nowy szpital olkusz

Pracownicy olkuskiego szpitala z niecierpliwością oczekują dalszych decyzji w sprawie wypowiedzenia pakietu socjalnego przez zarząd placówki (więcej w artykule „Zarząd szpitala wypowiedział pakiet socjalny”). Do autorów takiej decyzji związki zawodowe napisały oświadczenie, w którym informują, że na zerwanie porozumienia się nie zgadzają i jest ono niezgodne z prawem. Z zarządem szpitala i władzami spółki spotkała się w tej sprawie starosta Barbara Rzońca.

– Od władz spółki otrzymałam zapewnienie, że zerwanie paktu gwarancji pracowniczych nic nie zmieni w kwestii wynagradzania pracowników. Zdaniem udziałowca pakiet ten jest dokumentem archaicznym, a Grupa Nowy Szpital chce, żeby we wszystkich placówkach obowiązywały te same zasady zatrudniania i wynagradzania. Zarząd obiecał, że w najbliższym czasie zostanie przedstawiony nowy regulamin – mówi Barbara Rzońca, starosta powiatu olkuskiego, który ma 30% udziałów w spółce NZOZ Nowy Szpital w Olkuszu. Spotkanie było między innymi efektem prośby związków zawodowych ze szpitala, które zwróciły się o interwencję włodarza powiatu i wstawienie się za załogą. Problematyczną kwestią jest interpretacja zapisu w pakcie mówiącym o tym, że wszelkie zmiany mogą zostać dokonane za zgodą związków. Zdaniem prawników z GNS, zmiana a wypowiedzenie to dwie różne kwestie, więc zarząd mógł to zrobić. Nic nie wskazuje na to, żeby zarząd się wycofał z tej decyzji.

Nie wiadomo, czy dojdzie do jakichkolwiek negocjacji, bo do rozmów trzeba dwóch stron. Stanowiska w sprawie pakietu nie zmieniają związki zawodowe. Ich przedstawiciele uważają, że dyrekcja szpitala nie miała prawa pakietu wypowiedzieć. Od złożenia wspólnego stanowiska minęły już dwa tygodnie, a jego autorzy do dzisiejszego dnia nie dostali odpowiedzi. – Nie mamy zamiaru ustąpić, bo tu chodzi o pieniądze pracowników, które im się należą. Zgodnie z pakietem, podstawa wynagrodzenia każdego pracownika nie może być niższa od minimalnej płacy w kraju, a wiemy na pewno, że są osoby, których podstawa jest niższa niż to przewiduje pakiet. W sądzie pracy będzie w najbliższych miesiącach rozpatrzonych 66 pozwów złożonych przez byłe pracownice sekcji higieny szpitalnej, które oprócz przywrócenia do pracy, domagają się również rekompensaty ze strony pracodawcy niewypłaconych różnic między podstawą wynagrodzenia a minimalnym wynagrodzeniem w kraju w danym roku, jakie otrzymywały – uważa Jan Orkisz, przewodniczący jednego ze związków zawodowych.

Nie jest to pierwsze nadużycie, które egzekwują pracownicy. Na ich wniosek Państwowy Inspektor Pracy skontrolował, co stało się z pieniędzmi z funduszu socjalnego, z którego miały być wypłacone świadczenia za jeden rok. Jak się okazało, pracodawca zadysponował je niezgodnie z ich przeznaczeniem i całą kwotę (ok. 400 tys. zł) musiał pracownikom zwrócić.

Czy wypowiedzenie pakietu socjalnego rzeczywiście nic nie zmieni dla załogi szpitala? Pracownicy wydają się w to nie wierzyć. – Zarząd szpitala mówi, że wszystko idzie w dobrym kierunku, ale my mamy wrażenie, że jest dokładnie odwrotnie – komentuje jedna z pielęgniarek. – Najpierw lekarze przechodzili na kontrakty, chociaż niekoniecznie chcieli, a nie jest tajemnicą, że również pielęgniarki będą do tego obligowane. Niby nikogo nie można zmusić, ale wiadomo, jak jest z pracą. Nie chcemy kontraktów, chociaż dla pracodawcy to spora oszczędność – dodaje.

Zgodnie z zapowiedzią zarządu, pakiet przestanie obowiązywać już z początkiem maja.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ToJa
ToJa
8 lat temu

Zamknąc szpital bo juz niczym nie umie nikt w Olkuszu rządzić

ToJa
ToJa
8 lat temu

Zamknąc szpital. I do Chrzanowa jeżdzić tam i tak jest o wiele lepiej, a tu raz będzie koniec z tym tematem, jak nie umieją rzadzić niczym w tym Olkuszu to trzeba drastycznych środków.

uczynny
uczynny
8 lat temu

Czy wypowiedzenie pakietu socjalnego rzeczywiście nic nie zmieni dla załogi szpitala? Pracownicy wydają się w to nie wierzyć.

I mają pracownicy rację. Skoro zgodnie z decyzją zarządu spółki pakiet obowiązuje tylko do końca kwietnia br. wszyscy pracownicy szpitala , którzy mają podstawę wynagrodzenia mniejszą niż minimalna płaca w kraju, winni do końca kwietnia br. złożyć na piśmie do zarządu żądanie wypłaty wyrównania za trzy lata wstecz. W 20011 r. minimalna płaca w kraju wynosiła 1386 zł, w 2012 r. – 1500 zł, w 2013 r. 1600 zł w br. wynosi 1680 zł. Po tym terminie roszczenie może przepaść, gdyby związki przegrały sprawę i pakiet przestał obowiązywać.

cierpliwy
cierpliwy
8 lat temu

– Od władz spółki otrzymałam zapewnienie, że zerwanie paktu gwarancji pracowniczych nic nie zmieni w kwestii wynagradzania pracowników – mówi Barbara Rzońca.
Zgodnie z pakietem, podstawa wynagrodzenia każdego pracownika nie może być niższa od minimalnej płacy w kraju, a wiemy na pewno, że są osoby, których podstawa jest niższa niż to przewiduje pakiet. W sądzie pracy będzie w najbliższych miesiącach rozpatrzonych 66 pozwów złożonych przez byłe pracownice sekcji higieny szpitalnej, które oprócz przywrócenia do pracy, domagają się również rekompensaty ze strony pracodawcy niewypłaconych różnic między podstawą wynagrodzenia a minimalnym wynagrodzeniem w kraju w danym roku, jakie otrzymywały – uważa Jan Orkisz,.
Wniosek jest jeden, zarząd spółki boi się, że jeżeli te 66 osób wygra sprawę o wypłatę należnego wynagrodzenia, to pozostali pracownicy, których podstawa wynagrodzenia wynosi mniej niż minimalna płaca w kraju, tj. w br. 1680 zł upomną się także o wyrównanie zgodnie z kp.

z protokołu
z protokołu
8 lat temu

[quote name=”profundis”]Starościna jako jedna ze sprawiedliwych (nie głosowała za prywatyzacją szpitala,) oraz przewodniczący Rady załatwią wszystko. Ten drugi to nawet etaty dla znajomych.[/quote]

Oto jak głosowali radni na sesji Rady Powiatu w Olkuszu w dniu 09.09.2009 r. nad uchwałą w sprawie przekształcenia ZOZ w Olkuszu :
„Za” głosowali”: Norbert Bień, Andrzej Fabjański, Andrzej Feliksik, Lidia Gądek, Henryk Kieca, Leszek Konarski, Jerzy Kwaśniewski, Barbara Rzońca, Zygmunt Solecki,
Zdzisław Słomski, Józef Stach, Leszek Stencel, Kazimierz Ściążko.
„Przeciw” byli: Marek Dąbek, Grażyna Gaj, Robert Herzyk, Elżbieta Kuś, Jan Orkisz.
Wstrzymali się od głosu: Małgorzata Kozieł, Edmund Pęgiel, Andrzej Wójcik.

