Olkusz

„Bezpieczna droga do szkoły” to akcja znana od kilku lat. Jej głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom poruszającym się po drogach, a także propagowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Początek października jest okazją do podsumowania działań olkuskiej policji.

Od początku września w rejonach szkół widoczni byli policjanci ruchu drogowego, dzielnicowi oraz funkcjonariusze prewencji. Mundurowi z drogówki reagowali na wszelkie przypadki wykroczeń w relacji pieszy-kierujący. Czuwając nad bezpieczeństwem, funkcjonariusze kontrolowali pojazdy i autokary przewożące dzieci i młodzież. Takich kontroli było 12. Sprawdzali stan techniczny dróg, oznakowanie m.in. przejść dla pieszych w rejonach szkół. Nadzorem objęto 47 szkół powiatu olkuskiego. W ich pobliżu policjanci ujawnili 132 wykroczenia drogowe, w tym 126 kierujących jadących z nadmierną prędkością, 4 przypadki niestosowania się do obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa oraz 2 przypadki niewłaściwego przewożenia dzieci w samochodach. W związku z tymi wykroczeniami policjanci nałożyli 87 mandatów karnych i pouczyli 43 osoby. W rejonie szkół zatrzymali 3 nietrzeźwych kierujących.

Do szkół zawitali policjanci dzielnicowi, policjanci ruchu drogowego oraz policjanta zajmująca się prewencją kryminalną.  Spotkania dzielnicowych odbyły się w ramach nowej koncepcji pracy „Dzielnicowy bliżej nas”. Pogadanki o bezpieczeństwie kierowane były głównie do uczniów klas najmłodszych szkół podstawowych. Dzielnicowi nie tylko uświadamiali, które miejsca przeznaczone do przechodzenia są bezpieczne, ale wraz z uczniami wyszli zza szkolnych ławek i na przejściach dla pieszych,  przypominali, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię i jak zachować się sytuacji, gdy na drodze nie ma chodnika.

We wrześniu mundurowi odwiedzili 47 szkół naszego powiatu. Spotkali się z najmłodszymi uczniami prowadząc prelekcje nt. bezpieczeństwa. Takich spotkań było 189. Dużo uwagi poświęcali odblaskom uświadamiając dzieciom jak ważne jest ich noszenie. Informowali również o kolejnej policyjnej akcji „Odblaskowa szkoła”. W samym Olkuszu i gminie Olkusz takich spotkań odbyło się 84, w których uczestniczyło ponad 900 uczniów.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” cieszy się dużą popularnością i zrozumieniem wśród rodziców i nauczycieli. Profilaktyką z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym są zainteresowani pedagodzy starszych klas szkół podstawowych oraz przedszkoli. Dlatego też policjanci będą kontynuować jej działania i spotykać się w przedszkolach. Z kolei policjanci ruchu drogowego, dbając o bezpieczeństwo na drodze, będą kontrolowali autokary i busy, którymi przewożone są dzieci do szkół. 

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
3 lat temu

Rodzice dzieci na zdjęciu i Pislicjanci w tle:

„Powinniśmy nosić maski w pomieszczeniach – stwierdził w dogrywce „Gościa Wydarzeń” w Interii lekarz Bartosz Fiałek. Zdaniem Piotra Witczaka, biologa medycznego, nie ma to sensu z punktu widzenia rozprzestrzeniania się epidemii. Mówił on natomiast o negatywnych aspektach zasłaniania nosa i ust.
– Powinniśmy nosić maski w pomieszczeniach – stwierdził jednoznacznie Bartosz Fiałek. Przywołał przy tym badania przeprowadzone w Bangladeszu i opublikowane w piśmie naukowym „Scientific American”, z których wynika, że w zamkniętych pomieszczeniach powinno nosić się maseczki o wyższym stopniu ochrony, czyli KN95 albo FFP2. – One realnie zmniejszają ryzyko transmisji wirusa. Oczywiście nie o sto procent, ale ono jest mniejsze – tłumaczył.
Witczak o „skutkach ubocznych” noszenia maseczekZdaniem Piotra Witczaka, biologa medycznego, badania z Bangladeszu są niewiarygodne. – Różnice statystyczne były wątpliwe, a testy, które były tam stosowane, nie były dokładnie skalibrowane. Skuteczność bezwzględna (maseczek – red.) była poniżej jednej dziesiątej procenta – przekonywał.
Witczak przyznał, że jego zdaniem skutki uboczne masek przewyższają ewentualne korzyści. – Jest dużo aspektów. Rzeczywiście, te skutki uboczne są, znam co najmniej 65 badań, które pokazują, że maski powodują stany zapalne skóry, trudności z oddychaniem, spadek saturacji czy bóle głowy – wymieniał. 
– Nosimy te maski przez większość czasu bez sensu – podsumował, zaznaczając, że „Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego oszacował, że 200 tys. osób musi nosić maski przez tydzień, żeby uniknąć jednej, łagodnej infekcji”.

mike
mike
3 lat temu

Co wy tym dzieciakom na twarze pozakładaliście? Ścierki jakieś! Powaliło was? Takim małym dzieciom robić taką krzywdę!