Powiat

Od początku czerwca obowiązują znowelizowane przepisy kodeksu drogowego dotyczące m. in. pierwszeństwa pieszych wchodzących na pasy. Kierowcy skarżą się, że niektórzy piesi chyba źle interpretują przepisy, uważając, że teraz zawsze mają pierwszeństwo i czasem nawet nie rozglądają się przy wchodzeniu na pasy, traktując je jak „przedłużenie chodnika”. -Przypomnijcie pieszym, że za nieprawidłowe przechodzenie na pasach nadal można dostać mandat – proszą kierowcy.

Pieszy znajdujący się na pasach ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście także ma pierwszeństwo przed pojazdem ( z wyjątkiem tramwaju), ale jest zobowiązany zachować ostrożność. Zdaniem kierowców interweniujących w naszej redakcji, niektórzy przechodzący przez jezdnię uważają, że w myśl znowelizowanych przepisów mogą wszystko, a cała odpowiedzialność za ich bezpieczne przejście na drugą stronę drogi spoczywa na kierowcach.

Trochę wyobraźni!

Przepisy weszły w życie 1 czerwca. W naszej redakcji rozdzwoniły się telefony od kierowców, którzy dzielą się z nami swoimi ,,drogowymi” opowieściami i proszą o przypomnienie, że pieszy też odpowiada za bezpieczeństwo w ruchu drogowym, też ma obowiązki, też może dostać mandat za nieprawidłowe przechodzenie na pasach.

– Czasem mam wrażenie, że niektórzy piesi źle interpretują nowe przepisy. Uważają, że pasy to po prostu przedłużenie chodnika i nawet się nie rozglądną przy wchodzeniu na przejście. Ludzie, auto nie zahamuje w miejscu! Trochę wyobraźni, o wypadek naprawdę nietrudno – opowiada jeden z kierowców. Może na moment korzystania z przejścia dla pieszych warto przelogować się ze świata wirtualnego na rzeczywisty – dodaje.

– Jak wszędzie mówią, przepisy wprowadzono po to, by zwiększyć bezpieczeństwo pieszych. Tymczasem niemalże codziennie widzę, że sami piesi o to bezpieczeństwo nie dbają. Uważam, że w okolicy przejścia dla pieszych powinni szczególnie uważać i kierowcy, i piesi. I chyba o to chodzi w przepisach? – retorycznie pyta kolejny z dzwoniących do nas kierowców.

Mandat nawet do 500 złotych. Za co?

Dzwoniący do nas kierowcy prosili, aby przypomnieć o obowiązkach pieszych. No to przypominamy. Podstawową kwestią jest niezmieniony art. 14 Ustawy Prawo o ruchu drogowym. mówiący, że: „zabrania się: 1) wchodzenia na jezdnię: a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych”.

Z pytaniami w sprawie obowiązujących przepisów zwróciliśmy się do Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, która wyjaśnia, że „[…] na pieszym wchodzącym na przejście spoczywa obowiązek zachowania szczególnej ostrożności, polegający na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie”.

Policja przypomina, że od 1 czerwca 2021 roku piesi nie mogą przechodzić przez pasy czy torowisko i jednocześnie korzystać z telefonów komórkowych lub innych urządzeń elektronicznych. – Ma to na celu zwiększenie ich bezpieczeństwa. Smartfony rozpraszają uwagę i sprawiają, że piesi nie zachowują podstawowych zasad ostrożności na drodze. Ustawa precyzuje to w następujący sposób: „Art. 14 Zabrania się: 8) korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych”. Osoby nie stosujące się do nowego przepisu otrzymają mandat w wysokości od 20 do 500 złotych w przypadku, gdy dana czynność – jak mówi sama ustawa – „prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji” -wyjaśnia mł. asp. Marika Guzik – Gajda z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.

Przepisy te dotyczą także przejść z azylem. – Zgodnie z ustawą przejście dwuetapowe traktuje się jako dwa odrębne przejścia i pieszy znajdujący się na wysepce (azylu) będzie miał pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem, lecz będzie musiał pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności, polegającej na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie – precyzuje mł. asp. Marika Guzik – Gajda.

Trochę statystyki

Jak wyglądają policyjne statystyki dotyczące zdarzeń z udziałem pieszych? –  W minionym roku w powiecie olkuskim w relacji pieszy-kierujący, kierujący-pieszy odnotowano 22 zdarzenia. W zdarzeniach tych śmierć poniosła 1 osoba, a 12 osób zostało rannych – mówi mł. asp. Mariaka Guzik – Gajda.

W tym roku do tej pory odnotowano 18 zdarzeń z udziałem pieszych. Najczęściej dotyczyły one nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu, nieostrożnego wejścia na jezdnię przez pieszego przed jadący pojazd i zza pojazdu, najechanie na pieszego, nieprawidłowe cofanie, chodzenie nieprawidłową stroną jezdni. W zdarzeniach tych śmierć poniosły 2 osoby, a 4 osoby zostały ranne.

Akcje są cały czas

Wśród wielu pytań padło również i to o policyjne akcje ukierunkowane na pieszych. Jak zapewnia olkuska policja, małopolska akcja „ Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” oraz „Pasy” są w dalszym ciągu prowadzone na terenie powiatu olkuskiego. Ponadto olkuscy funkcjonariusze ruchu drogowego prowadzą własne działania „Bezpieczny Pieszy”, „Bezpieczny Rowerzysta”, Bezpieczny motocyklista”.

Wiadomo, że na drodze powinni uważać wszyscy jej użytkownicy. Wielokrotnie poruszaliśmy tematy związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Kierowcy skarżą się na pieszych, piesi na kierowców, do tego dochodzą jeszcze rowerzyści czy motocykliści. Jak oceniacie nowe przepisy? Czy podzielacie zdanie interweniujących w naszej redakcji kierowców, czy tez macie inne obserwacje z dróg naszego powiatu? Czekamy na Wasze opinie!

fot. pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze