Olkusz

Takiego turnieju tenisowego jeszcze w Olkuszu nie było! 51 amatorów tenisa ziemnego zagrało w Turnieju Tenisowym Orlich Gniazd, jaki odbył się w miniony weekend na kortach na Czarnej Górze w Olkuszu. Wartość nagród rzeczowych to ponad 6 tysięcy złotych. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Tennis Open z Katowic.

Uczestnicy grali w trzech kategoriach: singiel męski, singiel damski i mikst. Na kortach przez dwa dni gościli tenisiści z Małopolski, Śląska, województwa opolskiego i świętokrzyskiego.

-Zdecydowaliśmy się na organizację tego turnieju za namową przyjaciół z Olkusza, którzy mówili, że turnieju eventowego na taką skalę jeszcze tutaj nie było. Na 51 osób grających 20 procent jest z Olkusza. Obiekt jest fantastyczny, grałem tu pięć lat temu. Jakość kortów jest bardzo dobra, to jedne z lepszych, na jakich graliśmy. Organizujemy turnieje nie tylko u siebie, w Mysłowicach – Wesołej, ale i różnych miastach Polski, stąd mamy rozeznanie co do jakości kortów – opowiada prezes Fundacji Tennis Open Andrzej Rosół.

Wśród pań najlepsza okazała się Patrycja Paszka, a na kolejnych trzech miejscach uplasowały się : Maria Gołda, Ewa Sakwerda i Agata Bielawska. Najlepszym tenisistą w kategorii męskiej został Paweł Pilśniak. Drugi był Paweł Burliga, trzeci Bartosz Kocjan, a czwarty Zbigniew Dyrbuś.

W mikście wygrali Andrzej Rosół i Patrycja Komarska, przed Agatą Bielawską i Grzegorzem Rygiołem, Ewą Sakwerdą i Adamem Sakwerdą oraz Pawłem Burligą i Katarzyną Czyż – Corda. Najlepszą olkuszanką została Marta Bukowska, a olkuszaninem Bartosz Kocjan.

Gra i wyniki to jedno. Dla każdego organizatora imprezy szalenie ważna jest współpraca z lokalnymi instytucjami. – Wiadomo, że sporo jest na mojej głowie, ale współpraca z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Olkuszu przebiegała fantastycznie, naprawdę na wysokim poziomie. Nawet pogoda wbrew wcześniejszym zapowiedziom nam sprzyjała – mówi szef tenisowej fundacji.

Fundacja to nie tylko tenis

Fundacja Tennis Open powstała w 2018 roku. Oczywiście podstawowym celem jest gra w tenisa, ale nie tylko o sam sport chodzi. – Dla nas równie ważna jest integracja ludzi z różnych środowisk. Proszę spojrzeć, jak to wygląda – poza zawodnikami są tu osoby, które z różnych względów nie grają, ale przychodzą oglądać mecze i w ten sposób wspólnie spędzamy weekendowy czas na luzie. W Olkuszu, podobnie jak na innych naszych turniejach, są też nasze dzieci, które grają sobie rekreacyjnie. Tu się tworzą prawdziwe przyjaźnie. I o to chodzi – mówi Andrzej Rosół.

Tenisowa fundacja nie poprzestaje na grze w Polsce. Dwa razy do roku grupa 60 – 80 zawodników wyjeżdża do Turcji. Zagraniczne rozgrywki organizowane są wiosną i jesienią, gdy u nas jeszcze i już nie można grać na otwartych kortach. Krajowe turnieje organizowane są przez cały rok. – Zimą najczęściej gramy na halach w Tychach czy Chorzowie. Mamy cykliczne imprezy, jak na przykład Turniej Trójkąta Trzech Cesarzy w Sosnowcu, Jaworznie i Mysłowicach, czyli w granicach zaborów. W ciągu roku organizujemy około 50 tenisowych eventów, w których uczestniczy 1300 – 1500 osób – opowiada Andrzej Rosół.

Tenisowa infrastruktura – czego brakuje w Olkuszu?

