Podziemia ratusza, jakie zostały odgruzowane i zabezpieczone podczas prac rewitalizacyjnych, będą dostępne dla mieszkańców i turystów, którzy będą chcieli poznać interesującą historię miasta z górniczymi tradycjami. Zrekonstruowany ponad powierzchnią płyty fragment tej budowli to nie wszystko, co zostanie wykonane w ramach tego zabytku. Tak naprawdę to dopiero początek. W planach jest dalsza konserwacja podziemi oraz stworzenie multimedialnego muzeum. Będziemy je mogli zwiedzić za 2-3 lata.

Kiedy podczas prac na terenie byłego ratusza okazało się, że jego mury są w lepszym stanie, niż to zakładano, konserwator zabytków wydał decyzję o odgruzowaniu piwnic ratusza i zalecił, aby w przyszłości zaadaptowane one były na cele muzealne. W związku z tym konieczne było wykonanie prac archeologicznych oraz zabezpieczających. – Zabezpieczenie reliktów ratusza  pozwoliło na uzyskanie  pod  płytą rynku kubatury, która w przyszłości pomieści bogatą historię górnictwa i miasta, a oryginalne mury gotyckiego ratusza i XX-wiecznej wieży ciśnień będą wspaniałym dopełnieniem opowiadanej tam historii. Dzięki uzyskanej dotacji z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dziedzictwo Kulturowe  Priorytet I  Ochrona Zabytków, w roku bieżącym wykonane zostaną prace konserwatorskie murów ratusza i wieży ciśnień. Prace te mają na celu przygotowanie obiektu do dalszych działań, tj.  stworzenia multimedialnej, podziemnej trasy turystycznej, związanej z historią miasta i górnictwa kruszcowego – mówi Agnieszka Kaczmarczyk, kierownik Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. Urzędnicy przygotowują się do złożenia wniosku o dofinansowanie tego projektu ze środków pochodzących z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach Programu „Konserwacja i Rewitalizacja Dziedzictwa Kulturowego”.

– W zakresie planowanej trasy multimedialnej, której realizacja jest przewidziana na lata 2014-2016, będziemy chcieli w sposób atrakcyjny i urozmaicony przedstawić tematykę związaną z naszym miastem. Dotyczyć ona będzie Olkusza, jako jednego ze znaczniejszych w regionie i w kraju ośrodków wydobycia srebra i ołowiu, a także genealogii miasta, jego bogatych i wielowątkowych dziejów, jego urbanistyki i zabytków oraz o ludzi z nim związanych – informuje Agnieszka Kaczmarczyk. – Założeniem jest stworzenie na podstawie przemyślanej koncepcji atrakcyjnej formy przekazu dla widzów w każdym wieku. Stąd też zdecydowano o wyborze ekspozycji narracyjnej, bogato ilustrowanej multimediami, ale także posiadającej tradycyjną formę prezentacji pozyskanych zabytków archeologicznych. Odwiedzający będą mieli możliwość wertowania archiwaliów i przejrzenia zachowanych widoków ukazujących dawne miasto w kształcie już dziś nieistniejącym – dodaje.

Jak naszym Czytelnikom podoba się ta wizja? Czy Waszym zdaniem realizacja tego projektu zachęci turystów do odwiedzenia naszego miasta? Zachęcamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl! 

ratusz podziemia1

 

 

 

 

ratusz podziemia

ratusz podziemia2

ratusz podziemia3

ratusz podziemia5

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Lupus
Lupus
10 lat temu

„Uczciwy” napewno nie jest zadowolony. To wszystko wina Stalina i komunistów. 😛

ffffffffffffffffffff
ffffffffffffffffffff
10 lat temu

I BARDZO DOBRZE!! BEDZIE PROMOCJA OLKUSZA!!!!!!!!!!!!!!!

pilot
pilot
10 lat temu

Będzie dobrze. Starówka prawie ukończona. Uznanie dla burmistrza Rzepki. Tak trzymać. A, Dudkiewicz i Kalista ze swoim burmistrzowaniem, to niech się schowją i zakopią pod ziemię.

mario85
mario85
10 lat temu

fajnie super

Doktor.....
Doktor.....
10 lat temu

Najpiekniejszy po krakowskim, rynek w wojewodztwie malopolskim. Nie ma takiego trzeciego.

Oczy szeroko otwarte
Oczy szeroko otwarte
10 lat temu

[quote name=”wszystko wiadomo…”]Z komentarza – oczy szeroko otwarte – wynika, że jak nie PO i PiS to tylko SLD. Niedoczekanie wasze chapacze i koniunkturaliści, juz dość zła narobił Dudkiewicz i inni jemu podobni. Posprzedawał tereny a potem Rzepka musiał za niego odszkodowania przysądzone przez Sąd spłacać, co obciążyło budżet gminy i nas wszystkich. Będziecie rządzić ale chyba swoimi GACIAMI.[/quote]
Powszechny cymbalizm znaczy także, a nawet przede wszystkim – SLD i całą lewicę 😉

wszystko wiadomo...
wszystko wiadomo...
10 lat temu

Z komentarza – oczy szeroko otwarte – wynika, że jak nie PO i PiS to tylko SLD. Niedoczekanie wasze chapacze i koniunkturaliści, juz dość zła narobił Dudkiewicz i inni jemu podobni. Posprzedawał tereny a potem Rzepka musiał za niego odszkodowania przysądzone przez Sąd spłacać, co obciążyło budżet gminy i nas wszystkich. Będziecie rządzić ale chyba swoimi GACIAMI.

Oczy szeroko otwarte
Oczy szeroko otwarte
10 lat temu

[quote name=”uczciwy”]Podonie jak muzeum złota w Złotoryji. Jestem za, to bardzo dobry pomysł, tylko władze Olkusza jak zasze beda przeciw i ogłoszą konkurs na nazwę tego muzeum i bedzie klapa. Konkurs pewnie wygra ktos zaufany i Muzeum srebra odpłynie w sina dal. Podobnie było ze znakiem Olkusza. Wspaniały i ładny projek profesora Akademi Sztuk Pieknych w Krakowie Pana Jakubasa przegrał z miernotą.[/quote]Twoja ocena jest subiektywna, co podoba się tobie wcale nie znaczy, że podobało się większości. Olkuszanie marudni są, ale też niewiele im władza oferuje, co najwyżej organy Hummla, organy Hummla, a czasami, od wielkiego święta, też organy Hummla. Jaką stęchła i prymitywna władza jest, taki Olkusz, a nie zanosi się na nic dobrego, bo średniowieczny zakapturzony zakuty PIS nie lepszy. Obawiam się, że jesteśmy skazani w Olkuszu na powszechny CYMBALIZM 😆

Lupus
Lupus
10 lat temu

[quote name=”uczciwy”]Podonie jak muzeum złota w Złotoryji. Jestem za, to bardzo dobry pomysł, tylko władze Olkusza jak zasze beda przeciw i ogłoszą konkurs na nazwę tego muzeum i bedzie klapa. Konkurs pewnie wygra ktos zaufany i Muzeum srebra odpłynie w sina dal. Podobnie było ze znakiem Olkusza. Wspaniały i ładny projek profesora Akademi Sztuk Pieknych w Krakowie Pana Jakubasa przegrał z miernotą.[/quote]
„Uczciwy” a ile chcesz łapówki? 😆

uczciwy
uczciwy
10 lat temu

Podonie jak muzeum złota w Złotoryji. Jestem za, to bardzo dobry pomysł, tylko władze Olkusza jak zasze beda przeciw i ogłoszą konkurs na nazwę tego muzeum i bedzie klapa. Konkurs pewnie wygra ktos zaufany i Muzeum srebra odpłynie w sina dal. Podobnie było ze znakiem Olkusza. Wspaniały i ładny projek profesora Akademi Sztuk Pieknych w Krakowie Pana Jakubasa przegrał z miernotą.

Olkuszaninzatroskany
Olkuszaninzatroskany
10 lat temu

Zgadzam się z Józefem K., takie muzeum byłoby unikalne, zacieśnić jeszcze współpracę z Krakowem i miastami Małopolski i reklamować się obok podziemi krakowskiego rynku czy kopalni soli jako miejsce które trzeba zobaczyć! Dobra wiadomość!

Józef K.
Józef K.
10 lat temu

Muzeum Srebra w Olkuszu. Tak się winno nazywać to muzeum. Oczywiście, jeśli nam zależy, żeby ktoś je chciał zobaczyć. Bo jak nazwiemy je Muzeum Miejskie w Olkuszu, to mało kogo będzie interesować.