szpital jaroszowiec11

Wojewódzki Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu zakwalifikował się do IV (najwyższego) poziomu Systemu Podstawowego Szpitalnego Zabezpieczenia świadczeń, czyli do tzw. sieci szpitali w kategorii – szpitale onkologiczne i pulmonologiczne. Dzięki temu w ramach codziennych świadczeń w tej niezwykłej lecznicy funkcjonować będą oddziały: Gruźlicy i Chorób Płuc, Rehabilitacji Pulmonologicznej z Pododdziałem Rehabilitacji Ogólnoustrojowej oraz Ośrodek Rehabilitacji Dziennej.

Niezwykłość szpitala bierze się z kilku czynników. Po pierwsze położenie – wśród drzew, z dala od miejskiego zgiełku. Po drugie historia – sam prezydent Ignacy Mościcki wmurował kamień węgielny pod jego budowę. I po trzecie – mikroklimat, który wybierają nie tylko mieszkańcy powiatu olkuskiego, ale również pacjenci z najróżniejszych zakątków Polski.

– W celu zapewnienia kompleksowości leczenia przy szpitalu działa zespół poradni. W ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia od 1 lipca pacjenci mogą korzystać z Poradni Rehabilitacyjnej, a od 1 października będą mogli również skorzystać z Poradni Pulmonologicznej – zaznacza Krzysztof Grzesik, dyrektor lecznicy.

Dodatkowo, aby zwiększyć dostępność mieszkańcom powiatu olkuskiego usług rehabilitacyjnych, placówka zakontraktowała świadczenia z zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej. Szpital może pochwalić się również wykwalifikowanym personelem medycznym. Są wśród nich lekarze ze specjalizacją pulmonologii, neurologii, rehabilitacji medycznej czy ortopedii, 35% zatrudnionych pielęgniarek uzyskało specjalizacje. Lecznica dysponuje też kadrą profesjonalistów z branży fizjoterapii. Do tego dochodzi również najnowocześniejszy sprzęt rehabilitacyjny na miarę światowych standardów.

szpital jaroszowiec2

Przez ostatnie dziesięć lat szpital zmienił się nie do poznania. Jest ukierunkowany na ciągły rozwój. Widać to chociażby przez wzrost ilości zakontraktowanych łóżek z 55 do 78. Ponadto w placówce rehabilitacja pulmonologiczna dysponuje 49 miejscami, natomiast na oddziale rehabilitacji ogólnoustrojowej w jednym momencie może znajdować się 16 pacjentów. – Od chwili gdy zacząłem tutaj pracę placówka podwoiła swój majątek dwukrotnie. Obecnie plan finansowy jest o 87% wyższy niż za rok 2007. Przez ostatnie dziesięć lat nastąpił również wzrost zatrudnienia o 35%, natomiast średnie zarobki pracowników zwiększyły się o 55% – dodaje dyrektor Grzesik.

Wojewódzki Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu nie tak dawno jeszcze wzmocnił swoją pozycję na szpitalnej mapie kraju. Wszedł do sieci szpitali i to do najwyższego poziomu zabezpieczenia świadczeń. Wśród placówek pulmonologicznych plasuje się w czołówce polskich szpitali tej kategorii. Jest pełnoprawnym partnerem dużo większych małopolskich lecznic. – W marcu nasz szpital podpisał porozumienie partnerskie o wzajemnej współpracy z Nowym Szpitalem w Olkuszu. W ramach zapewnienia opieki koordynowanej pacjenci Oddziału Ortopedii NS w Olkuszu są kierowani celem rehabilitacji do Pododdziału Rehabilitacji Ogólnoustrojowej WSCHPiR – informuje Karolina Wojtaszewska, zastępca dyrektora ds. organizacyjnych.

szpital jaroszowiec5

W Jaroszowcu oferuje się pacjentom coraz to bardziej innowacyjne metody leczenia oraz rehabilitacji. Zmienia się też otoczenie lecznicy. Ostatnie prace związane z porządkowaniem terenu oraz remontem alejek spacerowych nie byłyby możliwe, gdyby nie wsparcie finansowe w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. W tym roku szpital również weźmie udział w głosowaniu. – Naszym celem jest dalszy rozwój rehabilitacji poprzez m.in. zakup kolejnego sprzętu oraz najnowszej kriokomory – przyznaje Karolina Wojtaszewska. Skoro udało się przed rokiem, to dlaczego miałoby się nie udać i tym razem. Społeczność szpitala, pacjenci oraz ich rodziny już zapowiadają mobilizację i wspieranie wspólnych działań na rzecz placówki.

Nie tylko dyrekcja i pracownicy mówią o stale poprawiającym się komforcie pracy. Także chorzy w Jaroszowcu czują się rozumiani i sprawnie wracają do zdrowia.

szpital jaroszowiec6

szpital jaroszowiec3

szpital jaroszowiec4

szpital jaroszowiec7

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
adam.2017
adam.2017
6 lat temu

[quote name=”z.”],,placówka PODWOIŁA swój majątek DWUKROTNIE”…[/quote]
czyli razem 4 razy :-* 😮

z.
z.
6 lat temu

,,placówka PODWOIŁA swój majątek DWUKROTNIE”…

A.
A.
6 lat temu

Super. Szkoda, ze jak moja babcia tam leżała na gruzliczym to podawali jej leki uspokajające i usypiające, zeby spokój mieć z pacjentami 😉 babcie zabralismy z tego szpitala ledwie żywą. Niech sobie w nos perełki wsadza.

nod
nod
6 lat temu

Wow! Brzmi to wszystko bardzo dobrze. I wiarygodnie raczej też. Znalazłm więc na liście małopolskiego budżetu obywatelskiego: „XXI wiek dla pacjenta w Jaroszowcu – zakup kriokomory, sprzętu rehabilitacyjnego”, kod zadania MZA27. Zagłosuję – dobrze mieć w pobliżu jakiś porządny, medyczny warsztat naprawczy, na wypadek, gdyby potrzebował człowiek konserwacji lub remontu własnego układu jezdnego.