Nie mogliśmy nie zapytać o to stałego bywalca kortów w wielu miejscach Polski. – Trzech rzeczy- nie ma wątpliwości Andrzej Rosół – kolejnych trzech kortów, oświetlenia i hali tenisowej.

Na Czarnej Górze są trzy pełnowymiarowe korty oraz jeden niepełnowymiarowy na którym zazwyczaj trenują dzieci. – Gdyby było tu sześć kortów, to w tym turnieju mogłoby zagrać 80 osób, a zainteresowanie tego typu imprezami jest naprawdę spore. Kolejną kwestią jest oświetlenie – taki obiekt powinien tętnić życiem do godziny 22. Wiosną czy jesienią o godzinie 19 już się nie da grać. Przy dobrym oświetleniu byłoby zupełnie inaczej – komentuje prezes Fundacji.

Hala tenisowa, trzy- lub czterokortowa, to marzenie każdego gracza. – Mamy Igę Świątek, Huberta Hurkacza, którzy są idolami dla młodych ludzi, garnących się do gry w tenisa. Trzeba im stworzyć odpowiednią infrastrukturę a wtedy graczy z pewnością byłoby sporo. Swego czasu taką siłą napędową dla Olkusza była akrobatyka a ostatnio kobieca piłka ręczna. Powstawały tu klasy sportowe, dzieci trenowały. Z tenisem ziemnym mogłoby być tak samo. A hala zapewnia ciągłość szkoleń na miejscu – dodaje Andrzej Rosół.

Patrząc na historię olkuskich kortów, w sferze marzeń są chyba wszystkie wymienione powyżej rzeczy. Ostatnią inwestycją w tym miejscu była gruntowna przebudowa domku dla tenisistów, wykonana… 11 lat temu. Nawet podczas zakończonej ostatnio, wartej wiele milionów złotych modernizacji ośrodka na Czarnej Górze, o kortach niestety zapomniano. Jak podkreślają tenisiści, którzy często grają na olkuskich kortach – fantastyczny stan nawierzchni kortów to przede wszystkim zasługa pracowników, którzy od lat wkładają mnóstwo serca w swoją pracę i dbają o korty, jak najlepiej potrafią. Ale bez inwestycji, nawet przy największym wysiłku, obsługa kortów nie jest w stanie naprawić przedwojennego, trzymającego się na „słowo honoru” ogrodzenia czy też poprawić odwodnienia kortów.

Tymczasem tenisiści martwią się, że obiekt zamiast się rozwijać będzie się „zwijał”. – Doszły nas słuchy, że na niepełnowymiarowym korcie do ćwiczeń być może stanie tężnia. Byłoby szkoda, bo Czarna Góra to piękne miejsce, zwłaszcza odkąd zrewitalizowano stadion i pobliski park. Mamy nadzieję, że tenisowa część obiektu doczeka się jednak rozbudowy i tym samym stanie się kolejną sportową „perełką” tego miasta – komentują gracze.

Wracamy za rok!

Turniej Orlich Gniazd rozegrany zostanie także w przyszłym roku i jest spora szansa, że stanie się cykliczną imprezą. Uczestnicy weekendowego eventu już zapowiedzieli, że chętnie przyjadą znowu do Olkusza.

Organizatorem Turnieju Tenisowego Orlich Gniazd była Fundacja Tennis Open, przy współpracy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu. Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Patronat medialny objął „Przegląd Olkuski”.

Partnerami turnieju byli: Hyundai Szymański, Derma Clinique Dermatologia i Medycyna Estetyczna w Świętochłowicach, Dwór Rychwałd, Hurtownia – Serwis opon Misztal, producent sprzętu tenisowego HEAD.

Takiego turnieju tenisowego jeszcze w Olkuszu nie było! 51 amatorów tenisa ziemnego zagrało w Turnieju Tenisowym Orlich Gniazd, jaki odbył się w miniony weekend na kortach na Czarnej Górze w Olkuszu. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Tennis Open z Katowic.
Zdjęcia: A.N.Q.A.
« 1 z 2 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze