remiza wolbrom

Sympatycy OSP Wolbrom nie ukrywają satysfakcji – po wielu latach pojawia się szansa na ukończenie budowy nowej strażnicy przy ul. Piłsudskiego. Wszystko dzięki podjęciu przez burmistrza Adama Zielnika inicjatywy umożliwiającej przejęcie przez Gminę Wolbrom prawa własności do części nieruchomości. Zanim jednak będzie możliwe przyjęcie tego typu darowizny od właściciela obiektu, którym jest Stowarzyszenie OSP Wolbrom, konieczne jest przekształcenie prawa własności gruntu, na którym postawiono remizę. Aktualnie nieruchomość jest w wieczystej dzierżawie.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej jednomyślnie przyjęto uchwałę przewidującą udzielanie bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, których użytkownikami wieczystymi są jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych Miasta i Gminy Wolbrom w prawo własności. Bonifikata ma wynosić 99,9% i będzie obwarowana warunkiem: w przypadku, gdyby jednostka OSP chciała zbyć nieruchomość na cele inne niż statutowe, konieczny będzie zwrot kwoty wynikającej z bonifikaty wraz z odsetkami. Z nowego przepisu w pierwszej kolejności skorzysta OSP w Wolbromiu, która od kilku miesięcy zabiega o przekazanie części swojego majątku Gminie, aby umożliwić w ten sposób udzielanie pomocy finansowej z budżetu lokalnego samorządu.

Budowa nowej remizy przy ul. Piłsudskiego w Wolbromiu rozpoczęła się z rozmachem w roku 2000. Dopóki burmistrzem był gorący orędownik inwestycji Jerzy Górnicki prace postępowały sprawnie. Później pałeczkę przejęli członkowie Stowarzyszenia OSP Wolbrom, a wśród nich hojni sponsorzy. Z czasem źródło finansowania wyschło i budowa utknęła na kilka lat. Przez ten czas OSP w Wolbromiu nie należała do najbardziej aktywnych, drużyna się postarzała, a nowych członków było niewielu. Sytuacja ożywiła się kilka miesięcy temu i mówiło się, że ma to związek z nadchodzącymi wyborami  samorządowymi – jednostka wybrała nowego prezesa, którym został Andrzej Gil. Pojawili się nowi, młodzi ochotnicy, chętni do uczestnictwa w szkoleniach i akcjach bojowych. Bardzo liczą na pomoc Gminy w wyposażeniu osobistym druhów i zakupie sprzętu.

 

remiza strażacy

Obecne inicjatywy zmierzające do zakończenia budowy i wsparcia przez Gminę wolbromskich strażaków podjął nowy burmistrz Wolbromia Adam Zielnik. Po przejęciu prawa do połowy majątku  wolbromskiej OSP ma zamiar wspomagać finansowo zakończenie budowy nowej remizy. Myśli też o lepszym niż dotychczas wykorzystaniu starej – być może w przyszłości powstanie tam izba pamięci, albo małe lokalne muzeum? Strażacy nie mają nic przeciwko temu.

Na tej samej sesji Gmina przyjęła na podobnych zasadach połowę udziałów własności w remizie w Łobzowie. Nabyta w wyniku darowizny strażnica wymaga znacznych nakładów finansowych, które obiecał już strażakom burmistrz Adam Zielnik.

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Izabela
Izabela
7 lat temu

Tak wgl to za czyjej kadencji „pojawiała sie ta remiza” 😐

Edek
Edek
7 lat temu

W starej remizie powinno powstać muzeum. Jest tyle ciekawostek i pamiątek, które mogłyby być tam eksponowane!