logo.program rozwoju bibliotek

Z bibliotek publicznych korzysta jedna trzecia mieszkańców małych miejscowości – wynika z raportu „Po co Polakom biblioteki?”. Raport przygotowano po trzech latach realizacji Programu Rozwoju Bibliotek, w którym uczestniczy ponad 3300 placówek z całej Polski – również biblioteka w Olkuszu.
Badanie pokazuje, że ludzie przychodzą do biblioteki nie tylko po książki – spędzają tu wolny czas, szukają potrzebnych informacji. Dla niemal 200 tysięcy osób to jedyne miejsce, gdzie mogą skorzystać z Internetu.

W bibliotece w Olkuszu i jej filiach mieszkańcy mają do dyspozycji 44 komputery. Mogą także skorzystać z drukarek, skanerów, projektorów.
Według raportu, dla młodych ludzi biblioteka to przede wszystkim miejsce spotkań i spędzania wolnego czasu. Oglądają tu filmy, dyskutują o książkach, grają na komputerze, mogą wziąć udział w warsztatach. Książki i Internet pomagają im też w nauce. Niemal 70% z nich dzięki informacjom znalezionym w bibliotece dostało lepsze oceny w szkole.

 

Biblioteka w Olkuszu  organizuje różne zajęcia dla dzieci i młodzieży, na przykład: Zabawy z książką, Akademię Rozwoju, zajęcia edukacyjne w ramach kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom, czytanie ze zrozumieniem, Akademia Dobrych Manier.

Biblioteka to miejsce nie tylko dla młodych. Raport „Po co Polakom biblioteki?” pokazuje, że blisko 700 tysięcy dorosłych osób załatwia w bibliotekach codzienne sprawy. Przychodzą tu, żeby zapłacić przez Internet rachunki, sprawdzić rozkład jazdy autobusów, dowiedzieć się, w jakich godzinach przyjmuje lekarz. Biblioteka pomaga im także w poszukiwaniu pracy. 100 tysięcy mieszkańców małych miejscowości wykorzystuje komputery w bibliotekach do pisania życiorysów, listów motywacyjnych lub do kontaktowania się z pracodawcami. W bibliotece w Olkuszu osoby dorosłe mogą na przykład:uczestniczyć w spotkaniach autorskich, konferencjach m.in. na temat wychowania, bezpieczeństwa w Internecie, konferencjach regionalistycznych, Dyskusyjnym Klubie Książki oraz obejrzeć wystawy. Biblioteka w Olkuszu ma również bogatą ofertę dla seniorów m.in. warsztaty obsługi komputera i Internetu.

Raport „Po co Polakom biblioteki?” można znaleźć na http://www.biblioteki.org/pl/wiadomosci/czytaj/2115
Mashup raportu: www.biblioteki.org/maszap/

Dodatkowe informacji na temat działalności biblioteki na stronie www.biblioteka.olkusz.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze