Wiele polskich szpitali narzeka na brak wystarczającej ilości krwi. Wciąż jest za mało tego najcenniejszego, ratującego życie leku. Dlatego akcje zbiórki krwi, takie jak organizuje Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kluczach, są niezwykle potrzebne. W minioną sobotę do akcji “Kropla miłości” przyłączyło się kilkadziesiąt osób, część z nich zdecydowała się oddać krew po raz pierwszy, inni robią to regularnie. Łączy ich przekonanie, że pomogą chorym jeszcze wiele razy. Krwiodawcy podkreślają, że dzielą się dziś życiodajnym płynem z potrzebującymi, ponieważ mają świadomość, że być może jutro krwi będą potrzebować oni albo ktoś z ich najbliższych.

– To już szósta edycja naszej akcji i za każdym razem cieszy się coraz większym zainteresowaniem – nie ukrywają zadowolenia organizatorki Anna Bokalska i Magdalena Nowak. – Spośród zgłaszających się osób najwięcej pochodzi z Klucz i okolic, ale przyjeżdżają także z innych miejscowości.
W organizacji zbiórki krwi pomagają także wolontariusze z gimnazjum. To oni przygotowują, a potem rozprowadzają w całej gminie ulotki i plakaty informacyjne. Także w dniu zbiórki zajmują się krwiodawcami, częstują kawą i herbatą, rozdają foldery.
Po raz pierwszy na oddanie krwi zdecydował się Sylwester Rydzyk, który na fotelu zabiegowym usiadł obok swojej żony. – To naprawdę nic takiego, pobranie nie boli. Teraz na pewno będę częściej brał udział w takich akcjach – zapewnia mężczyzna.
Po raz kolejny oddał krew Dawid Baczyński, absolwent kluczewskiego Gimnazjum. – Na szczęście nikt z mojej rodziny czy przyjaciół nie potrzebował transfuzji, ale i tak rozumiem, jak takie akcje są potrzebne, zwłaszcza że szpitale mają ciągle za mało krwi.
Większość wolontariuszy, którzy pomagają w organizacji “Kropli miłości”, po osiągnięciu pełnoletniości zostaje krwiodawcami. Za ich przykładem chcą pójść Natalia Woźniczko i Kinga Walnik, które na razie mogą tylko promować ideę honorowego krwiodawstwa i robią to z pełnym zaangażowaniem.
Od dawców pobiera się jednorazowo 450 mililitrów życiodajnego płynu. Nie każdy chętny może jednak oddać krew. Pobranie poprzedza wypełnienie ankiety, rozmowa z lekarzem, badanie ciśnienia i morfologia. Wszystkie wyniki muszą mieścić się w granicach normy.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
katarzyna
katarzyna
14 lat temu

no Sylwuś piękne słowa 😛