Olkusz

Niedawno dostaliśmy list od jednego z Czytelników, który skarżył się na parkowanie samochodów na ul. Sosnowej, na odcinku od skrzyżowania z ul. Jana Pawła do zjazdu na ul. Biema. Przyjrzeliśmy się sprawie. Czy może stanowić to kłopot dla innych kierowców?

Parkowanie to temat, który bardzo często przewija się w interwencjach od naszych Czytelników. Większość z nich dotyczy ewidentnego łamania przepisów przez kierowców. Czasem jednak zdarzają się sprawy dyskusyjne. Jedną z nich jest kwestia parkowania na ul. Sosnowej, na odcinku od skrzyżowania z ul. Jana Pawła do zjazdu na ul. Biema. – Zdaję sobie sprawę, że nie każdy ma gdzie zostawić swój samochód, bo nie każdy ma garaż, ale parking znajduje się tuż za rogiem, nieopodal kościoła – tym stwierdzeniem rozpoczyna się mail, który do nas wpłynął.

W odczuciu jego autora samochody parkowane w opisywanym miejscu utrudniają wjazd na ulice Chopina i Rydla. – Trudno jest się tutaj poruszać autem, gdy na drugim pasie stoją samochody. Czasem trzeba wjechać na chodnik, żeby dwa pojazdy mogły się minąć. Problemy mają również służby porządkowe, które przyjeżdżają po śmieci albo odśnieżyć ulicę – relacjonuje mieszkaniec.  – Najgorzej będzie wtedy, kiedy przejazd staży pożarnej, pogotowia czy innych służb ratunkowych będzie zablokowany – twierdzi nasz Czytelnik. Według niego sytuacja pogorszy się jeszcze bardziej, kiedy rozpocznie się remont ulic Biema i Gajewskiego.

Udaliśmy się na miejsce, aby samemu ocenić sytuację. Jadąc samochodem minęliśmy się z innym pojazdem, poruszającym się z naprzeciwka. Bynajmniej nie był to manewr, zmuszający do najechania na krawężnik, tak jak sugerował autor pisma, jakie wpłynęło na naszą skrzynkę. Na miejscu zastaliśmy kilka aut zaparkowanych wzdłuż drogi. Czy takie parkowanie może stanowić kłopot dla innych kierowców?  Postanowiliśmy zapytać o to mundurowych.

– Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Olkuszu dokonali lustracji ulicy Sosnowej na odcinku drogi pomiędzy ul. Jana Pawła II i ulicą Biema. Ulica Sosnowa jest drogą dwukierunkową. Na tym odcinku drogi nie występują znaki B-35 i B-36. Możliwość  parkowania w tym miejscu wynika z ogólnych przepisów Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z powyższym nie można parkować pojazdu m.in. w odległości mniejszej niż 10 metrów od skrzyżowania. Zakaz zatrzymywania się i postoju obowiązuje także przy przejściu dla pieszych i obejmuje odległość 10 m przed i za przejściem dla pieszych. Dodatkowo zaparkowane pojazdy nie mogą utrudniać ruchu na jezdni np. dla kierujących, którzy mają zamiar skręcić w ulicę Chopina, czy ulicę Rydla – wylicza podkomisarz Katarzyna Matras, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.

Jej zdaniem na podstawie przesłanej przez nas dokumentacji fotograficznej, nie można ustalić, czy pojazdy znajdujące się na zdjęciach zaparkowane są w sposób prawidłowy i ocenić, w jakiej odległości znajdują się od skrzyżowania. Jak informuje rzeczniczka olkuskiej komendy, w ubiegłym roku Policja nie miała zgłoszeń dotyczących niewłaściwego parkowania na omawianym odcinku drogi.

A jakie jest zdanie Czytelników na ten temat? Czy mieliście kiedyś problem z przejechaniem samochodem w tym miejscu? – Jak zwykle zapraszamy do dyskusji!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
barteQ
barteQ
2 lat temu

Ulicę Sosnową można podzielić na część A i B, gorszą i lepszą..Każdy może sobie odpowiedzieć sam, która jest która.. Organizacja ruchu na odcinku między ul. Biema a JP II jest fatalna..choćby ograniczenie prędkośći do 40km/h, które występuje tylko po jednej stronie czy brak wyłączeń pod tonażem np. dla służb komunalnych..Znaki jednak swoje a życie swoje..najepszym przykładem stosowania się do zakazów (np. tonażu) jest widok tego fragmentu ul. Sosnowej z poziomu google street view..Zgłoszenia, które miały miejsce do KPP dotyczące utrudnień wjazdu na drogi boczne świadczą, że jednak jakiś problem istnieje i ruch jednokierunkowy go nie rozwiąże. Projekt czasowej organizacji ruchu na czas remontu Biema nie jest jeszcze opracowany, jeśli natomiast prace zbiegną się z pierwszym etapem remontu ul. Chopina, gdzie na połowie jezdni będzie prowadzony wykop otwarty do ul. JP II..może być ciekawie..Najrozsądniejszym ale i najdroższym rozwiązaniem byłoby wg. mnie zrobienie tego, co zrobiono w ciągu ul. Piłsudskiego, czyli wydzielenie miejsc postojowych równoległych do jezdni z pobocza. Jaka decyzja nie zostałaby podjęta, jest już za późno.Utrudnienia na tym fragmencie przez najbliższy rok będą..

Ostatnio edytowany 2 lat temu przez barteQ
fly1972
fly1972
2 lat temu

w nawiązaniu do artykułu

  • nie zauważyłem by parkujące samochody były utrudnieniem we wjeździe w uliczki sam tamtędy się poruszam to samo dotyczy samochodów które udają się w stronę osiedla lub z osiedla w stronę miasta – jest alternatywna droga ulicą Biema – ten fragment Sosnowej raczej powinien byc wykorzystywany w celu dojazdu do posesji meszkańców Chopina Rydla Sosnowej i ograniczenie do ruchu jednokierunkowego z wykorzystaniem miejsc na parking równoległy było by tam stosowne
  • może rozwiązaniem byłoby przekształcenie fragmentu ulicy Sosnowej w drogę jednokierunkową ewentualnie wybudowanie wzdłuż tego fragmentu parkingu, mieszkańcy ulicy Rydla i Chopina a także mieszkańcy Sosnowej a może i część Płonowskiej nie mają możliwości rozbudowania swoich posesji w garaże i parkowania swoich aut pod domami ze względu na małe działki i gęstą zabudowę, n.p. odwiedzający ich bliscy czy znajomi nie mają możliwości wjazdu w ulice Rydla gdyż jest ona ślepa i ograniczono wjazd znakiem „zakaz ruchu” z wyłączeniem mieszkańców a do tego jest bardzo wąska bez możliwości mijania się (o jej stanie i braku remontu od lat nie będę się wypowiadał) a także o tym że zakaż ruchu jest non stop łamany, to samo dotyczy ulicy Chopina gdzie jej specyfika też uniemożliwia parkowanie pod posesjami ze względu na jednokierunkowość i wąską drogę. Parking przy kościele jest w wiekszośći czasu przepełniony autami mieszkańców okolicznych bloków nie mówiąc o niedzieli kiedy wszystkie uliczki są wypełnione samochodami łacznie z drogą na Witeradów aż po stacje wodociągów czyli problemem jest brak miejsc parkingowych
  • w najbliższym czasie ma odbywać się remont ul. Biema i Ks. Gajewskiego co wyłączy te drogi z ruchu podobno ulica Sosnowa będzie też z utrudnieniami wtedy dopiero będzie problem i może warto przed tymi pracami zrobić coś w powyższym temacie
strabek
2 lat temu

Po pierwsze, rzetelną odpowiedzią byłoby np. dowiedzenie tego miejsca w różnych porach, głównie popołudniowych..
Nie spędziliście tam podejrzewam nawet godziny tylko chwilę, żeby cyknąć fotkę.., więc sporo widzieć nie mogliście…
Odpowiedź Pani rzecznik nie przekonuje, były w tym miejscu interwencje Policji, kiedy utrudniony był wjazd na ul.Rydla..
Radzę też doczytać przepisy, ponieważ parkowanie w miejscach utrudniających ruch, na wyjazdach/wyjazdach z posesji jest zabronie a nie tylko 10m od przejścia dla pieszych czy skrzyżowania.