„Pismo i sztuka to jedyni świadkowie czasów” M. Dąbrowska
Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej w Sienicznie Krzesiwo i Szkoła Podstawowa im. M. Dąbrowskiej w Sienicznie w kwietniu br. ogłosiły konkurs fotograficzny pod nazwą „Mój świat w obiektywie”. Do udziału w nim zaproszeni zostali uczniowie, absolwenci i mieszkańcy obwodu szkolnego.
Konkurs ogłoszono dzięki środkom przyznanym Stowarzyszeniu „Krzesiwo” przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz na realizację zadania publicznego. Zadanie nosi nazwę Poezja wokół nas – mój świat opisany słowem i obiektywem.
Stąd też sobotnie popołudnie i wieczór 20 maja 2017 r. w SP w Sienicznie obfitowały w rozmaite atrakcje dla mieszkańców i zaproszonych gości. Tradycyjnie powitali ich gospodarze imprezy: dyrektor Małgorzata Babiuch, prezes Stowarzyszenia „Krzesiwo” – Agnieszka Luberda oraz sołtys wsi Sieniczno – Monika Gałka, życząc wszystkim przyjemnego spędzenia czasu i świetnej zabawy.
Imprezę rozpoczęły przedszkolaki z Sieniczna kilkuminutową artystyczną niespodzianką dla Mamy i Taty, przygotowaną pod kierunkiem p. Barbary Woszczek. Dzieci recytowały, śpiewały i tańczyły z wielkim zaangażowaniem, jak zwykle wzbudzając rozczulenie i wesołość publiczności.
Następnie – z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Podstawowej w Sienicznie „Krzesiwo”, przy współpracy z Radą Pedagogiczną i Samorządem Uczniowskim – odbyła się wieczornica Poezja wokół nas. Uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny, który przygotowali pod kierunkiem pań: K. Mączki-Szczygieł, T. Tomsi i D. Mączki. Program ten złożony był ze skromnego bukietu wierszy polskich poetów, przeplatanych muzyczną wstęgą nastrojowych piosenek. Deklamatorzy byli laureatami i uczestnikami szkolnego konkursu recytatorskiego, który odbył się w naszej placówce w kwietniu tego roku. Wśród wierszy znalazły się także utwory naszej lokalnej poetki, pani Zdzisławy Karoń z Sieniczna oraz – nieżyjącego już – chłopskiego poety z Olewina, Józefa Cyry.
Warto w tym miejscu dodać, że z zaproszenia na tę wieczornicę skorzystali córka i syn poety – p. Maria Jałowiec i p. Adam Cyra (obecnie kustosz Muzeum w Oświęcimiu). Oboje są absolwentami SP w Sienicznie. Ponadto obecni byli również radny powiatowy, p. Łukasz Piątek i sołtys wsi Wiśliczka, p. Janina Milej, wraz z rodzinami.
Kulminacyjnym punktem spotkania było oficjalne podanie do wiadomości wyników konkursu fotograficznego „Mój świat opisany obiektywem”. Konkurs trwał do 12 maja 2017 roku. Łącznie wpłynęło 51 zdjęć w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie szkół podstawowych, uczniowie szkół ponadpodstawowych, dorośli. W skład Jury wchodzili: Olgerd Dziechciarz (przewodniczący), Dorota Cieślik i Miłosz Kieres.
Zgodnie z Regulaminem Konkursu, Jury oceniało prace pod kątem budzenia zainteresowania pięknem otaczającego nas świata, a zwłaszcza miejscem zamieszkania, biorąc pod uwagę wartość artystyczną, jakość i oryginalność nadesłanych fotografii. Zwycięzcami zostali:
1. W kategorii „Uczniowie szkół podstawowych”:
I miejsce – Jan Pasich (Chata w Sienicznie)
II miejsce – Kinga Dratwa (Panorama z kościołem)
III miejsce – Dawid Roś (Szkolna ręka)
2. W kategorii „Uczniowie szkół ponadpodstawowych”:
wyróżnienie – Małgorzata Gałka (Widok za płotem)
3. W kategorii „Dorośli”:
I miejsce – Monika Gałka (Leśniczówka w Olewinie)
II miejsce – Celina Pasich (Młyn w Sienicznie)
III miejsce – Piotr Roś (Młyn w Sienicznie)
Po odczytaniu protokołu przez przedstawicielkę Jury, p. D. Cieślik, laureaci otrzymali piękne nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy – nagrody pocieszenia w postaci albumów na fotografie.
Prace konkursowe zostały zaprezentowane na wystawie towarzyszącej wieczornicy, natomiast od 22 maja do 23 czerwca 2017 r. można je obejrzeć w holu szkoły. Aranżację wystawy oraz projekty dekoracji na wieczornicę wykonały Anna Kołodziejczyk i Maria Piasna.
Życzymy wszystkim uczestnikom, by udział w tym konkursie stał się dla nich inspiracją do rozpoczęcia przygody z fotografią, bowiem – jak mówi poeta, a w tym wypadku polska noblistka, Wisława Szymborska – Każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy, a księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie.
Na naszej imprezie pojawiły się jeszcze dwa bardzo miłe akcenty. Jednym z nich było przyznanie Panu Leopoldowi Kubielasowi – absolwentowi szkoły, który stale wspiera nas i odwiedza, mimo że mieszka obecnie w Legnicy – orderu i tytułu „PRZYJACIELA NA BŁYSK”. Drugim natomiast – przekazanie szkole przez Pana Łukasza Piątka, radnego powiatu i naszego „PRZYJACIELA NA BŁYSK”, sprzętu komputerowego i krzeseł (pozyskanych z ARiMR). Pan Łukasz otrzymał gorące podziękowania od dyrektor szkoły M. Babiuch oraz gromkie brawa od zgromadzonych.
Pod koniec imprezy odwiedził nas również nowy dzielnicowy, sierż. sztab. Przemysław Szeląg, który skorzystał z okazji, by przybliżyć mieszkańcom swój wizerunek. Z marszu zdobył sympatię młodszej części społeczności, bowiem po zakończeniu wieczornicy, na placu szkolnym (już podczas drugiej części spotkania, czyli ”Festynu Rodzinnego”) odkrył przed dziećmi niektóre tajemnice radiowozu policyjnego, a nawet pozwolił posiedzieć wewnątrz…
Koordynatorem zadania Poezja wokół nas – mój świat opisany słowem i obiektywem z ramienia Stowarzyszenia „Krzesiwo” oraz SP w Sienicznie była Barbara Knap.
Galeria zdjęć: http://www.spsieniczno.szkolnastrona.pl/index.php?c=page&id=25
Tekst: B. Knap
Korekta: T. Łasińska
Zdjęcia: A. Izdebska, B. Knap, A. Luberda, W. Nyczaj