waszeinterwencje

Czy drogowcy są jeszcze w stanie zaskoczyć sposobem remontowania nawierzchni? W Olkuszu jak najbardziej. Ostatnio popisali się podczas prac na ul. Podgrabie. Efektem są kawałki asfaltu na poboczach, które po prostu odpadają od świeżo położonej nawierzchni. Droga ma zostać poprawiona, a firma zajmująca się remontem przeprasza mieszkańców za swoją fuszerkę.

Jak się kładzie asfalt?

-To istna komedia w stylu Barei! Na fragmentach drogi położono włókninę, ale jej nie nasączono. Poza tym, taki materiał powinien znajdować się na specjalnym podłożu. Tam, gdzie nie włókniny nie było, asfalt lano bezpośrednio na ziemię albo na piasek – opowiada Andrzej Wójcik, jeden z mieszkańców ul. Podgrabie. Ulica jest remontowana po budowie kanalizacji sanitarnej i przebudowie sieci wodociągowej realizowanej przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu.

Na efekty prac drogowców nie trzeba było długo czekać. Na poboczach odpadają duże kawałki asfaltu. – A co będzie zimą? Na części drogi nie kładziono nowej nawierzchni. Naturalne jest, że powstanie uskok. Zrobili kanalizację, będziemy za to płacić, a dobrej drogi jak nie mieliśmy, tak mieć nie będziemy – złoszczą się mieszkańcy.

Powiat ma gotowy projekt remontu ul. Podgrabie. Kosztował ponad 60 tys. złotych. Dlaczego w takim razie nie zsynchronizowano robót tak, by po pracach wodociągowych zmodernizować całą ulicę? – Ze strony władz Wodociągów padło zapewnienie, że nasza ulica będzie zrobiona tak, jak ul. Jasna, czyli po pracach kanalizacyjnych pojawi się podbudowa, a następnie wszystko zostanie uwałowane i odpowiednio utwardzone – odpowiada radny powiatowy Andrzej Wójcik.

Mieszkańcy podkreślają, że robót w takim stylu mają już dosyć. – Auta jeździły po chodnikach, które teraz są zniszczone. Wykazaliśmy się dużą cierpliwością, bo myśleliśmy, że droga będzie prawidłowo wykonana. Tymczasem wyszło, jak wyszło – dodają mieszkańcy.

podgrabieKto za to odpowie?
Prace na Podgrabiu realizowane są przez PWiK w ramach projektu „Porządkowanie gospodarki ściekowej w zlewni Białej Przemszy na terenach gmin: Olkusz. Bukowno, Bolesław, Klucze — etap I” . Wyłonionym w przetargu wykonawcą jest konsorcjum, którego liderem jest Przedsiębiorstwo Inżynierii Ochrony Środowiska i Melioracji „Hydromel”. Potężna inwestycja dofinansowywana z unijnych funduszy ma swoich inzynierów nadzoru. Władzom Wodociągów zadaliśmy kilka pytań: Jaka technologia jest stosowana przy odtwarzaniu nawierzchni? Czy warstwa asfaltu jest układana bezpośrednio na piasek, a jeśli tak, to dlaczego? Czy to prawda, że nawierzchnia będzie zrywana i kładziona od nowa? Jaki jest okres gwarancji na wykonywane prace dotyczące odtwarzania nawierzchni? Jaki jest koszt odtworzenia nawierzchni? Kto personalnie odpowiada za przebieg i wykonanie prac na ul. Podgrabie? Czy jest tam inspektor nadzoru? Jak władze PWiK – u oceniają przebieg prac na ul. Podgrabie, zwłaszcza te dotyczące odtwarzania nawierzchni?

Wykonawca przeprasza mieszkańców

Niestety, nie na wszystkie pytania otrzymaliśmy precyzyjne odpowiedzi. Zarząd PWiK – u przyznał, że droga została odtworzona źle. – W dniu 18.07.2013 r. inżynier kontraktu sprawujący nadzór nad inwestycjami w ramach umowy z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w czasie przeglądów budów na inwestycjach prowadzonych w ramach projektu, zakwestionował poprawność wykonania odtworzenia nawierzchni asfaltowej w ul. Podgrabie wykonywanej przez jednego z wykonawców w ramach umowy. Inspektor nadzoru branży drogowej wydał polecenie ponownego prawidłowego odtworzenia nawierzchni zgodnie z technologią wskazaną w dokumentacji projektowej.  Odbiór drogi nastąpi po spisaniu protokołu odbioru. Do tej chwili wszelkie koszty związane z usunięciem usterek leżą po stronie wykonawcy i nie powodują wzrostu wartości kwoty kontraktowej. Okres gwarancji na wykonane prace budowlane wynosi 60 miesięcy. W ramach projektu przedsiębiorstwo wykonuje budowę sieci kanalizacyjnej i przebudowę sieci wodociągowej z odtworzeniem dróg do stanu pierwotnego zgodnie z wytycznymi w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakres odtworzenia ul. Podgrabie obejmuje: odbudowę konstrukcji drogi w miejscach wykopów technologicznych, dodatkowe frezowanie jezdni bitumicznej na poszerzeniach poza granicę wykopu technologicznego, ułożenie geowłókniny w pasie technologicznym wykopu, ułożenie warstwy wiążącej asfaltu na pasie technologicznym z poszerzeniami, sfrezowanie warstwy ścieralnej na głębokość 2 cm na pozostałej szerokości jezdni, wykonanie nowej warstwy ścieralnej gr. 5 cm na całej szerokości jezdni. Za naszym pośrednictwem wykonawca przeprasza mieszkańców za uciążliwości towarzyszące prowadzonym robotom na ul. Podgrabie – taką odpowiedź otrzymaliśmy od zarządu PWiK–u.

Trudno doszukać się tu nazwisk osób nadzorujących inwestycję i odpowiedzialnych za drogową fuszerkę.

Mistrz Bareja na kanwie remontów dróg w Olkuszu zapewne wyreżyserowałby niezły film. Czy trakty modernizowane u nas są drogami na miarę naszych możliwości?

podgrabie3

podgrabie4

podgrabie6

 

podgrabie2

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
38 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
bożena
bożena
10 lat temu

[quote name=”widzę i słyszę”].
Nieróbstwo w Olkuszu i w naszym powiecie wynika z prostego oczywistego faktu. Od lat wiadomo, że nieudolna i niechlujna olkuska i powiatowa władza nie reaguje na nieróbstwo i totalny bajzel, i każdy wykonawca wie, że w Olkuszu można wszystko robić byle szybko i byle jak. Brak kontroli, brak nadzoru, brak stanowczości i konsekwencji, BRAK JAJ!!! TYLKO TO CHARAKTERYZUJE OLKUSKĄ WŁADZĘ. Cała władza do wymiany!!!
Niestety zasmucę was, PIS, Lewica wcale nie będą lepsze! :lol:[/quote]
będą na każdym rogu ulicy kapliczki

zwykły Kowalski
zwykły Kowalski
10 lat temu

[quote name=”Jacek C.”]Gdyby tak wykonano droge w miejscowosci ktorej mieszkam (w Niemczech) wykonawca juz nigdy nie dostalby zlecenia i musial zaplacic za poprawe ktora wykonalaby inna firma. Na dodatek zainteresowalby sie tym prokurator .
Patrzac na ta fuszerke wprost niechce mi sie w to wierzyc , na miejscu inzynierow nadzorujacych zapadl bym sie pod ziemie ze wstydu.[/quote]

A może zamiast biernie się przyglądać zaczniemy sami wytykać fuszerki drogowe .Tematów nie brakuje.

piękny Olkusz
piękny Olkusz
10 lat temu

Panie Dyrektorze od drug: kiedy ostatecznie uporządkuje pan pobocze na ul. Osieckiej? Z chodnika nie widać jezdni, może to i dobre; ale taki rzywopłot nie z pokrzywy!!!

załamany
załamany
10 lat temu

Panie Rzepka – kończ waść, wstydu oszczędź.
Miej Pan honor i podaj sie do dymisji. To co dzieje się w tym mieście to jakaś kpina. Zaprzepaszczone ostatnie lata są już chyba nie do odrobienia….niestety.

Młody
Młody
10 lat temu

http://moto.onet.pl/aktualnosci/zwijany-asfalt-w-olkuszu/7qcms

No to mamy swoich celebrytów, przybłędów olkuskich …

biniek
biniek
10 lat temu

Wójcik powstrzymał? O pracuje w Zarządzie Dróg Powiatowych. Powinien dozorować roboty na powiatówkach, a nie szukać nowego starosty.

widzę i słyszę
widzę i słyszę
10 lat temu

.
Nieróbstwo w Olkuszu i w naszym powiecie wynika z prostego oczywistego faktu. Od lat wiadomo, że nieudolna i niechlujna olkuska i powiatowa władza nie reaguje na nieróbstwo i totalny bajzel, i każdy wykonawca wie, że w Olkuszu można wszystko robić byle szybko i byle jak. Brak kontroli, brak nadzoru, brak stanowczości i konsekwencji, BRAK JAJ!!! TYLKO TO CHARAKTERYZUJE OLKUSKĄ WŁADZĘ. Cała władza do wymiany!!!
Niestety zasmucę was, PIS, Lewica wcale nie będą lepsze! 😆

zzzzzzz
zzzzzzz
10 lat temu

PAN RADNY ZAREAGOWAŁ BO ODSTAWILI BUBEL PRZED JEGO DOMEM A GDZIE PAN BYŁ WCZESNIEJ???OD ŁADNYCH KILKU LAT LEPIEJ PODGRABIE OMIJAĆ BO MOŻNA ZGUBIĆ ZAWIESZENIE ALE WŁADZA ZAPEWNIAŁA ŻE BĘDZIE GRUNTOWNY REMONT DROGI WRAZ Z WYMIANĄ PODBUDOWY JAK BEDZIE ROBIONA KANALIZACJA !!!!!!! I JA SIĘ TERAZ PYTAM GDZIE JEST TEN REMONT DROGI ??? JA PROPONUJE WŁADZY MIASTA ŻEBY WSIEDLI WSZYSCY PO KTÓREJŚ SESJI W SWOJE SAMOCHODY I PRZEJECHALI JEDEN ZA DRUGIM PRZEZ PODGRABIE.TYLKO JEST TAKA RÓŻNICA ŻE JAK KTÓRYŚ Z WAS SOBIE USZKODZI SAMOCHÓD TO WAS STAĆ NA NAPRAWE ALE NIE KAŻDEGO NA TO STAĆ !!!!!!!

22222222222
22222222222
11 lat temu

[quote name=”mądrala”]słuchajcie, zejdźcie na chwilę z samorządu, a zastanówcie się nad prawdziwym zleceniodawcą tych robót….[/quote]
Całkowicie popieram i zgadzam się z tym kto dokonał tego wpisu.

mądrala
mądrala
11 lat temu

słuchajcie, zejdźcie na chwilę z samorządu, a zastanówcie się nad prawdziwym zleceniodawcą tych robót….

wernyhora
wernyhora
11 lat temu

[quote name=”alternatywa”]W poczuciu bezkarności poszli na całość. Widocznie maja dobre „zaplecze” które ich z tego wybroni. Co będzie jeśli w przyszłości ktoś zacznie ich z tego rozliczać? Ogłoszą larum w mediach o aresztowaniach o świcie i nieludzkim traktowaniu „zacnych i szanowanych”obywateli?[/quote]
nic z tego, zmienią piórka i komuna wróci

alternatywa
alternatywa
11 lat temu

W poczuciu bezkarności poszli na całość. Widocznie maja dobre „zaplecze” które ich z tego wybroni. Co będzie jeśli w przyszłości ktoś zacznie ich z tego rozliczać? Ogłoszą larum w mediach o aresztowaniach o świcie i nieludzkim traktowaniu „zacnych i szanowanych”obywateli?

Adam - podatnik
Adam - podatnik
11 lat temu

OTO LOGIKA SAMORZĄDU OLKUSKIEGO TUDZIEŻ OLKUSKIEJ PROKURATURY!!!
GANG ZŁODZIEII UKRADŁ MILIONY ZŁOTYCH, ZADOWOLONY RODZIELIŁ FORSĘ W MC DONALDZIE. POTEM LUDZIE ROZPOZNALI CZŁONKÓW GANGU, TEN RZEKŁ – DOBRA NIE MA SPRAWY ODDAM WAM TA KASĘ I BĘDZIE SPOKO – PÓJDĘ SOBIE DO NOWEGO BANKU.

CBA
CBA
11 lat temu

http://wiadomosci.onet.pl/krakow/olkusz-drogowcy-wylali-asfalt-wprost-na-piasek-i-ziemie/jnbqd. Komentarze – zarzuty pod tym artykułem są porażające.

zibi
zibi
11 lat temu

Lewy asfalt położono na drodze powiatowej. Aferę odkrył radny powiatowy Wójcik. Wójcik to prominentny pracownik Zarządu Drogowego w Olkuszu odpowiedzialnego za drogi powiatowe. Kto winien???

SLEDZIQ
SLEDZIQ
11 lat temu

Po raz kolejny stwierdzam, że Olkusz nie ma gospodarza.
Każdy szczebel władzy jest w tym momencie do wymiany.
Może czas najwyższy wziąć sprawy w swoje ręce i wzorem innych gmin przeprowadzić referendum w sprawie odwołania tej pełnej kompromitacji władzy?

ooooooo
ooooooo
11 lat temu

Właśnie, to Wójcik zatrzymał to dziadostwo. Jakby nie on, to już dawno by było przykryte warstwą wierzchnią i nikt by się nie kapnął.

zaciekawiony
zaciekawiony
11 lat temu

Dlaczego radny W. nie interweniował wcześniej? Dlaczego dopuścił do położenia asfaltu. Dlaczego nie zatrzymał robót? Przecież sam jast drogowcem fachowcem!!!

dyrektor
dyrektor
11 lat temu

Szczególnie pisząc o komarach i pielgrzymkach 🙂

wostok
wostok
11 lat temu

Nie da się ukryć, że Puls Olkusza już na samym początku w pozyskiwaniu informacji przebija Przegląd Olkuski. W tym zawodzie, trzeba być na nogach 24 godziny na dobę tak jak Puls Olkusza..

bebe
bebe
11 lat temu

Trudno doszukać się tu nazwisk osób nadzorujących inwestycję i odpowiedzialnych za drogową fuszerkę” Przepraszam, przeciez to nie był duch święty, ktoś chciał „zawinąć” dla siebie część pieniędzy przeznaczonych na remont. Ja to zgłaszam do prokuratury niech się zajmą osobami które nadzorowały ten remont drogi

eee tam,
eee tam,
11 lat temu

przeciez czarno na bialym widac ze to baba asfalt zwija. no bo dlaczego w innym m-cu normalnie do podloza przylega? A droga tez jakas taka wąska jakby boczna i ruch lewostronny…..

alternatywa
alternatywa
11 lat temu

Patrząc na te zdjęcia, odnoszę wrażenie, że drogę tą budowali buszmeni. Zwisa mi to jaki mają do mnie stosunek za ta ocenę, bo nie zrobili tego za friko. Skoro nie ma drogi o odpowiedniej nawierzchni, to gdzie są pieniądze które były przeznaczone na jej budowę albo gdzie są ci którzy pełnili , albo mieli pełnić nadzór nad ta inwestycją. Ze zdjęć wynika jakby podzielili je między sobą.Hulaj dusza piekła nie ma??? Piekła może nie, ale …

alternatywa
alternatywa
11 lat temu

Muła ma chyba ochotę przytulic się do … skoro tak słodzi. PO od dawna siedzi na dziennikarskiej mieliźnie z wiadomych przyczyn. Sukcesów pryncypała brak, a o jego klęskach kroniki prowadzić nie można. W tej sytuacji Puls Olkusza zmiecie go z rynku w trymiga i będzie PO ptokach. Ha ha ha. 😀

Muła
Muła
11 lat temu

Pani Violu ! Droga Pani redaktor ! Nie przytulajcie sie do Pulsu Olkusza , macie ogromny potencjał wypracowany przez lata , a zachowujecie sie jak nowicjusze , róbcie to co robiliscie przez lata , nie chciałbym doczekać sytuacji ze Puls Olkusza będzie poczytniejsza gazetą od Waszej . Uważam że zarówno Pani jak też redaktor Emilia to sól tej ziemi ,czytaj : najlepszy duet redaktorski jaki sie pojawił i działa w Olkuskich mediach , ale na Boga proszę mi wyjaśnić czemu wiele info POjawia sie wcześniej w Pulsie Olkusza a pózniej w przeglądzie ?

www.....,,,,,,mmmmm
www.....,,,,,,mmmmm
11 lat temu

[quote name=”niedoinformowany”]a to nie burmistrzowa parafia ?[/quote]
To jest droga powiatowa. Więc, co ma piernik do wiatraka.

niedoinformowany
niedoinformowany
11 lat temu

a to nie burmistrzowa parafia ?

Puchatek
Puchatek
11 lat temu

Aj tam aj tam…. po co te nerwy…. przecież to nawet nieźle pomyślane przez wybitnych projektantów. Ktoś wcześniej wspomniał o zimie – a jaki to problem? przecież można jesienią zwinąć włókninę w rulonik z asfaltem , schować do szopy a na wiosnę znów rozturlać heh 😛 …. a tak serio to masakra jakaś jest 😮

ruch..
ruch..
11 lat temu

[quote name=”…”][quote name=”znawca tematu”]z fotek widać że asfalt pokruszył się na krawędzi jezdni tylko w jednym miejscu więc o co wam chodzi? :lol:[/quote]

To, trzeba było być na miejscu i zobaczyć na własne oczy, to byś wiedział o co chodzi – (moderacja)[/quote]

Wymoderowany – (moderacja) – jest najwłaściwszym określeniem.

maciek
maciek
11 lat temu

Co na to herr Rzyg?

rozgoryczony
rozgoryczony
11 lat temu

problem z drogami, problem z koszami tylko premie dla urzędnikow bez problemu, Sami robole tego nie wymyslili i nie zrobili. Był pewnie majster, brygadzista, odbior RDP i urzedowa kontrola…ale soltysa zabraklo

Jacek C.
Jacek C.
11 lat temu

Gdyby tak wykonano droge w miejscowosci ktorej mieszkam (w Niemczech) wykonawca juz nigdy nie dostalby zlecenia i musial zaplacic za poprawe ktora wykonalaby inna firma. Na dodatek zainteresowalby sie tym prokurator .
Patrzac na ta fuszerke wprost niechce mi sie w to wierzyc , na miejscu inzynierow nadzorujacych zapadl bym sie pod ziemie ze wstydu.

...
...
11 lat temu

[quote name=”znawca tematu”]z fotek widać że asfalt pokruszył się na krawędzi jezdni tylko w jednym miejscu więc o co wam chodzi? :lol:[/quote]

To, trzeba było być na miejscu i zobaczyć na własne oczy, to byś wiedział o co chodzi – (moderacja)

znawca tematu
znawca tematu
11 lat temu

z fotek widać że asfalt pokruszył się na krawędzi jezdni tylko w jednym miejscu więc o co wam chodzi? 😆

fotogr.
fotogr.
11 lat temu

Oszuści i dziady piep…one myslą, że mogą bezkarnie robić na olkiskich drogach co im się tylko podoba. Wodociagi po tym co się stało natychmiast powinni wywalic taka firme na zbity pysk. Panie Prezesie Szylko czekamy na natychmiastową i jednoznaczną reakcję. Bo mieszkancy pomyśla, ze Pan z nimi trzyma. W poniedziałek ma dziadów nie byc na naszych drogach. Do starosty tez się zwracam – Jurek nie bądź miękki.

zdzisław
zdzisław
11 lat temu

😆 😆 😆 😆 😆 😆

(moderacja) smiecie nic nie umia kurwa zrobic porzadnie a potem ludzie kurwa jezdza i niszcza auta przez jebanych szmaciarzy z drogowki

elka
elka
11 lat temu

To dzięki, radnemu powiatowemu Andrzejowi Wójcikowi powstrzymano tę F U S Z E R K Ę. Podczas takich robót inżynier-inspektor nadzoru nie powinien opuszczać miejsca robót ani na chwilę. Nie ufajcie partaczom.

BARTAS
BARTAS
11 lat temu

😀 😀 😀 😀 😀 😀 POLSKA