przejscie dla pieszych

Sprawa mandatów stała się ostatnio głośna wśród olkuskiej społeczności. Za złe parkowanie i łamanie zakazu wjazdu na os. Młodych wezwanie na komendę dostało blisko sześćdziesięciu kierowców, a teraz bardzo podobną ilość mandatów wypisali funkcjonariusze prowadzący dwie akcje: „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” oraz „Pasy”. A to wszystko podczas jednodniowych działań.

Tuż przed minionym weekendem szesnastu funkcjonariuszy z KPP w Olkuszu prowadziło działania prewencyjno-kontrolne, podczas których zwracali szczególną uwagę na zachowanie właściwych relacji drogowych na płaszczyźnie kierowca – pieszy. Policjanci pod lupę wzięli również samych pieszych, sprawdzając, czy respektują obowiązujące przepisy dotyczące poruszania się po drogach.

Czwartkowa akcja zakończyła się ukaraniem dziewięciu kierowców, a głównym powodem interwencji policjantów były niezapięte pasy bezpieczeństwa. Znacznie więcej pouczeń i mandatów funkcjonariusze wypisali pieszym. Tych ostatnich pojawiło się aż 56, co z 18 pouczeniami słownymi dało liczbę aż 74 nieprawidłowych zachowań „niechronionych uczestników ruchu drogowego”.  Mundurowi nie stosowali taryfy ulgowej w momencie, gdy piesi wchodzili wprost pod nadjeżdżający samochód, przechodzili przez jezdnię na czerwonym świetle lub w miejscu niedozwolonym.

Polskie drogi nie są bezpieczne dla pieszych. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji w samym tylko 2013 roku odnotowano 9,5 tysiąca wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło blisko 1200 osób, a 9 tys. odniosło obrażenia. Aż 3400 wypadków miało miejsce na przejściach dla pieszych – mówi oficer prasowy KPP w Olkuszu, nadkom. Agnieszka Fryben.

Ze statystyk wynika, że pieszy narażony na najpoważniejsze konsekwencje jest już przy prędkościach pojazdu w granicach 20/30 km/h. W momencie uderzenia pojazdu mechanicznego w pieszego przy 50 km/h, szansa na jego przeżycie wynosi 50%, natomiast przy prędkości samochodu około 80 km/h często następuje zgon na miejscu. Dlatego też nie bez przyczyny pieszy nazywany jest „niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego”, bowiem w przeciwieństwie do kierowcy pojazdu, nie może on liczyć na pasy bezpieczeństwa czy na poduszki powietrze.

Przypominamy, że głównymi przyczynami wypadków spowodowanych przez pieszych jest najczęściej nieostrożne wejście na jezdnię, przekraczanie jej w miejscu niedozwolonym oraz wejście na drogę zza pojazdu. Apelujemy o rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności tym bardziej, że przed nami zima, która niesie ze sobą wiele dodatkowych utrudnień.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
31 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Pieszy Olkuszanin
Pieszy Olkuszanin
7 lat temu

Policjo Olkuska !!! Po raz enty pytam ,a co z chamami na rowerach na chodnikach ? Co ma robić pieszy ,gdy zostanie potracony na chodniku przez rowerzystę. Komu i gdzie ma zgłosić wypadek. Rowerzysta nie oznakowany,i uciekł. Przypominam Panom Policjantom,chodnik jest dla pieszych a jezdnia dla pojazdów kołowych !!! Mam rację czy nie ? Jeżeli pieszy idzie ulicą lub drogą jest karany ,a rowerzysta jadący po chodniku główną ulicą wśród pieszych (starszych,kobiet dzieci,kalekich ) to Policja nie reaguje . PYTAM ? DLACZEGO????

misiek
misiek
7 lat temu

[quote name=”igor”]Ale takiego azylu nie ma na ul. Kościuszki w Olkuszu – jest na DK-94 chociażby jadąc w kierunku Krakowa. Na ul. Kościuszki jest droga jednojezdniowa dwukierunkowa, a z przejściami z „azylem” mamy doczynienia na drogach dwujezdniowych, czyli np. DK-94[/quote]
A Ty dalej swoje. Przeczytaj ze zrozumieniem art.13 ust.8: Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne.PRZEPIS TEN STOSUJE SIĘ ODPOWIEDNIO DO PRZEJŚCIA DLA PIESZYCH,W MIEJSCU W KTÓRYM RUCH POJAZDÓW JEST ROZDZIELONY WYSEPKĄ LUB ZA POMOCĄ INNYCH URZĄDZEŃ NA JEZDNI..

Wyborca nr 2
Wyborca nr 2
7 lat temu

[quote name=”lary”]OSIEDLE MŁODYCH i Znak D-40 „strefa zamieszkania” stosuje się w celu oznakowania ustalonej strefy zamieszkania. Znak ten umieszcza się na wszystkich wjazdach do strefy. W strefie tej obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego tj. pierwszeństwo pieszych przed pojazdami, ograniczenie prędkośći do 20 km/h, parkowanie tylko w miejscach wyznaczonych. Co panowie policjanci teraz zrobią? Nikt tam nie jedzie 20km/h nikt nie przepuszcza pieszych. Co do parkowania BRAK MIEJSC PARKINGOWYCH!![/quote]
Z tą strefą zamieszkania to smiech – najpierw trzeba stworzyć warunki do postawienia takich znaków by dało się ich przestrzegać, a potem wymagać. Gorzej jak stawiający nie wiedzą co tak naprawdę ten znak oznacza, a tak ponoc było przy stawianiu tych znaków. Po pewnym czasie zrozumiano, ze to był błąd.

pg3ia4c
pg3ia4c
7 lat temu

Dziś rano pieszy Olkuszanin zginął pod kołami. Prawdopodobnie koło kopalni. Redakcja coś wie na ten temat?

Wyborca nr 2
Wyborca nr 2
7 lat temu

Wreszcie zajeto sie pieszymi co uwazają, ze jezdnia jest dla nich a samochody moga czekac aż oni sobie po niej pochodza gdzie chcą i kiedy chcą. Jak dostaną kilka mandatów to się zastanowią czy w dzień targowy są pojazdami czy pieszymi bo wtedy najwięcej pieszych zachowuje się jak pojazdy uprzywilejowane.

igor
igor
7 lat temu

Ale takiego azylu nie ma na ul. Kościuszki w Olkuszu – jest na DK-94 chociażby jadąc w kierunku Krakowa. Na ul. Kościuszki jest droga jednojezdniowa dwukierunkowa, a z przejściami z „azylem” mamy doczynienia na drogach dwujezdniowych, czyli np. DK-94

misiek
misiek
7 lat temu

C.d Art. 14.
Zabrania się:
1. wchodzenia na jezdnię:
a.BEZPOŚREDNIO przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
Art. 26.
1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu ZNAJDUJĄCEMU się na przejściu.
I na koniec pytanie: co jest łatwiej zatrzymać samochód czy człowieka?

misiek
misiek
7 lat temu

A może by tak poczytać Kodeks Drogowy w którym można przeczytać rozdział:ruch pieszych. Art. 13
1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz,korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy ZNAJDUJACY się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.
8. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się ODPOWIEDNIO do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony WYSEPKĄ lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.
Odnośnie ust 8 :Zgodnie z powyższym zapisem w momencie, gdy mamy azyl, który jest stworzony za pomocą odpowiednich elementów taki azyl tworzy nam DWA odrębne przejścia dla pieszych.

pavv
pavv
7 lat temu

[quote name=”igor”]Pavv, przestaj się spierać bo nie masz racji. [/quote]

I by tak było, gdyby nie ten pas rozdzielający między jezdniami. Ponadto jak już niżej napisałem na wysepce nie ma wymalowanych pasów (kiedyś były) więc nie jest to przejście dla pieszych.
Może PO by zapytał policjantów z drogówki jak należy traktować ową wysepkę – czy jak przejście dla pieszych, czy też jak chodnik bądź pobocze?

igor
igor
7 lat temu

Pavv, przestaj się spierać bo nie masz racji. Zapytaj jakiegoś instruktora jazdy. Na Ul. Kosciuszki w Olkuszu znajduje się droga jednojezdniowa dwukierunkowa, a na niej mamy do czynienia z jednym ptzejściem przez całą jej szerokość, a nie dwoma. Jeśli to Cię nie przekonuje to mam nadzieję, że pewnwgo dnia spotkamy się na takim przejsciu – ja jako pieszy Ty kierowca. Wtedy udowodnię Ci kto ma rację;) temat uważam za zamknięty. Z ludźmi odpornymi nie będę dłużej rozmawiał. Pozdrawiam

pavv
pavv
7 lat temu

[quote name=”PXT”]Kierowcom pow 1,5 promilowym powinno się konfiskować pojazdy, ale znając życie pewnie by były nadużycia ze strony uprawnionych do konfiskaty.[/quote]

Pod warunkiem, że jak będę miał 0,8 promila to nie będę przestępcą bo takie normy obowiązują w Niemczech czy Anglii. Ponadto jak udowodniono to po lampce wina czy 0,5 l piwa wzrasta koncentracja.

pavv
pavv
7 lat temu

[quote name=”igor”] Podaję za wikipedią:…[/quote]

Jak się tak podpierasz Wikipedią to doczytaj do końca nt. dróg dwujezdniowych. Ponadto na wysepce zaraz jak ją wybudowano były nawet pasy wymalowane, ale ktoś zauważył, że jest to błąd.

PXT
PXT
7 lat temu

To powiedział prokurator stalinowskiego ZSRR Andriej Wyszyński. Powiedzonko to jest też przypisywane również samemu Stalinowi. Dzisiaj bywa gorzej bo paragrafu nawet nie muszą szukać i znajdować, bo sami go prefabrykują. Wiem to bo dla mnie sprefabrykowali paragraf 222 kk a za niego można nawet delikwenta posadzić na 2 do 3 lat i to każdego napotkanego na ulicy, wystarczy że się krzywo spojrzy. Stalin zaś nie potrzebował nawet paragrafów wystarczyło jego słowo bez uzasadnienia i już gościa kasowali do piachu.

Olkuszanin1
Olkuszanin1
7 lat temu

To tylko w Polsce możliwe, najpierw się kara , a potem zastanawia dlaczego. Kto kiedyś powiedział: Dajcie mi człowieka a znajdę paragraf. Tak jest i u nas.

...
...
7 lat temu

Za pieniądze ksiądz się modli, za pieniądze lud się podli.

PXT
PXT
7 lat temu

Przepisy trzeba respektować ze względu na jakiś tam porządek, ale nie zawsze one go gwarantują, przepisy bowiem tworzyli tylko ludzie (gatunek ułomny). Zasada ogólna przepisów powinna respektować interesy słabszego a tak nie jest. Przepisy powinny być przestrzegane (ale nie bezwzględnie, lecz zgodnie ze zdrowym rozsądkiem i poszanowaniem drugich). Przykłady mogę tu mnożyć ale za mało miejsca na to. Pieszy, rowerzysta czy rolnik zawsze stoją na pozycji przegranej w rozstrzyganiu winy w razie kolizji. Przepisy zaś skłaniają się ku interesom „szczurów wyścigowych”, zmniejszenie prędkości zaś jest w stanie powstrzymać gro nieszczęść jakie zdarzają się na drogach i tylko tyle a może aż tyle. Przekraczanie prędkości i pośpiech wyścigowo-szczurowy jest sprawcą większej liczby nieszczęść niż nawet alkohol. A odnośnie alkoholu : Kierowcom pow 1,5 promilowym powinno się konfiskować pojazdy, ale znając życie pewnie by były nadużycia ze strony uprawnionych do konfiskaty.

igor
igor
7 lat temu

Pavv. Jak powiedziałem, nie rób ludziom wody z mózgu. Ul. Kościuszki w Olkuszu ,a zapewne o te przejście Ci chodzi, nie jest drogą dwujezdniową, a jednojezdniową o dwóch pasach ruchu. Droga dwujezdniowa to np. DK94 – chodzi o to, że jednie są oddzielone pasem zieleni lub barierką. I kto ma rację? czytać, a czytać ze zrozumieniem to dwie różne sprawy;) Podaję za wikipedią: W szczególności w ustawie Prawo o ruchu drogowym występują sformułowania wykorzystujące pojęcie jezdni jednokierunkowych oraz dróg dwujezdniowych, jednak nie zdefiniowano precyzyjnie drogi dwujezdniowej. Można przyjąć, że część drogi dwujezdniowej stanowią jedynie dwie jezdnie rozdzielone środkowym pasem dzielącym albo bocznym pasem dzielącym, a pozostałe jezdnie nie są częścią drogi dwujezdniowej i obowiązują na nich ogólne ograniczenia prędkości dla pozostałych dróg.
Pozdrawiam i proszę nie spieraj się już więcej o sprawy o których masz raczej mgliste pojęcie

spokojny obywatelv98
spokojny obywatelv98
8 lat temu

Czytała Krystyna Czubówna.

myśliwy
myśliwy
8 lat temu

[quote name=”spokojny obywatel”]Tak, tak PXT. Lepiej nie wychodź z domu, bo takiego jelenia to każdy myśliwy odstrzeli. Najlepiej poruszaj się w stadzie podobnych łosi, albo siedź sobie w swoim pokoiku i dalej troluj. Twoja paranoja sięga już Zenitu.[/quote]
Podobno myśliwi kierują się jakimiś zasadami. Dokarmiają zwierzynę, nie strzelają do zająca gdy ten „stawia słupka”, myśliwy nie strzeli też do zwierzyny w okresie godowym i broń Boże np. maciory dzika jeśli ta prowadzi małe itp. Ty spokojny obywatelu to chyba masz na myśli kłusowników a nie myśliwych. DarzBór

pavv
pavv
8 lat temu

Już wiem skąd te korki na wiadukcie się biorą – przez takich jak wy „eksperci”.

TERAZ PRZECZYTAJCIE TO CO PONIŻEJ I TO Z 10 RAZY.
Rozdział 2., art. 13, pkt. 8
„Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.”

Nie ma nic o ilości pasów ruchu WIĘC WYSEPKA NIE JEST PRZEJŚCIEM DLA PIESZYCH A CZYMŚ TAKIM JAK NP. CHODNIK

igor
igor
8 lat temu

Pavv. W tym wypadku mamy do czynienia z jednym przejściem przez jezdnie. Wysepka ich nie rozdziela

igor
igor
8 lat temu

Pavv myślisz się i to bardzo. Gdyby droga o dwóch pasach ruchu w jednym kierunku oddzielona byłaby taka wysepka od takiej samej drogi w kierunku przeciwnym wówczas byłoby tak jak mówisz. Niestety tutaj takiej sytuacji nie mamy, wiec nie rob ludziom wody z mózgu i zanim zabietzesz następnym razem glos w sprawach na których srednio się znasz, najpierw poczytak kodeks. Pozdrawiam

pavv
pavv
8 lat temu

[quote name=”kola”]A KIEROWCY MAJA ZA OBOWIAZEK USTAPIC ZAWSZE PIERSZENSTWA GDY PIESZY JEST PRZY ZEBRZE!!!! PROSTE??-PROSTE!!!! UZYWAJCIE MOZGU -TO NIE BOLI!!!!!!!!![/quote]

GDZIEŚ TE PRZEPISY ZNALAZŁ? GDYBY TAKIE OBOWIĄZYWAŁY TO RUCH SAMOCHODÓW W OLKUSZU BY ZAMARŁ.

PRZY OKAZJI CHCIAŁBYM PRZYPOMNIEĆ, ŻE WYSEPKI NA UL. KOŚCIUSZKI NIE SĄ PRZEJŚCIEM DLA PIESZYCH I STOJĄC NA TAKIEJ WYSEPCE STOIMY TAK JAK NA CHODNIKU – NIE WŁAZIMY POD KOŁA AUT, A KIEROWCY NIE ZATRZYMUJCIE SIĘ CO CHWILĘ JAK PIESZY NA WYSEPCE STOI BO TWORZYCIE W TEN SPOSÓB KORKI NA CAŁĄ DŁUGOŚĆ WIADUKTU!!!

spokojny obywatel
spokojny obywatel
8 lat temu

Tak, tak PXT. Lepiej nie wychodź z domu, bo takiego jelenia to każdy myśliwy odstrzeli. Najlepiej poruszaj się w stadzie podobnych łosi, albo siedź sobie w swoim pokoiku i dalej troluj. Twoja paranoja sięga już Zenitu.

ziutek
ziutek
8 lat temu

Tak, tak. Strach wyjść z domu, bo Olkusz to drugie Chicago. Najlepiej siedzieć w domu, czatować na nowy tekst i głupie komentarze pisać. Ot. kwintesencja życia….niektórych….

PXT
PXT
8 lat temu

[quote name=”Młody”]Rok się kończy a wskaźniki na nagrody i awanse nie pozwalają ?[/quote]
Strach wychodzić z domu, bo zawsze można się nadziać na jakiegoś gorliwego myśliwego. Najlepiej się poruszać w grupach, żeby zawsze świadkowie byli pod ręką. Praktycznie możesz mieć postawiony zarzut na każdy temat, od przejścia w niedozwolonym miejscu do usiłowania zabójstwa, jak tam sobie ustalą.

bri
bri
8 lat temu

Nic z tych rzeczy. Kierowca w żadnym wypadku NIE MA obowiązku ustąpić pierwszeństwa czekającemu pieszemu.

kola
kola
8 lat temu

A JA MOWIE BARDZO DOBRZE-NIECH PIESI NIE MYSLA ZE SA SWIETYMI KROWAMI -ICH OBOWIAZUJE ZATRZYMANIE SIE PRZED PASAMI I UPEWNIENIU SIE ZE NIC NIE JEDZIE-A KIEROWCY MAJA ZA OBOWIAZEK USTAPIC ZAWSZE PIERSZENSTWA GDY PIESZY JEST PRZY ZEBRZE!!!! PROSTE??-PROSTE!!!! UZYWAJCIE MOZGU -TO NIE BOLI!!!!!!!!!

Myto
Myto
8 lat temu

My ,to kraj kar !!To kara za głupotę przy urnach.

Młody
Młody
8 lat temu

Rok się kończy a wskaźniki na nagrody i awanse nie pozwalają ?

lary
lary
8 lat temu

OSIEDLE MŁODYCH i Znak D-40 „strefa zamieszkania” stosuje się w celu oznakowania ustalonej strefy zamieszkania. Znak ten umieszcza się na wszystkich wjazdach do strefy. W strefie tej obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego tj. pierwszeństwo pieszych przed pojazdami, ograniczenie prędkośći do 20 km/h, parkowanie tylko w miejscach wyznaczonych. Co panowie policjanci teraz zrobią? Nikt tam nie jedzie 20km/h nikt nie przepuszcza pieszych. Co do parkowania BRAK MIEJSC PARKINGOWYCH!!