paragraf-blacha

W ostatnim czasie na terenie powiatu olkuskiego nasilają się przypadki włamań do mieszkań. Sprawcy dostają się do nich poprzez pokonanie zabezpieczeń drzwi wejściowych – zazwyczaj pomiędzy godziną 8:00 a 15:00, czyli wówczas, kiedy domownicy są w pracy. Sprawcy wcześniej obserwują mieszkania i pukając do drzwi sprawdzają, czy nikt w nim nie przebywa. Jeśli jednak ktoś z domowników znajduje się w mieszkaniu i otworzy drzwi, sprawcy znajdują wówczas pretekst dla którego pukali do drzwi. Może nim być np. chęć odwiedzenia znajomego, który rzekomo miał mieszkać w konkretnym mieszkaniu. Jak się później okazuje złodzieje pomylili mieszkania za co przepraszają i odchodzą.

Pragniemy uczulić mieszkańców, aby zwracali uwagę na przebywające w okolicach bloków, czy też na klatkach schodowych nieznane osoby, zwłaszcza, jeśli zapukały one do drzwi naszego mieszkania a później podając pokrętną wymówkę, odeszły. Starajmy się wówczas zapamiętać jak najwięcej szczegółów, cech mogących pomóc w identyfikacji tych osób i niezwłocznie zatelefonujmy na policję.

Przypominamy również, że nadal najlepszym sposobem ochrony mieszkania są czujni sąsiedzi. Współdziałajmy z nimi, świadczmy sobie wzajemne usługi przy pilnowaniu mieszkań. Jeśli to możliwe, zadbajmy również o dodatkowe zabezpieczenie mieszkania, np. poprzez montaż dodatkowych ew. antywłamaniowych zamków w drzwiach.

Każdy przypadek pojawienia się w naszej okolicy „podejrzanych” samochodów lub osób należy zgłosić policji pod bezpłatnym numerem telefonu 997. Informację tę można przekazać  anonimowo.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
  Subskrybuj  
Powiadom o