowych tortur ludności miasta” – głosi napis na pamiątkowej tablicy na olkuskim rynku. W rocznicę tych okrutnych wydarzeń w hołdzie zamordowanym i torturowanym olkuszanom pod tablicą zapłonęły znicze i zostały złożone kwiaty.

72 lata temu hitlerowcy, mszcząc się za zabicie niemieckiego żandarma, wyciągnęli z domów olkuszan i mieszkających tu Żydów. Znęcali się nad nimi, mężczyźni musieli leżeć przez cały dzień na bruku. Dwa tygodnie wcześniej niemieccy funkcjonariusze rozstrzelali dwadzieścia osób. – Wystarczyło być Polakiem lub Żydem, by stać się ofiarą. I chociaż od tamtych wydarzeń upłynęło już ponad siedem dekad, to pamiętamy i pamiętać będziemy. Dwudziestu straconych, likwidacja getta, tortury, transporty do obozów zagłady i Krwawa Środa na zawsze pozostaną dla nas ważnymi częściami historii. Niech będą teżkrwawa środa 2012 6 lekcją, do czego prowadzić może brak tolerancji, nienawiść i wrogość. Pamiętamy i pamiętać będziemy. To nasz dług wobec pokoleń czasów wojny cierpiących nieludzkie prześladowania, wśród których byli przecież także olkuszanie, nierzadko nasi bliscy. Wyrazem szacunku dla nich nie mogą być jednak wyłącznie rocznicowe uroczystości, składane w miejscach pamięci kwiaty, zapalane na mogiłach znicze. Wyrazem szacunku dla nich mogą być i być powinny przede wszystkim nasze codzienne postawy, życie oparte na zasadach tolerancji, budujące pokojowe relacje międzyludzkie. Nie tylko w skali międzynarodowej, w skali kraju, ale także tu, w naszym mieście, w miejscach, gdzie siedemdziesiąt dwa lata temu rozgrywał się dramat Krwawej Środy – mówił olkuski wiceburmistrz Marcin Pietraszewski.

Po okolicznościowym przemówieniu i wysłuchaniu wierszy autorstwa Wiktorii Krzywickiej i Anny Piątek, kwiaty przed tablicą złożyły delegacje olkuskich organizacji kombatanckich, posłanka Lidia Gądek i przedstawiciele posła Jacka Osucha, kierownictwa Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Rady Miejskiej, Zarządu i Rady Powiatu, Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, zarządów osiedli Śródmieście, Centrum i Młodych, Ochotniczej Straży Pożarnej w Olkuszu, powiatowych oddziałów Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

Uroczystość zorganizowały władze miasta. Oprawę muzyczną zapewnił Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

krwawa środa 2012 2

krwawa środa 2012 3

krwawa środa 2012 4

krwawa środa 2012 5

krwawa środa 2012 7

krwawa środa 2012 8

krwawa środa 2012 9

krwawa środa 2012 10

krwawa środa 2012 11

krwawa środa 2012 12

krwawa środa 2012 13

krwawa środa 2012 14

krwawa środa 2012 15

krwawa środa 2012 16

krwawa środa 2012 17

krwawa środa 2012 18

 

krwawa środa 19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Młody
Młody
10 lat temu

[quote name=”Krzysztof Kocjan”]”72 lata temu hitlerowcy, mszcząc się za zabicie niemieckiego żandarma, wyciągnęli z domów olkuszan i mieszkających tu Żydów.”
Czy „mieszkający tu Żydzi” nie byli „olkuszanami”?
Pozdrawiam,
Krzysztof Kocjan[/quote]

Autonomia przebywajacych czasowo w Olkuszu Żydów jest dla wszystkich oczywista, nie ma więc powodów do obrażania sie na świadome lub nieświadome jej podkreślenie w pełnym szacunku artykule …
no chyba ze chciałby Pan takiego brzmienia ” wyciągnęli z domów olkuszan i mieszkajacych tam Polaków” …

Krzysztof Kocjan
Krzysztof Kocjan
10 lat temu

„72 lata temu hitlerowcy, mszcząc się za zabicie niemieckiego żandarma, wyciągnęli z domów olkuszan i mieszkających tu Żydów.”
Czy „mieszkający tu Żydzi” nie byli „olkuszanami”?
Pozdrawiam,
Krzysztof Kocjan

bar
bar
10 lat temu

Jurek z Gorenic, Hynek z Podchybia, Krzycho z Krzywych Płotów oraz Marian B. (moderacja), czyli olkuscy inteligenci pochylający się nad mieszczanami, ofiarami Krwawej Środy.