proste
proste
8 lat temu

[quote name=”Jacek Balcerzak”]Ciekaw jestem, jak się stało, że spółka znad morza wyszukała sobie taki ciekawy kąsek jakim okazał się szpital powiatowy w Olkuszu ? Czyżby jego sława dotarła nad polskie morze, czy też ktoś z „naszych” o taką zmianę ( mającą oczywiście przynieść korzyści olkuskim pacjentom ) zabiegał ? Ciekawe jaka jest prawdziwa historia tego przypadku.[/quote]

Odpowiedź na to pytanie jest we wniosku Unii Pracy do posła Jacka Osucha opublikowanym w Przeglądzie Olkuskim i Wiadomościach Olkuskich cyt. „Na sesji Rady Powiatu w dniu 13 maja 2009 r. Starosta Olkuski wypowiedział następujące słowa : „ Żeby sprawować opiekę zdrowotną wcale nie potrzeba mieć szpitala. Już w marcu, na spotkaniu w Tarnowie, Wojewoda Małopolski przedstawił firmę consultingową, jako firmę sprawdzoną, która działa w sferze przekształceń, w sferze zarządzania, wprowadzania nowych rozwiązań organizacyjnych tzw. Grupa Nowe Szpitale”

na-zdrowie
na-zdrowie
8 lat temu

[quote name=Artykuł]
mówi Barbara Rzońca, starosta powiatu olkuskiego, który ma 30% udziałów w spółce NZOZ Nowy Szpital w Olkuszu.[/quote]
I dzięki tym 30% powiat będzie miał niewątpliwą satysfakcję współudziału w kosztach procesu wygranego przez jedną z pacjentek tej instytucji, którą różnie można nazwać, na przykład wykańczalnią, ale na pewno nie szpitalem.
[quote name=”Rynek Zdrowa”]Zakład Opieki Zdrowotnej w Olkuszu i zarządzający nim powiat olkuski przegrały w sądzie sprawę o błąd w sztuce lekarskiej. Powiat nie zamierza się odwoływać od wyroku sądu.[/quote]
http://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Olkusz-szpital-zaplaci-odszkodowanie-za-blad-w-sztuce,138467,2.html

Młody
Młody
8 lat temu

A w reklamie „doktor, doktor, doktor” jest ich jak psów i tylko jeden pacjent a w kabarecie każdy ma w szafie tysiąc piór i tysiąc koniaków …

pavv
pavv
8 lat temu

Większość lekarzy robi na kontrakty. Zwykle jest to 2-3 kontrakty tak, że kończąc dyżur w szpitalu jadą do przychodni, a jeszcze w weekend mają często dyżury w przychodniach całodobowych. Tym sposobem na miesiąc zarabiała i 30-50 tys zł. Z pielęgniarkami już tak lekko nie ma.

AGA Powaga
AGA Powaga
8 lat temu

Złodzieje kradną wszystko co się da pielęgniarkom . Lekarze zarobią po 30 000 zł (pielęgniarki po 1600 ) skandal!!!!!!!!!
Pielęgniarki nie mogą złapać oddechu na dyżurach od nawału p pracy, a lekarze mają bezdechy ale w trakcie spania na dyżurach!!!!!!!!!!

Jacek Balcerzak
Jacek Balcerzak
8 lat temu

Ciekaw jestem, jak się stało, że spółka znad morza wyszukała sobie taki ciekawy kąsek jakim okazał się szpital powiatowy w Olkuszu ? Czyżby jego sława dotarła nad polskie morze, czy też ktoś z „naszych” o taką zmianę ( mającą oczywiście przynieść korzyści olkuskim pacjentom ) zabiegał ? Ciekawe jaka jest prawdziwa historia tego przypadku.

nmnmnm
nmnmnm
8 lat temu

to jest wina Konara i spolki.

profundis
profundis
8 lat temu

Starościna jako jedna ze sprawiedliwych (nie głosowała za prywatyzacją szpitala,) oraz przewodniczący Rady załatwią wszystko. Ten drugi to nawet etaty dla znaajomych.