Dziury jak w serze szwajcarskim zieją tu na każdym kroku. To już nie tylko pęknięcia asfaltu, ale potężne wyrwy, które zagrażają zdrowiu, a nawet życiu kierowców i pieszych. To jednocześnie jedyna droga do komendy policji, przychodni zdrowia, marketu i bloków przy ulicy Nałkowskiej. W fatalnym stanie jest nie tylko droga, ale również chodniki. Wąskimi podziurawionymi traktami praktycznie nie da się przejść. Nic więc dziwnego, że większość chodzi drogą, narażając się na potrącenie przez auto.
Nie da się chodzić po chodnikach, a na ulicy, pchając wózek, też trzeba chodzić slalomem – narzeka Czesław Koszyk.
Marian Kaganiec, mieszkaniec ulicy, zwraca uwagę na inną kwestię: – Przecież tędy chodzą do szkoły dzieci, mnóstwo osób pokonuje te wyboje w drodze do szpitala czy pobliskiej poradni zdrowia. Obok mojego domu codziennie przechodzi do pracy niewidoma kobieta. To cud, że jeszcze jej się nic nie stało.

Gorycz w mieszkańcach wezbrała po tegorocznej zimie, która doszczętnie zniszczyła i tak zdewastowany asfalt. W jednym miejscu droga zapadła się, tworząc głęboką na kilkanaście centymetrów dziurę. – Tu nie tylko można stracić zawieszenie, ale nawet zabić się, gdyby ktoś nie zauważył i wjechał w taką jamę – mówi kierowca.
To wstyd, żeby ulica nosząca imię Papieża – Polaka tak wyglądała. Taka ulica nie powinna wcale mieć nazwy – denerwuje się starsza pani.
O remoncie wąskiej, zniszczonej drogi mówi się od wielu lat. Kiedyś była tu spokojna uliczka, po budowie komendy, marketu i stacji benzynowej gwałtownie wzrósł ruch pieszych i pojazdów. Mieszkańcy powoli tracą nadzieję, że doczekają się gruntownej modernizacji. – Już tyle razy tu byli, mierzyli, obliczali, niektórym mówili, że mają źle pogrodzone działki i na tym się skończyło. Mnie już się w te ich obietnice nie chce wierzyć – powątpiewa Marian Kaganiec.
Na fatalny stan traktu zwrócili uwagę na ostatniej sesji radni klubu PiS. Radny Łukasz Kmita podkreślał, że modernizacja newralgicznego odcinka powinna być wykonana jak najszybciej, nawet jeśli gmina miałaby się zadłużyć na ten cel. – Korzystanie z drogi w obecnym stanie zagraża zdrowiu i życiu użytkowników. Dlatego pozostawienie dalej traktu w takim stanie może skutkować licznymi pozwami przeciwko gminie, jako administratorowi ww. ulicy, od właścicieli pojazdów, którzy uszkodzili tam samochody lub utracili zdrowie – podkreślał Kmita.
Jednocześnie radni wnioskowali, by na czasu remontu możliwie jak najbardziej ograniczyć liczbę pojazdów, które mogłyby korzystać z ul. Jana Pawła II na odcinku od ul. Nałkowskiej do ul. Sosnowej. – Ten fragment stwarza największe zagrożenie. Ponadto z uwagi na ciągłe zapadanie się tej drogi prosiliśmy o oznakowanie ww. odcinka m.in. znakami ograniczającymi prędkość do 20 kilometrów na godzinę – dodaje Kmita.
Jak zapewnia burmistrz Dariusz Rzepka, bieżące remonty ulic rozpoczną się lada dzień. – W podobnym stanie jest wiele ulic w Olkuszu. Chcemy jak najszybciej rozpocząć bieżące naprawy, jednak trzeba poczekać aż zrobi się trochę bardziej sucho. Nie ma sensu łatać dziur, jeśli za chwilę znów trzeba będzie je wypełniać.
Bieżące remonty zostaną wykonane, jednak gruntownej modernizacji nie ma się co szybko spodziewać. – Mamy gotowy projekt techniczny, ale niestety, nie mamy pieniędzy. To droga gminna, więc nie ma szans na sięgnięcie po fundusze unijne – podkreśla szef magistratu.
Koszt modernizacji szacowany jest na pięć milionów złotych. Urząd rozważy propozycję radnych dotyczącą zaciągnięcia kredytu na remont niebezpiecznej drogi, ale dopiero wtedy gdy będą znane realne dochody budżetu miasta na ten rok, czyli dopiero za dwa lub trzy miesiące.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kpiarz
kpiarz
13 lat temu

a Dubel to adwokat urzędu miasta…tego samego z którego krasnoludki ukradły 3 miliony i burmistrz płacze że kasy nie ma na drogi 😆

Taki jeden co się zn
Taki jeden co się zn
13 lat temu

[quote name=”janko muzykant”]Panie Kmita! a Pan to tylko z kartki potrafi? może trochę elokwencji..
Jak nie wiadomo co to jest sprawdzić wikipedia[/quote]

Jakbyś nie wiedział ośle to na sesjach się czyta wcześniej przygotowane interpelacje i nie można gadać co się chce tylko czytać przygotowany teks. Jak się nie znasz to się nie wypowiadaj.

dubel
dubel
13 lat temu

a ja myślę, że kpiarz to Kmita 8)

sherlock
sherlock
13 lat temu

a ja myślę, że pokazaliście tylko fragment obrad Rady bo Renkiewiczowa dogadała się z Kmitą i robi jemu i Osuchowi kampanię wyborczą. Dowodzą tego m.in. poprzednie filmy z p. Kmitą w roli głównej. To taka piąta kolumna dla Przeglądu bo wszyscy wiedzą,. że w Gwarku rządzi Kmita i Osuch, ale ponieważ nikt go nie czyta to dogadali się z Renkiewiczową i w ten sposób obszczekują Rzepkę.

kpiarz
kpiarz
13 lat temu

Daj panu Kmicie spokój…on się upomina o sprawy mieszkańców…a co robi burmistrz? Tylko narzeka że pieniędzy nie ma…Jakby Kmita został burmistrzem to by pieniądze na drogi się znalazły !!! Młody ale widać że coś chce zrobić dla miasta a nie to co obecna ekipa…

janko muzykant
janko muzykant
13 lat temu

Panie Kmita! a Pan to tylko z kartki potrafi? może trochę elokwencji..
Jak nie wiadomo co to jest sprawdzić wikipedia

dejw
dejw
13 lat temu

mam pytanie do redakcji PrzeglądTV – w zamieszczonym materiale filmowym zaprezentowany został fragment z sesji rady miasta, czy jest możliwość by pojawiła się cała relacja z sesji?

kpiarz
kpiarz
13 lat temu

pieniędzy nie ma? to trzeba znaleźć !!! Sponsora poszukaj !!! Niech troche da starosta, weź kredyt i pieniądze się znajdą…od czego jest burmistrz? Od znalezienia pieniędzy na dziurawe drogi !!! Jeśli nie znajdziesz kasy na drogi to ja na ciebie już więcej nie zagłosuje !!! Gdybym ja zarabiał 12 tysięcy to bym stanął na głowie i pieniądze na dziurawe drogi znalazł !!! Wiedziałbym za co mi płacą !!! Potem ludzie by mnie chwalili i znowu wybrali bo coś konkretnego dla nich zrobiłem zamiast biadolić że nie ma pieniędzy !!!

kpiarz
kpiarz
13 lat temu

List otwarty do Burmistrza Miasta Olkusz
Szanowny Panie Burmistrzu.
Stan dróg w naszym mieście po zimie uległ nagłemu pogorszeniu. Ulica Jana Pawła II,ulica Parkowa, ulica Górnicza, ulica Rabsztyńska to tylko nieliczne przykłady. Najbardziej uczęszczaną ulicą jest Rabsztyńska. Ulica ta była kilka lat temu poddana całkowitemu remontowi. Co zatem spowodowało, że dziś jej stan jest tak zły? Czy wynika to tylko z niesprzyjającej pogody a może z fuszerki jakiej dopuścił się wykonawca drogi? Jakie konkretne działania pan podjął w celu poprawy stanu technicznego dróg w naszym mieście? Czy zwrócił się Pan do zarządcy drogi przy ul.Rabsztyńkiej z prośbą o wykonanie remontu? Jeśli tak to czy zarządca drogi planuje podjąć w tym kierunku stosowne działania? Czy wysłanie ekipy łatającej dziury, która nie zalepiła nawet połowy z nich i chwalenie się 2 letnią gwarancją na łaty które wytrzymują nie dłużej niż rok to jedyne działania obecnej ekipy rządzącej miastem?

mieszkańcy Olkusza