Olkusz

„Czy wolno mi wjechać w tę część parkingu?” – z takim pytaniem zwrócił się do nas ostatnio jeden z  naszych Czytelników: dotyczyło ono miejsc postojowych przy olkuskim markecie Supersam. Droga do nich wiedzie bowiem przez wjazd na plac autobusowy, przed którym stoi znak informujący o zakazie ruchu. Co mówi zatem w tej sprawie kodeks drogowy?

Znalezienie miejsca parkingowego w centrum Olkusza to nie lada dylemat, zwłaszcza w dni targowe. Powszechną praktyką w naszym mieście jest bowiem pozostawianie aut w ścisłym centrum na długie godziny, a czasem nawet na cały dzień. Nic wiec dziwnego, że zarówno publiczne instytucje, jak i prywatne podmioty, starają się wymusić rotację pojazdów: niedawno w remont parkingu znajdującego się przy jednym ze swoich sklepów zainwestowała najstarsza firma handlowo-produkcyjna w naszej okolicy.

„Mamy świetne wieści dla wszystkich klientów! Nasz parking został niedawno wyremontowany, aby zapewnić Wam jeszcze lepsze warunki podczas robienia zakupów w naszym SuperSamie na ul. Kościuszki 13. Z niepokojem obserwowaliśmy, że coraz więcej osób zostawia auta na czas znacznie dłuższy niż zakupy. Zatrudniliśmy ochronę, która monitoruje obecność aut na parkingu. Chcemy maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo i wygodę naszych klientów. Dlatego też przygotowaliśmy specjalną ofertę! Dla Klientów Społem Olkusz parking jest oczywiście dostępny i darmowy. To nasza forma docenienia Waszej lojalności i dziękujemy za to, że jesteście z nami. Chcemy, abyście czuli się mile widziani podczas każdej wizyty!”  – czytamy na profilu „Społem PSS Olkusz” na portalu społecznościowym Facebook.

Przedsięwzięcie polegało na remoncie istniejącego placu parkingowego oraz utworzeniu od strony wjazdu na plac należący do ZKG KM” kilku miejsc postojowych. Niedawno skontaktował się z nami jednak jeden z mieszkańców Olkusza, który zwrócił naszą uwagę na jeden szczegół: „Bardzo dobrze, że zrobiono taką inwestycję, bo lubię robić tam zakupy i fajnie, że można teraz bezproblemowo zaparkować obok budynku. Czy aby jednak na pewno? O ile miejsca postojowe przy uliczce prowadzącej do bloków mieszkalnych nie wzbudzają żadnych wątpliwości, o tyle wjazd na drugą część parkingu już nie jest taki jednoznaczny. Przy wjeździe na plac autobusowy umieszczony jest bowiem znak B-1 »Zakaz ruchu w obu kierunkach« z adnotacją, że nie dotyczy on przewoźników realizujących usługi w uzgodnieniu z ZKG »KM« w Olkuszu. Czy kierowcy wjeżdżający na tą część parkingu łamią przepisy ruchu drogowego?” – pyta osoba kontaktująca się z naszą redakcją.

Postanowiliśmy zatem zapytać o opinię przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu: jak informuje rzeczniczka tej instytucji, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego dokonali już lustracji oznakowania oraz organizacji ruchu w rejonie zjazdu z ul. Kościuszki na pętlę autobusową zlokalizowaną w rejonie Supersamu.

„Policjanci ustalili, że przy zjeździe zarządca drogi zastosował znak B-1 z tabliczką «Nie dotyczy przewoźników realizujących usługi w uzgodnieniu z ZKG «KM» w Olkuszu». Takie rozwiązanie uniemożliwia wjazd pozostałym kierującym, w tym również klientom marketu na nowopowstały parking znajdujący się wzdłuż tego budynku, pomimo tego, że na terenie prywatnym (przy budynku «Społem») widnieje duża tablica informacyjna «Parking dla klientów». Na obecną chwilę kierujący (z wyłączeniem tabliczki «Nie dotyczy przewoźników realizujących usługi w uzgodnieniu z ZKG «KM» w Olkuszu»), którzy dojeżdżają na nowopowstały parking, popełniają wykroczenie z art. 92 paragraf 1 kw. Ustawodawca przewidział za takie działania karę grzywny w wysokości od 20 zł do 5 000 zł i 8 pkt karnych.” – wyjaśnia oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu komisarz Katarzyna Matras.


0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze