edukacja

Olkusz „w temacie  czytania” ma powód do zadowolenia. Nasza Biblioteka Powiatowa nie może nadążyć z zaspokajaniem czytelniczych potrzeb olkuszan. W tym względzie jesteśmy w ścisłej czołówce bibliotek Małopolski, tak co do ilości czytelników przeczytanych książek, jak i oferty edukacyjnej.

– „Tę ofertę zaczynamy już od przedszkola – mówi bibliotekarka, pani Beata. – I kierujemy ją do wszystkich: gimnazjalistów, licealistów, studentów i pozostałych mieszkańców Olkusza oraz okolicznych miejscowości. Do niektórych tytułów ustawiają się kolejki. Cieszy nas zainteresowanie książką młodych czytelników. Przychodzą do biblioteki z rodzicami po książeczki nawet trzylatki. Dzieciom i dorosłym czytelnikom proponujemy książki lokalnych twórców (żeby wymienić wiersze dla dzieci Pani Ireny Włodarczyk, czy niezwykłe zainteresowanie losami „Kogutka Ziutka” Pani Barbary Sudoł). Nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się literatura norweska i szwedzka oraz książki kryminalne. Sprawnie działa też „giełda  czytelnicza”. Jedną z  propozycji edukacyjnych jest Dyskusyjny Klub Książki. Pierwsze jego spotkanie odbyło się 26 marca br. Każdy z uczestników otrzymuje wybrane przez organizatorów z szerokiej listy współczesnej literatury wybraną książkę (na początek powieść Amona Oza „Opowieść o miłości i mroku” i Martyny Wojciechowskiej „Etiopia”. Te dwie książki będą podstawą dyskusji na kolejnym spotkaniu 30 kwietnia br. Uczestnicy spotkania wybrali też pozycje na dalsze spotkania. Taka forma jest znakomitym sposobem dotarcia do nowych tekstów, gdyż Biblioteka ma zbyt skromne możliwości, aby nadążyć z nowymi zakupami do publicznego użytku.

Na spotkanie przybyli znakomicie zorientowani w literaturze gorliwi czytelnicy. Mamy nadzieję, że ich liczba z biegiem czasu się zwiększy. Dla członków Klubu Biblioteka Wojewódzka proponuje wiele atrakcyjnych imprez i spotkań. Część z nich odbędzie się także w Olkuszu.

Zainteresowani uczestnictwem w tym ciekawym i pożytecznym zajęciu mogą komunikować się z Panią Beatą, prowadzącą Klub internetowo: beata@biblioteka.olkusz.pl.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze