Olkusz

Od 1 do 10 sierpnia odbywał się XVIII Międzynarodowy Plener Malarski „Srebrne Miast”  Olkusz 2022, którego organizatorem  – ja co roku – była Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu. Wzięło w nim udział 21 artystów z: Polski, Armenii, Białorusi, Gruzji, Słowacji, Słowenii, Turcji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.

A tak przedstawiała się lista artystów: Stanisław Stach, Grzegorz Skrzypek, Anna Płachecka- Śniadach, Michał Kwarciak, Alicja Klimek, Samvel Paremuzyan (Armenia), Edward Gałustow (Białoruś), Andrzej M Borkowski (Wlk. Brytania), Irakli Chogovadze (Gruzja), Jaroslav Uhel (Słowacja), Kateryna Korniichuk (Ukraina), Oleksii Vakarchuk (Ukraina), Stanisław Dziubak, Aleksandra Zuba-Benn, Joanna Banek, Joanna Zając-Slapnicar (Słowenia/Polska), Michał Smółka, Louise Severyn-Kosinska (Wlk. Brytania), Monika Wheleer (Wlk. Brytania), Walerij Jemcew (Ukraina) i Ertuğ Avşar (Turcja).

We wtorek, 2 sierpnia, artyści zwiedzali Kraków, w tym m.in. wystawy w Nowohuckim Centrum Kultury (ekspozycje prezentujące malarstwo Jerzego Dudy-Gracza i Zdzisława Beksińskiego).

W kolejnym dniu, 3 sierpnia, w siedzibie Galerii BWA w Olkuszu odbył się wernisaż wystawy malarstwa słowackiego artysty Jaroslava Uhela. Wernisaż był oficjalnym otwarciem XVIII Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Srebrne Miasto” Olkusz 2022.

Jaroslav Uhel urodził się 18 stycznia 1954 r. w Paludzke na Słowacji. Ukończył studia w Bańskiej Bystrzycy na Wydziale Edukacji oraz w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w Warszawie (Polska), gdzie zainaugurował ją jako profesor w dziedzinie sztuk swobodnych. Pełni funkcję wykładowcy uniwersyteckiego w Katedrze Sztuk Pięknych na Wydziale Edukacji Uniwersytetu Matej Bel w Bańskiej Bystrzycy. Zajmuje się malarstwem, grafiką i książką, ilustracjami, pedagogiką artystyczną. Bierze udział w sympozjach artystycznych i warsztatach twórczych w kraju i za granicą. Jego twórczość została zaprezentowana na ponad stu trzydziestu sześciu wystawach. Jest członkiem stowarzyszeń zawodowych i związków zawodowych; za swoją pracę zdobył szereg nagród w kraju i za granicą. Mieszka z rodziną w Paludzke.

W piątek, czyli 5 sierpnia, do południa artyści zwiedzali olkuską Bazylikę pw. św. Andrzeja, która urzekła ich swoim wyposażeniem, Podziemny Olkusz, a następnie udali się na Różę Wiatrów na Pustyni Błędowskiej. Organizatorzy dziękują proboszczowi ks. Mieczysławowi Miarce, za umożliwienie zwiedzenia Bazyliki, przewodnikowi Andrzejowi Feliksikowi za ciekawe i kompetentne oprowadzenie po tym najpiękniejszym olkuskim zabytku, a dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Kultury Michałowi Mączce za udostępnienie do zwiedzenia Podziemnego Olkusza i zamku w Rabsztynie. Artyści nie kryli zachwytu naszym miastem; Olkusz i Jura bardzo się podobają malarzom z całej Europy!

Tego samego dnia po południu artyści zwiedzali wspomniany zamek. To Orle Gniazdo zrobiło prawdziwą furorę wśród polskich i europejskich malarzy. Artyści spędzili na zamku ponad dwie godziny!

We wtorek, 9 sierpnia, odbyło się nieoficjalne zakończenie pleneru w bursie Zespołu Placówek Oświatowych przy ul. Legionów Polskich, gdzie artyści byli zakwaterowani przez cały czas pobytu w Olkuszu, goszczeni przez dyrektora Arkadiusza Królewicza i pracowników. Artyści wyrazili uznanie organizatorom, chwaląc tak program i zakwaterowanie, jak i smaczne i urozmaicone posiłki, które przygotowywała restauracja Sorrento w Bolesławiu (gorące podziękowania dla pań Magdy i Moniki). 

Każdy z artystów pozostawił w Olkuszu po jednym swoim obrazie, które wzbogacą liczącą ok. 650 dzieł Kolekcję Sztuki Współczesnej przy olkuskim BWA. Efekty pracy artystów z dziewięciu krajów będzie można zobaczyć na wystawie poplenerowej, która odbędzie się w olkuskim BWA w dniach 18 listopada – 6 grudnia 2022 roku.

Zasłużeni mecenasi, którzy wspierali tegoroczny plener: INTERMAG, „ZGH” Bolesław, BOLTECH Sp. z o.o., PLAST-MET, ZAiKS, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., Creaton, Towarzystwo Doradczo Finansowe Akcept s.c., Marcin Macek – Krajowy Delegat Sołtysów w RP, Artur Sokół, LUKS, Drukarnia Grafpress.

GSW BWA Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze