dawne starostwo1

Władze gminy Olkusz i władze powiatu dyskutują o zamianie budynków. Chodzi o dawne starostwo, segment zajmowany przez Zespół Szkół Specjalnych oraz parking. Czy uda się pogodzić interesy obydwu samorządów?

Sprawy wymienionych obiektów są omawiane nie od dziś. Nie oznacza to, że nie są pilne. Dawne starostwo, współwłasność gminy i powiatu, zamiast być wizytówka miasta straszy odpadającym tynkiem. Szybkiego rozwiązania wymaga też siedziba Zespołu Szkół Specjalnych. Placówka prowadzona przez powiat mieści się w budynku należącym do gminy. Kolejną umowę bezpłatnego użyczenia segmentu przedłużono do końca roku szkolnego 2014/2015. Brak własnego lokum skutkuje m. in. tym, że placówka nie może starać się o różnego rodzaju granty.

Olkuski burmistrz Dariusz Rzepka mówi, że o zamianie można dyskutować, ale obydwa samorządy muszą dbać o swoje interesy i mieć korzyść z takich transakcji. Przyznaje jednocześnie, że budynek dawnego starostwa to najtrudniejszy temat. – Gdybyśmy dziś mieli dość środków na wydatki majątkowe, najkorzystniejsze byłoby samodzielne jego wyremontowanie. Podkreślam, gdyby było nas na to stać. Wówczas obiekt mógłby być przeznaczony na usługi administracyjne dla obydwu samorządów. Część zabytku można udostępnić na pamiątki związane z mennicą i górnictwem. Obiekt byłby również przeznaczony na komercję, by mieć środki na jego utrzymanie. Dzisiaj nas na to na pewno nie stać – podkreśla burmistrz Dariusz Rzepka. Szef miasta przypomina, że gmina była kiedyś zwolennikiem modernizacji dawnego starostwa w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego (PPP). – Mieliśmy tu dwie duże międzynarodowe firmy, ale nie było akceptacji drugiego współwłaściciela. Powód był poważny, bo formuła PPP mogła się w końcowym rozliczeniu okazać droższa niż komercyjny kredyt. Po zmianie Ustawy o finansach publicznych formuła ta jest o tyle niekorzystna dla samorządów, że zobowiązania wynikające z umowy wliczane są w dług publiczny – uważa burmistrz Rzepka.

Włodarz miasta twierdzi, że wyjścia są dwa: sprzedaż obiektu z zachowaniem wymogów małopolskiego konserwatora zabytków albo ubieganie się o dofinansowanie z unijnych środków. Drugi z tych pomysłów raczej wyklucza wprowadzenie do obiektu działalności komercyjnej. – Pojawiła się koncepcja, która wprost nie jest komercja, ale może przynosić dochód. Chodzi o powołanie spółdzielni socjalnej. Oczekujemy w tej sprawie na zdanie powiatu – dodaje Dariusz Rzepka.

Pewne propozycje ma też drugi współwłaściciel. Niedawno władze powiatu zwróciły się do burmistrza, a za jego pośrednictwem do Rady Miejskiej, z wolą podtrzymania zbycia udziałów dawnego starostwa na rzecz gminy. – W zamian za przekazanie prawa własności tej nieruchomości oczekujemy, że otrzymamy tytuł własności do części nieruchomości, w której znajduje się Zespół Szkół Specjalnych przy ul. Kochanowskiego. Podtrzymujemy także wolę do lokalizacji w centrum Olkusza parkingu dla kilkudziesięciu pojazdów, wraz z możliwością przekazania prawa własności gruntu dla kilku działek ewidencyjnych na rzecz gminy, będących w posiadaniu powiatu – pisze do burmistrza wicestarosta Paweł Piasny. Zapytany o lokalizację wspomnianego parkingu, wicestarosta na razie nie zdradza tajemnicy.

Ostateczne decyzje dotyczące nieruchomości należeć będą do miejskich i powiatowych radnych.

Jak myślicie, czy gmina i powiat dogadają się w nieruchomościowych sprawach? Czy pierwsze propozycje są Waszym zdaniem trafione? Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
23 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Młody
Młody
10 lat temu

[quote name=”Młody”]To na czyje ładne oczy burmistrz przekazał powiatowi połowę budynku bez zawarcia stosownej umowy gwarantującej terminowe poniesienie określonych kwotowo nakładów na nieruchomość i w przypadku niedotrzymania warunków umowy zwrot nieruchomości wraz z zapisaną w umowie karą finansową …[/quote]

Zgodę których radnych miał burmistrz do przekazania połowy budynku – czy ktoś zna nazwiska ?

janekkurdybanek
janekkurdybanek
10 lat temu

[quote name=”Krzysztof71″][quote name=”KLAŁN”][quote name=”Młody”]To na czyje ładne oczy burmistrz przekazał powiatowi połowę budynku bez zawarcia stosownej umowy gwarantującej terminowe poniesienie określonych kwotowo nakładów na nieruchomość i w przypadku niedotrzymania warunków umowy zwrot nieruchomości wraz z zapisaną w umowie karą finansową …[/quote]
TO NIE BURMISTRZ RZEPKA PRZEKAZYWAŁ.[/quote]
To w takim razie napisz kto, bo przecież przez dwie ostatnie kadencje nikt inny w Olkuszu nie rządził, a do przekazania doszło właśnie w tym czasie.[/quote]
Przekazanie nastapiło w latach 2002-2006 za Kalisty.

J23
J23
10 lat temu

Ciasny nie liczy się z opinią ! Ciasnemu należą się taczki,już przecież polazł na co go stać i co potrafi ! BUDYNEK MA WRÓCIĆ WE WŁADANIE GMINY I na cele gminne min: szkolnictwo!!!.

Krzysztof71
Krzysztof71
10 lat temu

[quote name=”KLAŁN”][quote name=”Młody”]To na czyje ładne oczy burmistrz przekazał powiatowi połowę budynku bez zawarcia stosownej umowy gwarantującej terminowe poniesienie określonych kwotowo nakładów na nieruchomość i w przypadku niedotrzymania warunków umowy zwrot nieruchomości wraz z zapisaną w umowie karą finansową …[/quote]
TO NIE BURMISTRZ RZEPKA PRZEKAZYWAŁ.[/quote]
To w takim razie napisz kto, bo przecież przez dwie ostatnie kadencje nikt inny w Olkuszu nie rządził, a do przekazania doszło właśnie w tym czasie.

Krzysztof71
Krzysztof71
10 lat temu

Moim skromnym zdaniem, niezależnie od dobrych intencji, burmistrz przekazując nieodpłatnie połowę prawa własności budynku starostwa powiatowi popełnił przestępstwo niegospodarności – ścigane z urzędu. A na marginesie – przecież od zawsze tak było, że czym więcej współwłaścicieli tym gorzej z zarządzaniem własnością. Mogli skonstruować umowę inaczej – za połowę prawa własności powiat byłby zobowiązany przekazać pieniądze (umowa sprzedaży a nie darowizny), które wykorzystane byłyby na remont.

.radny00
.radny00
10 lat temu

Oddaj Starostwo !!!!.

KLAŁN
KLAŁN
10 lat temu

[quote name=”Młody”]To na czyje ładne oczy burmistrz przekazał powiatowi połowę budynku bez zawarcia stosownej umowy gwarantującej terminowe poniesienie określonych kwotowo nakładów na nieruchomość i w przypadku niedotrzymania warunków umowy zwrot nieruchomości wraz z zapisaną w umowie karą finansową …[/quote]
TO NIE BURMISTRZ RZEPKA PRZEKAZYWAŁ.

y,,p,,k,,l
y,,p,,k,,l
10 lat temu

Gaweł Ciasny myśli, że będzie kombinował jak w swojej firmie. To jest mienie publiczne i burmistrz Rzepka nie pójdzie na takie kombinejszen. Starostwo powinno oddać mienie gminne, a Ciasny niech nie myśli, że wykiwa pana Rzepkę przed wyborami, a jemu punktów przybędzie. My wyborcy mamy swój rozum i znamy takich kombinatorów.

taka prawda
taka prawda
10 lat temu

Jak było, tak było. Teraz powiat ma połowę własności i chce ją oddać, a że chce za to budynek dla szkoły specjalnej to chyba nic dziwnego. Nikt nie chce się przecież wzbogacić tylko zapewnić lokum dla dzieci. Jeden i drugi budynek są naszą wspólną własnością i chyba najważniejsze żeby tą własność publiczną zachować. Taka zamiana to tylko uporządkowanie funkcji zarządczych. Powiat ma szkołę i obowiązek zapewnienia jej lokalu. Jak nie w Olkuszu to gdzie indziej. Burmistrz, nie zamieniając się naraża budżet na dowożenie dzieci z Olkusza poza Olkusz.

misiek
misiek
10 lat temu

Powiat gmina dupa maryna.Zamiast wywalić taką kasę na płytę rynku trzeba było zająć sie budynkiem starostwa.

HMMMMM......
HMMMMM......
10 lat temu

Hmm, myslę że na piękne oczy Ewy Klich a nie Starosty Konarskiego

Młody
Młody
10 lat temu

To na czyje ładne oczy burmistrz przekazał powiatowi połowę budynku bez zawarcia stosownej umowy gwarantującej terminowe poniesienie określonych kwotowo nakładów na nieruchomość i w przypadku niedotrzymania warunków umowy zwrot nieruchomości wraz z zapisaną w umowie karą finansową …

demostenes
demostenes
10 lat temu

Proszę sobie wyobrazić taką sytuację.Gmina Olkusz przekazuje połowę własności budynku dawnego Starostwa jakiejś osobie fizycznej powiedzmy, że nazywa się Gaweł Ciasny, który obiecuje Gminie, że jak tylko zostanie współwłaścicielem tego budynku wyłoży grube miliony na jego remont.Mijają 2 lata, Ciasny nie inwestuje deklarowanych grubych milionów, natomiast zwraca się do Gminy z propozycją , że jak Gmina bezpłatnie przekaże mu inny budynek na własność, którego nie trzeba by remontować , to on może łaskawie odda Gminie połowę własności dawnego Starostwa i nawet dorzuci jeszcze jakiś drobny upominek.Czy nie uważacie, że Gmina byłaby strasznym frajerem, a Ciasny niezłym cwaniakiem, gdyby przystano na taki układ ?

filozof
filozof
10 lat temu

moje-twoje a dziadostwo ja było tak jest. A może by tak zliwidowac UM i Starostwo a utworzyc jeden organ który zajmie sie wszystkim wspólnie. Podział na droga powiatowa, miastowa , szkoła miastowa czy powiatowa = dublowanie urzedników i bałgan.

demostenes
demostenes
10 lat temu

Nie mogę wyjść ze zdumienia postawą Powiatu i Gminy wobec budynku dawnego Starostwa.Rada Gminy w dobrej wierze przekazała Powiatowi nieodpłatnie połowę własności tego budynku, gdyż Powiat deklarował chęć realizacji wspólnej inwestycji.Gdy do wspólnej inwestycji nie doszło, Powiat powinien bez zbędnej zwłoki nieodpłatnie zwrócić Gminie otrzymaną połowę własności.A tymczasem wicestarosta nie chce oddać tej własności, tylko proponuje dziwną transakcję handlową.Gmina zamiast się oburzyć na takie cwaniackie zachowanie Powiatu, bezpłatnie użycza Powiatowi kolejny budynek.A przy takim podejściu Powiatu powinna zażądać odpowiedniej opłaty za wynajem.Powiat jest jednostką 6 gmin. Przekazanie majątku mieszkańców Olkusza na rzecz mieszkańców 5 innych gmin to działanie na szkodę Olkuszan.Burmistrz powinien uderzyć pięścią w stół i zażądać natychmiastowego oddania budynku dawnego Starostwa na rzecz mieszkańców Olkusza, bez wdawania się w podeirzane układy i geszefty.

sprosto..
sprosto..
10 lat temu

[quote name=”oooo”]Dziwny ten Rzepka, jak był wiceburmistrzem to dał za darmo. Teraz chce z powrotem. Kto daje i zabiera ten sie w piekle poniewiera hehehehehe, a on boi sie piekła hehehe.[/quote]

Pan Burmistrz Rzepka jak był wiceburmistrzem, nie miał takich uprawnień, żeby cokolwiek dawać. Na takie przekazanie zgodę wydaje Rada Miejska a burmistrz podpisuje dokumenty – nie wiceburmistrz. Odszukajcie dokumenty i sprawdźcie kto był za tym aby 50% przekazać Powiatowi i na jakiej zasadzie.

theon
theon
10 lat temu

Tak, tak, nie mysli, nie 40 osób tylko pewnie ze 60 😉

oooo
oooo
10 lat temu

Dziwny ten Rzepka, jak był wiceburmistrzem to dał za darmo. Teraz chce z powrotem. Kto daje i zabiera ten sie w piekle poniewiera hehehehehe, a on boi sie piekła hehehe.

nareszcie
nareszcie
10 lat temu

Nareszcie gmina i powiat rozmawiają ze sobą! Da się?
Byłoby źle, żeby dwa samorządy funkcjonujące obok siebie w jednym mieście nie potrafiły się pogadać co do najważniejszych rzeczy. Przecież zwykły mieszkaniec Olkusza jest obywatelem i miasta i powiatu !!! Jeśli chociaż taka będzie korzyść ze zmiany starosty, to może było warto. Wcześniej temat starostwa i szkoły specjalnej były załatwiane na „wojennej ścieżce”. Panie burmistrzu, liczymy na Pana. Szkoła specjalna niech zostanie tam gdzie jest, miasto będzie miało budynek w ścisłym centrum rynku, a przybędzie też w mieście parkingów. 3 razy jestem za.

olka
olka
10 lat temu

Piasny powinien oddać to co Powiat dostał kiedyś za darmo, bez jakichkolwiek warunków. Bo jeżeli przejmą Szkołę Specjalną to tylko on na tym zrobi interes. Chcą szkołę to niech oddają majątki w mieście i to tyle ile burmistrz zaproponuje. I bez dyskusji. I niech Piasny nie myśli, że Powiat należy do niego. To jest mienie wszystkich obywateli, bo to z naszych podatków utrzymujemy to wszystko.

grześ
grześ
10 lat temu

[quote name=”olkuszak”]Pan Piasny ma bardzo dobry pomysł,a Pan Burmistrz powinien na to przystać i zacząć zbierać kase na remont tego budynku tzn. zwolnić ze czterdzieści osób zatrudnionych UMG bo i o tyle jest przerost zatrudnienia a zacząć powinien od niepotrzebnej Straży gminnej bo ona nic nie wnosi do ochrony porządku w mieście 😆 😆 :lol:[/quote]
A ty też zwolniony jesteś! Z myślenia 😆 😆 😆

olkuszak
olkuszak
10 lat temu

Pan Piasny ma bardzo dobry pomysł,a Pan Burmistrz powinien na to przystać i zacząć zbierać kase na remont tego budynku tzn. zwolnić ze czterdzieści osób zatrudnionych UMG bo i o tyle jest przerost zatrudnienia a zacząć powinien od niepotrzebnej Straży gminnej bo ona nic nie wnosi do ochrony porządku w mieście 😆 😆 😆

arek
arek
10 lat temu

Starostwo DOSTAŁO odziały za darmo i za darmo powino oddać. Pan Starosta chce zrobić interes, ale zachowuje sie nieuczciwie