mistrz czytania 2018

1 lutego 2018 r. w olkuskiej Bibliotece odbył się finał VI edycji Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Mistrz pięknego czytania”, skierowanego do uczniów klas siódmych szkół podstawowych oraz szkół gimnazjalnych z powiatu olkuskiego. Patronat honorowy nad imprezą objęli Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Starosta Powiatu Olkuskiego.

 

Celem Konkursu jest kształtowanie kultury czytelniczej i świadomości językowej, doskonalenie umiejętności pięknego czytania, propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny, popularyzacja literatury młodzieżowej, a także rozwijanie młodych talentów.

Konkurs składał się z dwóch etapów. Zadaniem uczestników I etapu było nagranie 5-minutowego filmu,  wykonanego na  nośniku cyfrowym: kamerą, aparatem fotograficznym lub telefonem komórkowym, na którym uczeń czyta fragment wybranego utworu prozatorskiego. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 63 uczniów z 33 szkół z powiatu olkuskiego.  Do finału zakwalifikowało się 10 uczniów. 
Wpisując się w ogłoszony przez Sejm RP rok 2018 – Rokiem Zbigniewa Herberta, finaliści czytali fragmenty eseju Zbigniewa Herberta pt. „Martwa natura z wędzidłem” .

Jury pod przewodnictwem dra hab. Przemysława Kani postanowiło przyznać: I miejsce- Julii Kowal z Publicznej Szkoły Podstawowej w Witeradowie, II miejsce – Dawidowi Pacia ze Szkoły Podstawowej w Wierzchowisku, a III miejsce –  Kindze Cieluch z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Integracyjnego Nr 1 w Olkuszu. Wyróżnienia otrzymali: Anna Bąchór ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Olkuszu, Wiktoria Haberka ze Szkoły Podstawowej w Bydlinie oraz Emilia Jedlińska-Jung ze Szkoły Podstawowej w Kluczach.
Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Olkuszu oraz Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu.

Uczestnicy konkursu wzięli również udział warsztatach poprawnej wymowy prowadzonych przez dra hab. Przemysława Kanię.
Dr hab. Przemysław Kania – profesor Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie jest aktorem Teatru Zagłębia w Sosnowcu, nauczycielem akademickim, specjalistą wymowy i logopedii artystycznej, scenarzystą, autorem książki Wyraźnie… Dokładnie… Precyzyjnie… Recytacja i wystąpienia publiczne, prezesem Zarządu Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego w Olkuszu oraz laureatem licznych artystycznych nagród, m.in. Olkuskiej Nagrody Artystycznej za 2010 i 2016 rok.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze