Olkusz

Dwa lata temu w maju wprowadzono nowe zasady parkowania na olkuskim rynku. Zmiana dotyczyła wyłączenia z parkowania wewnętrznych pasów wokół płyty głównej. Jeden z radnych zaproponował, by umożliwić tam postój w niedziele i święta. Co na to władze miasta?

Na rynku obowiązuje strefa ograniczonego postoju – od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 17.00, a w soboty od 8.00 do 14.00. Od poniedziałku do piątku ten sam pojazd może tam być zaparkowany w ciągu jednego dnia dwa razy przez 90 minut (raz do godz. 12.00 i raz po godz. 12.00), natomiast w soboty raz przez 90 minut. Postój jest bezpłatny. Konieczne jest pobranie biletu i umieszczenie go za szybą auta. Strefa nie obowiązuje w niedziele i święta.

Strefę wprowadzono latem 2019 roku. Niedługo potem wyłączono z możliwości parkowania wewnętrzny pas po wschodniej stronie rynku. Władze miasta tłumaczyły, że dzięki temu znacznie poprawiła się atrakcyjność strefy rekreacyjnej z szachownicą i fontannami, zrobiło też się bezpieczniej. Kilka miesięcy później, w maju 2020 roku, wyłączono z możliwości parkowania również trzy pozostałe pasy.

Czy jest możliwa zmiana w tym zakresie? Jeden z olkuskich radnych zapytał burmistrza o rozważenie możliwości zniesienia zakazu w tym miejscu w dni świąteczne. – Dociera do mnie coraz więcej głosów o braku możliwości „legalnego” zaparkowania np. na czas uczestnictwa w niedzielnej mszy św. Problem ten szczególnie dotyka osób starszych oraz rodziców małych dzieci – pisał w interpelacji radny Łukasz Piątek.

Na zmiany się nie zanosi. Wiceburmistrz Dariusz Murawski przypomina, że teren rynku i przyległych ulic został oznaczony jako strefa zamieszkania, co wiązało się z wyznaczeniem miejsc postojowych oraz oznaczeniem sposobu parkowania, a strefa ograniczonego postoju nie obowiązuje w niedziele i dni świąteczne. – Każde miasto ma swoje uwarunkowania, których nie można w prosty sposób przenieść na inny teren, a ilość miejsc parkingowych w dni świąteczne na rynku oraz na przyległych ulicach, a przede wszystkim na parkingu za urzędem czy zlokalizowanym przy hotelu Victoria, jest na chwilę obecną wystarczająca – informuje wiceburmistrz Dariusz Murawski.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze