Agresywny nastolatek postrzelony przez policję, uczeń ugodzony nożem w plecy i trzy ofiary beztroskiej „zabawy” śrubokrętem w gniazdku elektrycznym… Gdyby ten scenariusz był prawdziwy, to tego dnia w IV Liceum Ogólnokształcącym w Olkuszu karetka pogotowia byłaby potrzebna co kilkanaście minut. Jednak i bez niej ofiary byłyby w dobrych rękach – miałyby opatrzone rany, nieprzytomni byliby zabezpieczeni przed zachłyśnięciem czy uduszeniem się, przykryci kocem termicznym i niepozostawieni sami sobie. Uczniowie z „Baczyńskiego” doskonale wiedzą już jak udzielać pomocy. Swoją wiedzą dzielili się z pierwszoklasistami w ramach Dnia Promocji Zdrowia w IV LO. Drugoklasiści w tym czasie popisywali się swoimi aktorskimi umiejętnościami w inscenizacjach z … profilaktyki.

– To nasza tradycja od wielu lat. Zawsze odbywały się prelekcje, spotkania ze specjalistami. Tym razem podeszliśmy do tego bardziej praktycznie – mówi  pedagog  szkolny Anna Noga, która wraz z wuefistami i opiekunem szkolnego koła PCK przygotowała program tego dnia. Większość nauczycieli zaangażowanych w akcję  należy do szkolnego zespołu samokształceniowego, który zajmuje się promocją zdrowia.
Uczniów nie trzeba było nakłaniać do udziału w zaplanowanych na ten dzień zadaniach. Pierwszoklasiści uczyli się udzielać pierwszej pomocy, a po kilkudziesięciominutowej prezentacji musieli spróbować swoich umiejętności. Członkowie koła PCK zainscenizowali realistyczne scenki, by młodsi koledzy lepiej wyobrazili sobie wypadki, których mogą być świadkami. Porażenie prądem, pobicie na ulicy, ugodzenie nożem lub inne zranienie, w końcu nieprzytomna osoba leżąca na chodniku, na klatce schodowej… Wiedza o tym, jak się zachować w takich sytuacjach, wciąż jest niewielka. Potwierdziły to, przeprowadzone wśród pierwszoklasistów, Mistrzostwa Pierwszej Pomocy.  Bywało różnie. Uczniowie zapominali o prostych rzeczach, choćby o tym, by okryć czymś leżącego i trzęsącego się z zimna delikwenta, zabierali się za reanimację poszkodowanego, który… oddychał, a nie opatrzyli mu krwawiącej rany. Mimo to prowadzący prezentacje licealiści przekonywali: – Nie przejmujcie się, jeśli nie potraficie zapamiętać wszystkiego, nie bójcie się udzielać pomocy, nawet jeśli nie jesteście pewni, czy wszystko wykonacie dobrze. Jeśli nic nie zrobicie, człowiek może nawet umrzeć – apelowali.
Z zadań najlepiej wywiązała się klasa Ic, wyprzedzając kolegów z Id i Ie.
Jednocześnie trwała rywalizacja pomiędzy klasami drugimi. Tu potrzebna była inna wiedza. Uczniowie zaprezentowali przygotowane wcześniej scenki na temat profilaktyki. Jurorom bardzo podobał się także program, w którym uczniowie dowcipnie pokazali drogę tasiemca – od chwili gdy pojawia się on w organiźmie, aż do momentu gdy wraca na łono natury. Inna grupa przypomniała jak prawidłowo myć zęby, przy czym w prezentacji za szczoteczkę do wielkich zębów posłużyła… jedna z uczennic. Licealiści „Czwórki” zadbają o swoje uzębienie nie tylko dzięki temu szczególnemu przedstawieniu… Szkoła podjęła współpracę z prezesem Miejsko-Gminnego Centrum Stomatologii w Olkuszu, Gustawem Książkiem, i wszyscy pierwszoklasiści skorzystają z przeglądu stomatologicznego.
Podczas Dnia Promocji Zdrowia drugoklasiści mieli również okazję wykazać się formą fizyczną. Drużyny złożone z dziewcząt i chłopców zmierzyły się w halowym turnieju piłki nożnej. Mecze miały przebieg niemal dramatyczny, a bramki padały najczęściej z rzutów karnych. Twardą męską grę łagodziły licealistki, które zasłużyły się dla drużyn głównie tym, że w nich były… Choć nie można im odmówić waleczności, równej co najmniej tej, którą prezentują olkuskie piłkarki ręczne w ekstraklasie. Przecież nie o najwyższe umiejętności chodziło organizatorom, ale o dobrą zabawę w duchu fair play. Najlepiej spisała się drużyna klasy II d, a kolejne miejsca zajęły II f i II e.
Trzecie klasy tego dnia zostały na lekcjach, jednak ich reprezentanci odwiedzili Dom Pomocy Społecznej i przedstawicieli pensjonariuszom swój program artystyczny. – To taka forma terapii poprzez kontakt z młodymi ludźmi, a jednocześnie krzewienie  wolontariatu, w który nasi uczniowie angażują się coraz chętniej – podkreśla Anna Noga.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze