Zederman

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w poniedziałek umowę na rozbudowę DK 94 pomiędzy Zedermanem i Jerzmanowicami. Inwestycję wykona firma Eurovia Polska za ponad 92,2 mln zł. Oddanie inwestycji do eksploatacji planowane jest na 2025 r. 

Przetarg na realizację inwestycji rozstrzygnięty został pod koniec października. Wzięło w nim udział dwóch wykonawców: konsorcjum firm Roverpol i Rover Infraestructuras oraz Eurovia Polska. Korzystniejsza okazała się oferta drugiej w wymienionych firm, która wyceniła prace na 92,2 mln zł.

Termin wykonania zadania został określony na 30 miesięcy od daty podpisania umowy. Kontrakt obejmuje rozbudowę DK94 na odcinku 8 km. Zanim drogowcy zabiorą się do pracy minie jednak trochę czasu. Do zakresu zadania wykonawcy należy bowiem również przygotowanie projektu budowlanego i wykonawczego, złożenie wniosku i uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji.

Jak informują przedstawiciele GDDKiA, w ramach przedsięwzięcia powstaną dodatkowe jezdnie i drogi dojazdowe. Zaplanowano budowę zabezpieczeń akustycznych, przebudowę trzech istniejących skrzyżowań oraz budowę jednego nowego. Przebudowane mają zostać również wszystkie kolidujące z inwestycją urządzenia i sieci infrastruktury nadziemnej i podziemnej, takie jak: urządzenia teletechniczne i energetyczne, sieci gazowe, wodociągowe i kanalizacyjne.

Z uwagi na fakt, iż obecnie zdarzają się przypadki zalewania posesji wodami opadowymi spływającymi z DK 94 i terenów przyległych, przebudowany zostanie m.in.: system odwodnienia terenu, rowy drogowe i kanalizacja deszczowa. Wybudowane zostanie także 11 zbiorników retencyjnych, z systemem studni chłonnych.

W ramach inwestycji powstanie również nowa infrastruktura ułatwiająca poruszanie się pieszych. Na odcinku niespełna 4 km po prawej stronie jezdni oraz 1,7 km po lewej stronie zostaną wybudowane lub rozbudowane chodniki. Powstaną 3 nowe zatoki autobusowe i przejście podziemne. Przejścia dla pieszych będą oświetlone.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze