pasowanie6

24 października 2014 w Szkole Podstawowej im. M. Dąbrowskiej w Sienicznie odbyła się uroczystość Pasowania na ucznia dzieci z klasy pierwszej, czyli Wesołych Skrzatów. 

 

Symbolem klasy jest Kubuś Krasnaliński – skrzat wymyślony przez wychowawczynię pierwszaków, Barbarę Knap. Wokół postaci skrzata budowana jest (i będzie przez kolejne 2 lata) obrzędowość klasy – piosenki, okrzyki i śpiewanki na różne okazje, tajemnice oraz zwyczaje.

Uroczystość Pasowania rozpoczęła się o godz. 10.00 odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie – zgodnie z tradycją szkoły – uczniowie klasy III (pod kierunkiem p. Marii Piasnej) przedstawili inscenizację Skrzaty z leśnej szkoły, w trakcie której „przeegzaminowali” pierwszaków przy pomocy zagadek i pytań związanych z tematyką szkolną.

pasowanie

Również klasa 1. wystąpiła z własnym przedstawieniem – Ślubowanie z Kubusiem Krasnalińskim. Dzieci zaprezentowały wierszyki, piosenki i zabawy związane z bohaterem klasy oraz bezbłędnie wykonały zadanie godne prawdziwego skrzata: zespołowo namalowały… kropeczki biedronkom, jako że w lesie już od rana roboty jest sporo! Był to pierwszy publiczny występ pierwszaków na forum szkoły i trzeba przyznać, że dzieci spisały się fantastycznie.

pasowanie3

Po sprawdzeniu poprawności wykonania pracy, dyrektor szkoły, mgr Małgorzata Babiuch, odebrała od dzieci Ślubowanie – składane na godło i flagę Polski – następującej treści:

Będę starać się wiedzieć więcej niż wiem, umieć więcej niż umiem.
Będę spieszyć innym z pomocą, nie opuszczę nikogo w potrzebie.
Będę szanować przyrodę i starać się, żeby świat był zawsze piękny.

…i ogromnym ołówkiem pasowała każdego pierwszaka na ucznia, potwierdzając ten fakt okolicznościową formułą: W dniu dzisiejszym przyjęliśmy Cię do braci uczniowskiej.

pasowanie2

Uczniowie otrzymali od pani dyrektor i wychowawczyni legitymacje szkolne i dyplomy, a od rodziców – zgodnie z wymogami naszej dwukrotnie najlepszej Odblaskowej szkoły powiatu olkuskiego – kamizelki odblaskowe. Koledzy z klasy II także wręczyli pierwszakom drobne upominki.

Fakt złożenia ślubowania dzieci potwierdziły odciskiem wskazującego palca na karcie do kroniki szkolnej, po czym nastąpiła chwila dla fotoreporterów. Pstrykano zdjęcia grupowe i indywidualne, bowiem każdy uczeń chciał mieć na pamiątkę zdjęcie z Kubusiem Krasnalińskim. Goście, którzy również wpisali się do kroniki, uznali uroczystość za oryginalną i piękną. Mamy pierwszoklasistów nie kryły dumy i wzruszenia ze swoich pociech.

Na zakończenie uroczystości odśpiewano pieśń szkoły, a później zrobiło się niewymownie słodko za sprawą poczęstunku przygotowanego przez mamy pierwszaków. Oj, chciałoby się znów do pierwszej klasy…

pasowanie5

Dodać należy, że w roku 2015 społeczność szkolna i mieszkańcy Sieniczna, Olewina i Wiśliczki obchodzić będą stulecie istnienia oświaty na tym terenie oraz 50. rocznicę nadania szkole imienia Marii Dąbrowskiej. Planowanym obchodom przyświeca nader chwalebna idea: środowisko szkolne z rozpoczęło starania o pozyskanie sztandaru. Sztandar nie tylko jednoczy kolejne pokolenia uczniów, ale także zobowiązuje do szacunku, wytężonej pracy i godnego reprezentowania szkoły. Jest symbolem Polski, Narodu, Małej Ojczyzny, przypomina historię naszego kraju. Towarzyszy wszystkim uroczystościom szkolnym, podnosząc ich rangę, oraz reprezentuje na zewnątrz całą lokalną społeczność.

Rodzice, uczniowie i nauczyciele SP w Sienicznie mają nadzieję, że kolejny rocznik pierwszoklasistów będzie składał ślubowanie już w obecności sztandaru. Jednak by to marzenie stało się realne, niezbędne jest wsparcie ludzi dobrej woli – tych związanych ze szkołą w przeszłości i obecnie oraz wszystkich, którzy rozumieją i popierają tę ideę.

Starania o pozyskanie sztandaru wspiera już „Krzesiwo” – Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej im. M. Dąbrowskiej w Sienicznie. Każdy, kto zaoferuje pomoc finansową, może ją kierować do dnia 31.12.2014r. na konto Stowarzyszenia:
52 2030 0045 1110 0000 0287 8420 BGŻ SA Oddział w Olkuszu z dopiskiem „WSPARCIE SZKOŁY” lub do sekretariatu SP w Sienicznie (w godzinach dopołudniowych). Darczyńcy (osoby fizyczne i instytucje) mają możliwość odliczenia od podatku określonego przepisami procentu przekazanych kwot.

SP Sieniczno

pasowanie1

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze